aanwezige oude voorwerpen een bij- Tingieterij. zondere locatie. De bus bracht de da mes vervolgens naar Tingieterij Rio in Kapel-Avezaath, vlakbij Tiel. Na een korte uitleg over het bewerken van tin kon de werkplaats worden bezichtigd. Daar waren de werknemers bezig met alle stadia van tinbewerking. Allerlei voorwerpen werden gegoten, geslepen, gesoldeerd en beschilderd. In de toon zaal stond een keur van artikelen te koop, van kleine tinnen beestjes tot kraantjeskannen, van theelepeltjes tot kandelaren. Er werd geattendeerd op de mogelijkheid om iedere vrijdag middag en zaterdagochtend tinnen vooiwerpen te laten repareren. On danks de verkeersdrukte kwamen de bussen op tijd weer aan in Utrecht waar de mannen inmiddels ook klaar waren met hun programma. Op donderdag 23 oktober vertrokken we met een volle bus vanuit Utrecht richting Tilburg. De stemming zat er meteen goed in, de chauffeur kon nauwelijks boven het vrolijke geklets uitkomen. We reden via Waalwijk en kwamen langs het prachtige Eftelinghotel. Rond 11.00 uur werden we ontvangen door medewerkers van het Albert Heyn distributiecentrum te Tilburg. De koffie en het ge bak stonden klaar. Nadat we ons dit hadden laten smaken, kregen we uitleg met behulp van sheets over alle facetten van dit bedrijf. Zo kwam bijvoorbeeld ter sprake welke winkels er allemaal tot het concern behoren (Gall Gall, Etos, de Tuinen enz.), hoeveel AH-winkels er in Nederland zijn (ongeveer 740) en het marktaandeel van AH (27%!). Na dit verhaal gingen we in groepjes het bedrijf in. Langs hallen met normale temperaturen, waar kruidenierswaren lagen opgeslagen, maar ook door hallen waar het maar 2° was en zelfs één waar het 0° was. De begeleider vertelde dat alle filialen elke dag bevoorraad worden. Men geeft de bestelling op via de centrale computer in Zaandam. Die stuurt de gegevens naar het juiste distributiecentrum en binnen achttien uur staat de bestelling in de winkel. Er zijn afspraken met fabrikanten omtrent de voorraden; zo kun nen in het distributiecentrum de voorraden zo laag moge lijk worden gehouden. Tegen 13.00 uur vertrokken we, allen voorzien van een koffertje boodschappen richting Hotel Restaurant Central waar de lunch werd geserveerd. We kregen een heerlijk kopje soep en lekkere broodjes. Om 14.00 uur gingen we richting Textielmuseum en Damastweverij. In het textiel museum konden we zien hoe vroeger stoffen werden gewe ven en wol werd gesponnen en bewerkt. Er werd gewerkt aan kunstwerken en orders van grote wandkleden voor bij voorbeeld hallen van scholen. In de damastweverij was men bezig 25 linnen kleden en 275 servetten te weven in op dracht van het koninklijk huis. Er was een tijdelijke ten toonstelling met de titel „European Art Quilts", met een overzicht van Europese, hedendaagse quilts. Behalve de traditionele katoen- en zijdestoffen werd gebruikgemaakt van andere materialen zoals papier, plastic stro en metaal. Er was een winkeltje, de kooplustigen onder ons konden hun hart ophalen. Na een kopje koffie of thee vertrokken we om 15.45 uur Textielmuseum. weer richting Utrecht. In de bus kregen we namens de Helen Vonk Voorraden bij AH. 571 GEODESIA 1997-12 Donderdag

(NGT) Geodesia | 1997 | | pagina 41