komen tot een goede organisatie van de keten-informatisering. Voorbeel den van dergelijke informatieketens binnen de vastgoedinformatievoor ziening zijn reeds hiervoor genoemd bij de uitwerking van de acht functio nele gebieden. Uit deze voorbeelden blijkt eens te meer dat de gemeente een belang heeft bij een goede organi satie van de keten-informatisering. Omdat de gemeente vaak ook nog een belangrijke schakel vormt bij de vele vastgoedinformatieketens, mag wor den verwacht dat in de toekomst de gemeente, bij voorkeur samen met andere gemeenten en/of de branche- en/of koepelorganisaties en de andere betrokken organisaties in de keten, tot kaders komt, waarbinnen de keten informatisering verder gestalte zal krij gen. Wat dit zoal kan betekenen, wordt hierna inzichtelijk gemaakt. Daarmee wordt ook helder welke uit daging deze vastgoedinformatieketens de gemeente biedt. Hierna wordt eerst een aantal aspecten besproken van de keten-informatisering op zich, waarna tot slot een aantal consequenties wordt beschreven voor de binnengemeente lijke vastgoedinformatievoorziening. Kenmerken van keten-informatisering Bij het nader vormgeven van de in formatisering in dit soort externe be drijfsmatige ketens is het belangrijk op voorhand een drietal aspecten [6] aan te stippen. De informatisering, en daarmee ook de informatie-uitwisseling, geschiedt tussen en met organisaties die in prin cipe zelfstandig zijn. Daarbij heeft iedere organisatie ongetwijfeld zelf al bepaald hoe de eigen interne infor matisering is of wordt ingericht, en is tevens besloten hoe deze het beste kan worden beheerd. Iedere organisatie zal haast per definitie gericht zijn op de optimalisering van de uitvoering van de eigen activiteiten in de keten, zon der op voorhand veel te letten op wat zich daaraan voorafgaande heeft af gespeeld of wat daarna zal volgen. De organisatie is in eerste instantie min der geïnteresseerd in de verbetering van de totale keten-informatisering of op verbeteringen binnen de andere schakels (organisaties) van de keten. Dit alles leidt, bezien vanuit het bredere perspectief van de totale keten, gemakkelijk tot subopti malisatie. De gemeente is Om tot een optimale keten-informatisering te komen is het de verbindende vereist dat de betrokken organisaties samenwerken. Vaak schakel in worden per vorm of per transactie afspraken gemaakt en vele vastgoed- procedures opgesteld omtrent de uitwisseling en toeganke- informatieketens. lijkheid van data. Ook kent iedere uitwisseling zijn eigen expliciete en/of impliciete regels, waaraan de betrokken organisaties zich houden. Bezien vanuit het perspectief van de keten-informatisering moeten deze afspraken en proce dures opnieuw worden doordacht, uitgewerkt en afgespro ken. Bij de totstandkoming van nieuwe procedures zullen alle organisaties in de keten betrokken moeten worden. Zelden kan worden volstaan met het maken van afspraken tussen alleen de aangrenzende schakels. Het laatste aspect betreft de beschikbaarheid van geag gregeerde bedrijfs- en managementinformatie. Deze infor matie kan van strategisch belang zijn voor een bepaalde organisatie in de keten, en de vraag doet zich voor in hoe verre deze informatie al dan niet beschikbaar wordt gesteld aan de andere organisaties in de keten. De betrokken orga nisaties zullen de voors en tegens van de beschikbaarstelling van deze informatie moeten afwegen in het licht van de eigen positie en het belang voor de algehele keten-informa tisering. Aan de hand van de hiervoor beschreven aspecten kan wor den geconcludeerd dat bij het vormgeven van de keten informatisering aspecten aan de orde zullen komen, die zo wel de zelfstandigheid van organisaties als de verschillende belangen van deze organisaties zullen raken. De keten informatisering is geen zaak van individuele organisaties, maar van groepen organisaties die in samenwerking met elkaar bepaalde producten of diensten leveren. Let wel, het 13 GEODESIA 1998-1 Zelfstandigheid van organisaties kan tot suboptimalisatie leiden Fig. 1. Voor optimalisering is samenwerking vereist Toegankelijkheid tot bedrijfs- en management informatie isoverheid Waterschap Provincie; Bedrijfsleven Burger

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 15