informatisering. In 1997 wordt ten opzichte van 1996 gemiddeld 18% meer geïnvesteerd in informatie, com municatie en technologische (ICT-) hulpmiddelen. En van de totale inves teringen in de gemeentelijke kerntoe passingen wordt ongeveer 30% geïn vesteerd in de vastgoedtoepassingen belastingen, heffingen en kadaster. Het informatiebouwwerk van de ge meentelijke vastgoedinformatievoor ziening staat momenteel stevig in de steigers. Ontwikkelingen op het ge bied van de Wet WOZ, de implemen tatie van de basisregistratie Vastgoed, de komst en het gebruik van de GBKN, de resultaten van het afgeslo ten convenant tussen het Kadaster en de VNG, de komst van GemNet en het beginnend gebruik van internet, hebben daar in belangrijke mate toe bijgedragen. Ook de laatste ontwikke lingen in het kader van het project OL2000 [7], waarin de dienstver lening door gemeenten aan de burger en het bedrijfsleven centraal staan, in clusief de integratie van de kadastrale balie, geven nog een extra impuls aan het gemeentelijke bouwproces van het vastgoedinformatiebouwwerk en de daarbijbehorende aspecten van de toe gankelijkheid van informatie. Feit is wel dat al deze ontwikkelingen, ieder vanuit hun eigen invalshoek en vaak voor een specifiek deelgebied van de gemeentelijke vastgoedinformatie voorziening, een gedeeltelijke bijdrage leveren aan het totale vastgoedinfor matiebouwwerk: de gemeentelijke ba sisvoorziening vastgoed. Fig. 2. De zes compo nenten van de Basisvoorziening De Basisvoorziening Vastgoed is het gemeentelijk concern systeem dat invulling geeft aan de vastgoedinformatie infrastructuur van de gemeente [4]. Deze bestaat uit een beperkt aantal voorzieningen voor algemeen gebruik door alle organisatie-onderdelen van de gemeente. Het zijn basisvoorzieningen die in principe voor iedereen toeganke lijk zijn. Een informatie-infrastructuur [3], zoals de Basis voorziening Vastgoed, kan worden onderverdeeld in zes componenten: gegevens. Dit betreft de gegevens die gemeenschappelijk zijn voor alle organisatie-onderdelen van de gemeente. Hierbij horen uiteraard ook de afspraken over de inhoud en het beheer van deze gegevens; organisatie. Deze component betreft zowel de toekenning van de onderkende informatiefuncties naar de verschil lende organisatie-onderdelen als de organisatievormen die nodig zijn om de specifieke kennis over de toepassing van de Basisvoorziening Vastgoed in de gemeente te kunnen uitwisselen. Daarbij kan worden gedacht aan overlegstructuren, maar ook aan trainingen en „job- rotation"; toepassingen. De toepassingen vormen de programmatuur van het informatiesysteem dat het mogelijk maakt dat alle gedefinieerde functies kunnen worden uitgevoerd en beheerd door de Basisvoorziening Vastgoed; apparatuur. Deze component omvat de hardware die noodzakelijk is voor het functioneren van de Basisvoor ziening Vastgoed; communicatie. Dit zijn de gemeenschappelijke voorzie ningen voor communicatie binnen de gemeente en met de buitenwereld; procedures. Deze component geeft inhoud aan begrippen zoals privacy, contracten, kostentoerekening, aansprake lijkheid, enz. Alle betrokken medewerkers zullen con form deze procedures gebruik kunnen maken van de Basisvoorziening Vastgoed. De Basisvoorziening Vastgoed verbindt de verschillende gemeentelijke organisatie-onderdelen met elkaar en wordt uiteindelijk qua omvang bepaald door de logische samen hang tussen de informatieclusters die binnen de gemeente bestaat. Zo zal ieder organisatie-onderdeel zijn eigen speci fieke informatievoorziening kunnen aansluiten op deze basisvoorziening, waarbij de Basisvoorziening Vastgoed als gemeenschappelijk uitgangspunt geldt. Verwacht mag wor den dat deze Basisvoorziening Vastgoed door de gemeen ten ook wordt aangewend bij de verdere ontwikkeling van de keten-informatisering. Epiloog In dit artikel is een beeld geschetst van de externe bedrijfs matige informatierelaties die binnen de vele vastgoedinfor matieketens iedere gemeente raken. Ook is inzichtelijk ge worden dat de gemeenten daarbij een belangrijke schakel vormen. Aansluitend is een aantal kenmerken van de ke ten-informatisering beschreven en wordt aandacht besteed aan de gemeentelijke vastgoedinformatievoorziening. Daarbij wordt vanuit de door afnemers gewenste toeganke- 15 GEODESIA 1998-1 Gemeentelijke Basisvoorziening Vastgoed Gegevens Organisatie [Communicatie Procedures Apparatuur Toepassingen

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17