Van de redactie De virtuele tekenkamer Er is een toenemende tendens om in samenwerking met buitenlandse partijen projecten te verwerven en uit te voe ren. Zo ontstaat er voor het Kadaster een toenemende markt in het opzetten en realiseren van kadaster-informa tiesystemen in het buitenland. En de Nederlandse inge nieursbureaus groeien vooral door overnamen, samenwer kingen en projecten in het buitenland. Een andere ontwikkeling is Internet. Uiteraard bestaat dit al veel langer, maar langzamerhand wordt het gebruik er van gemeengoed. Op 1 oktober 1997 is het Nationaal Clearinghouse Geo-Informatie officieel geopend. Allerlei instanties en bedrijven zijn daarnaast bezig om eigen data bases en andere data-distributiesystemen middels Internet of Intranet in te richten. Projecten worden groter en complexer. Daar waar voor heen door de opdrachtgever zelf vooraf al een segmentering werd uitgevoerd van een groter probleem in (al of niet uit bestede) deelprojecten, wordt nu in toenemende mate het integrale probleem in één pakket op de markt gebracht. Dit betekent voor onder andere het Nederlandse bedrijfsleven, dat het beter in staat moet zijn om meer afdelingen in een project te bundelen. Vaak is er ook een scala aan verschil lende specialistische kennis nodig, die lang niet altijd bin nen de eigen instelling of zelfs binnen het eigen land aan wezig is. Tenslotte is er de ontwikkeling van marktprijzen. Bepaalde soorten werk, vooral arbeidsintensief en zich her halend werk, kunnen vanwege bijvoorbeeld de loonkosten nu al niet meer in Nederland worden uitgevoerd, wil men de concurrentie (die hetzelfde doet!) kunnen voorblijven. Met de hierboven geschetste ontwikkelingen voorzie ik een steeds sterkere scheiding tussen het organiseren van een geheel project en het uitvoeren van deelwerkzaamheden daarbinnen. De fysieke plaats waar een projectonderdeel wordt uitgevoerd, wordt bijvoorbeeld steeds minder de eigen digitale tekenkamer, maar kan evengoed een andere divisie of afdeling in het eigen bedrijf of een ander bedrijf in binnen- of buitenland zijn. Daarbij nemen onder steunende hulpmiddelen zoals workflow- en document managementsystemen een steeds belangrijker plaats in. Uiteraard over een Intranet. De benodigde data zullen daarbij zoveel mogelijk uit bestaande bronnen worden ge haald (via de clearinghouses) en zo weinig mogelijk zelf worden ingewonnen. Voor een aantal van ons geodeten lijkt dit vooralsnog ver van ons bed. Totdat we ons realiseren, dat een belangrijk gedeelte van ons werk nog steeds bestaat uit het op grote schaal inwinnen, structureren en bijhouden van geo-infor- matie. Zo'n activiteit is vrijwel altijd onderdeel van een groter probleem, bijvoorbeeld de inrichting en het beheer van de leefomgeving. Ons werk leent zich er goed voor om virtueel te worden uitgevoerd, en voor ons geodeten is een mooie rol weggelegd als regisseur van dit soort processen. Wij kunnen dit proces organiseren en wij zijn in staat om de benodigde kwaliteitscontroles uit te voeren. Dit levert dan het toekomstbeeld op van een chef tekenkamer met een verder onbemande tekenzaal Jos Löwik 482 1997-" GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 355 82 87 fax (055) 576 14 41 Redactie Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Abonnementenadministratie/inlichtingen mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1997. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (m) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 e-mail: westbest@worldaccess.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 4