Vastgoedinformatieketens bieden gemeenten een nieuwe uitdaging De gemeente getypeerd als een informatiehuis geo-information engineering, municipalities, survey geo-informatievoorziening, gemeenten, overzicht In toenemende mate vergt de maatschappij van overheidsorganisaties een verdergaande klantgerichtheid en een daarmee samenhangende differentiatie in de dienstverlening. Zo wil iedere afnemer, behorend tot een bepaalde doelgroep, steeds vaker een adequaat antwoord op zijn vraag, en wel op een tijd en een plaats die hem schikt. Diezelfde afnemer wil niet langer wachten in een rij en zeker niet voor een verkeerd of meer dan één loket, al dan niet gehuisvest bij verschillende overheidsorganisaties. Iedere afnemer heeft zo zijn of haar wensen, of beter gezegd zijn eisen, ten aanzien van de toegankelijkheid van de informatie. Om aan die eisen te voldoen, ontstaan nieuwe samenwerkingsvormen tussen aanbieders en afnemers van infor matie. Er is sprake van een veelheid aan gecompliceerde informatienetwer ken: een kringloop van gegevens en de daarbij behorende informatie-uit wisseling. Dergelijke netwerken heb ben alleen waarde als ze altijd functio neren en de informatie constant ge actualiseerd en verrijkt wordt. Tevens wil de gebruiker van de verkregen in formatie niets merken van deze com plexiteit. Voor de overheid vormen deze pro cessen en daarmee het organiseren van de bijbehorende informatievoorzie ning de „circle of life". Is het immers niet zo dat de overheid getypeerd kan worden als een keten van vele infor matiehuizen? De gemeente is een der gelijk informatiehuis en onderhoudt veel externe bedrijfsmatige informatie relaties met zowel aanbieders als af nemers van informatie. De gemeente vormt daarmee een verbindende scha- ir. M. Jellema, adviseur bij Roccade Civility en in het kader van een promotie onderzoek verbonden aan de TU Delft, subfaculteit der Geodesie kei in deze informatieketens om de vele afnemers te voor zien van de door hen gewenste producten of diensten. In dit artikel wordt een beeld geschetst van deze externe bedrijfsmatige informatierelaties binnen de vele vastgoed informatieketens die de gemeente raken. Nadat een aantal kenmerken van de keten-informatisering is beschreven, wordt aandacht besteed aan de gemeentelijke vastgoed informatievoorziening. Daarbij wordt vanuit de door af nemers gewenste toegankelijkheid tot informatie een beeld geschetst van de gemeentelijke vastgoedinformatievoorzie ning. Tot slot wordt beschreven hoe de gemeenten, die zich als een spin in het vastgoedinformatieweb bewegen, in één keer twee vliegen kunnen vangen. Veel externe relaties De gemeente onderhoudt veel informatierelaties [2] met andere organisaties. Veel van deze relaties hebben direct te maken met de dagelijkse bedrijfsvoering binnen de ver schillende afdelingen. De organisaties waarmee deze afde lingen de relaties onderhouden, zijn aanbieder of afnemer van informatie. Deze categorie relaties, met voornamelijk transactionele informatiestromen, worden ook wel de „externe bedrijfsmatige relaties" genoemd. Ook bestaan er relaties van een meer algemeen karakter. Daarbij moet worden gedacht aan contacten met koepelorganisaties, be langenverenigingen en branche-organisaties. Voorbeelden zijn de VNG, VLAG en Stadswerk. Een derde categorie van relaties vormen de regelgevende instanties, die verantwoor delijk zijn voor de controle op de naleving van wet- en regelgeving, toezicht houden op de arbeidsvoorwaarden e.d. Informatierelaties in beeld Zowel door de Ravi [1] als de VNG [5] is in verschillende rapporten en adviezen reeds eerder een groot aantal externe bedrijfsmatige relaties, die de gemeenten in het kader van de dagelijks bedrijfsvoering onderhouden, in beeld ge bracht. Dit beeld is vanuit de integrale indeling van de vast- GEODESIA 1998-1 KEYWORDS TREFWOORDEN Het artikel is geschreven op persoonlijke titel.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 13