maken met dezelfde specificaties als het reeds bestaande, fotogrammetri- sche DTM-product. Het proefgebied was een rechthoekige strook van 1 km x 10 km, lopend van af het Paterswoldemeer, tussen de be bouwing van Groningen en Haren, eindigend bij het Engelberterviaduct. Het terrein bevat onder meer water plassen, bouw- en weiland, enige be bouwing, het talud van Rijksweg 28 en het langsliggende kanaal, een spoorwegviaduct en het talud bij het viaduct. Ter controle werden op twee locaties controlemetingen uitgevoerd. Het TopEye-systeem werkt met een meetfrequentie van 7000 Hz en, in geval van dit project, vanaf ongeveer 250 m hoogte (helicopter). De ge middelde puntdichtheid, gehaald tij dens de opnamevlucht, bedroeg onge veer 3,5 punt per m2. De hoogtepreci- sie is geschat op 15 cm, de planimetri- sche ongeveer 10 cm. Voor de trans formatie van WGS'84 naar RD/NAP werd hier een GPS-netwerk van zes punten rondom het proefgebied opge zet en een lokale transformatie bere kend, gebruikmakend van de recent ter beschikking gekomen De Min- geoïde. Door de leverancier werd zowel een ruw als een gefilterd bestand geleverd. Het ruwe bestand bestaat uit alle dooi de laser geregistreerde punten, ook die welke bijvoorbeeld op daken en boomtoppen liggen. In het gefilterde bestand zijn alleen nog die punten over, die geacht worden op het maai veld te liggen en deze worden geleverd in de vorm van een regelmatig grid met een maaswijdte van 1 m. Het ge filterde bestand is het voornaamste product; het ruwe bestand kan worden gebruikt teneinde de door de leveran cier toegepaste filtering te controleren alsmede geometrische fouten te ach terhalen. Tevens wordt het ruwe be stand mede gebruikt bij het beoorde len of de initiële puntdichtheid wel Tabel 2. Resultaten van de ven met ven voldoende is om op alle plaatsen een betrouwbaar DHM te interpoleren. Na controle van de ruwe data bleek in de planimetrie van alle stroken, gevlogen op de eerste dag, een verschuiving van ongeveer 1 m grootte voor te komen. Voor de analyse van de kwaliteit van de lasergegevens is, na deze vaststellingen, uitsluitend nog maar gebruikgemaakt van de resultaten van de vluchten van de tweede en de derde dag, waarin geen zichtbare verschuivingen aantoon baar waren. Net als het Koepelproject werden verschillen berekend tussen de hoogten van de controlepunten en de vanuit de laserpunten naar de locatie van de controlepunten geïnter poleerde hoogten. De vergelijking met de twee controle- gebieden geeft aan dat de hoogte van het laser-DHM aan de specificaties voldoet (tabel 2). Van de door het gebied lopende Rijksweg 28 was verder een recent gemeten, fotogrammetrisch DTM beschikbaar, met behulp waarvan een meer complete controle kon worden uitgevoerd van de nauwkeurigheid van het laser- DHM. DTM's van rijkswegen bevatten, naast breuklijnen, ook een aantal meer thematische gegevens op „harde" topografie, zoals wegbelijning, scheiding verharding en kademuren. In tabel 3 zijn de resultaten te zien van de ver gelijking van het laser-DHM met de verschillende object soorten. Incidenteel zijn extreem grote hoogteverschillen gevonden, te wijten aan fouten in de filtering, met name bij dichte vegetatie langs slootranden. Ze waren bij visuele inspectie van het laser-DHM eenvoudig te detecteren en te corrige ren, maar benadrukken wel de noodzaak van visuele in spectie van het totale laser-DHM. De laagste nauwkeurig heid wordt aangetroffen bij breuklijnen. Zonder een ade quate terreinmodellering kunnen de hoogten van deze punten slechts uit één van de standaard-interpolatiemetho den worden berekend. Tabel 3 toont aan dat dit, zelfs bij Tabel 3. Resultaten van de met een fotogrammetrisch DTM. 487 GEODESIA 1997-" Controlegebied Aantal controle punten Offset (m) Standaard afwijking (m) Bouwland 362 -0,05 0,09 Weiland/RW28 397 -0,02 0,16 Object Aantal punten Offset (m) Standaard afwijking (m) Punten op asfalt 344 -0,02 0,07 Vlakverdichdngslijn 5336 -0,05 0,15 Scheiding verharding 82 -0,04 0,15 Kant verharding 2099 -0,07 0,16 Kamwand/kademuur 100 -0,15 0,24 Bovenkant talud 1049 -0,25 0,38 Onderkant talud 729 0,15 0,28 Insteek sloot 9757 0,08 0,36 Losse punten 127 0,06 0,18 breuklijnen

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 9