goedinformatie, conform de uitwerking van prof. mr. P. de Haan, verder uitgewerkt. Ter verduidelijking wordt een aantal voorbeelden van externe informatierelaties met andere organisaties gegeven. De volgende indeling met acht functionele gebieden is gevolgd: rechtstoestand. Voor tal van activiteiten, zoals erfpachtuit gifte, verkoop of aankoop van onroerende zaken, ontei gening, belastingheffing, heeft de gemeente informatie nodig over de rechtstoestand van het vastgoed. De ge meente heeft in dit kader bedrijfsmatige relaties met het Kadaster; bestemming. De bestemming van het vastgoed wordt mede door de gemeente bepaald in te vervaardigen be stemmingsplannen, met bijbehorende planvoorschriften. Hier heeft de gemeente contact met de provincie en de rijksoverheid; beschikking. Het kan voorkomen dat het voor de gemeen te bij de inrichting van het vastgoed noodzakelijk is te beschikken over het eigendom van het vastgoed. Hierbij zal zeker een relatie worden gelegd met de eigenaar van het betreffende object; inrichting. Bij de inrichting van de openbare ruimte speelt de gemeente een belangrijke rol. Het betreft dan vaak voorbereidende en uitvoerende activiteiten voor de inrichting van wegen, groen, accomodaties en water, waarbij ook de ondergrondse infrastructuur, zoals kabels leidingen en milieugebieden, aan de orde komt. Vaak zijn voor de inrichting van het vastgoed aanleg- of bouw vergunningen nodig. Voorbeelden van organisaties waar mee de gemeente bedrijfsmatige relaties onderhoudt, zijn onder meer provincie, mogelijk andere betrokken over heden zoals water-, haven- en recreatieschappen, aan grenzende gemeenten, nutsbedrijven en organisaties met nutsvoorziening in openbare ruimte, KLIC, milieu-in stanties, ingenieurs- en adviesbureaus, en aannemers; gebruik. Om zicht te hebben op het gebruik door burgers en bedrijfsleven van het vastgoed, maar ook om invloed te kunnen uitoefenen op dit gebruik, staat de gemeente een aantal stuurmiddelen ter beschikking. Genoemd kunnen worden het bestemmingsplan, het mede bepalen van de hoogte van huurprijzen en het reguleren van de vestiging van bijvoorbeeld garages, speelhallen en coffee shops. Voor het uitoefenen van deze activiteiten kunnen relaties worden onderhouden met de provincie, de rijks overheid en adviesbureaus; beheer. Naast het (eigen) beheer van gemeentelijke ge bouwen, wegen, plantsoenen, sportvelden, begraafplaat sen e.d. kan de gemeente impulsen geven tot een goed beheer van het vastgoed. Daarbij kan worden gedacht aan aanschrijvingen bij achterstallig onderhoud en het bestrijden van leegstand. Ook het verstrekken van subsi dies en het aanwijzen als gemeentelijk monument be hoort tot de mogelijkheden. Bedrijfsmatige relaties zullen er zijn met advies- en bouwkundige bureaus en aan nemers, maar ook met de organisaties en instellingen die eigenaar danwel gebruiker zijn van betrokken objecten; belastingen. De gemeente heft een groot aantal belas tingen ten laste van de gebruiker of de eigenaar van het vastgoed. Daarbij wordt gedacht aan onroerende-zaak- belastingen, maar ook aan heffingen in het kader van rioolrechten en reinigingsheffingen. In het kader van deze activiteiten bestaan bedrijfsmatige relaties met Kadaster, waterschappen, Rijksbe lastingdienst, taxatie- en incasso bureaus, en financiële instellingen; beleid. De gemeente heeft behoefte aan beleidsinformatie over het vast goed. Informatie is immers een mid del voor het formuleren, ontwerpen, uitvoeren en evalueren van beleid. Denk bijvoorbeeld aan informatie over woningvoorraad, bouwnijver heid, bedrijfsvestigingen en woon ruimteverdeling. Relaties zullen worden onderhouden met bijvoor beeld woningbedrijven, Kamer van Koophandel en CBS. Tot slot kan nog een aantal organisa ties worden genoemd, waarmee de gemeente ook bedrijfsmatige, externe relaties kan onderhouden, maar die hiervoor nog niet zijn genoemd. Ge dacht wordt aan het Samenwerkings verband GBKN en de Topografische Dienst. Een schakel in vele ketens Uit het voorgaande wordt duidelijk dat de gemeente zich als een spin in het vastgoedinformatieweb beweegt. Zo onderhoudt de gemeente in het kader van haar bedrijfsvoering dage lijks informatierelaties met veel ver schillende organisaties. De vele infor matiestromen vormen als het ware het web rondom de spin. De gemeente vormt bij alle vastgoedactiviteiten een schakel in vele ketens, die ertoe moet leiden dat de afnemer op de door hem gestelde vraag een adequaat antwoord krijgt. Een keten staat voor een reeks aan processen die vaak door meerdere organisaties, waaronder de gemeente, moeten worden afgehandeld om de afnemer van een product of dienst te helpen. In de informatie-intensieve omgeving waarin de gemeente opereert, zijn de infor matiestromen complex en spelen zich vaak af tussen meerdere organisaties. Afhankelijk van de rol die de gemeen te vervult in een dergelijke keten, zal deze meer of minder actief optreden. Des te groter het belang is voor de ge meente, des te eerder zal de gemeente het initiatief (moeten) nemen om te 12 1998-1 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 14