Kwaliteitsbeheersing: ons een zorg! Kwaliteitsinformatie beter bruikbaar GEODESIA 1998-1 geo-information engineering, quality control, applications geo-informatievoorziening, kwaliteitsbeheersing, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN De geo-informatievoorziening maakt een stormachtige ontwikkeling door. De huidige stand van de techniek verschaft ons middelen om grote hoeveelheden data op snelle wijze te distribueren en inzichtelijk te maken. Van wezenlijk belang hierbij is de beschikbaarheid van krachtige stand-alone GIS-systemen, onderling verbonden door snelle intra- en internetwerken. De geodeet manifesteert zich in deze informatievoorziening door het produceren van allerlei soorten geometrische bestanden in verschillende schaalbereiken. De wijze van inwinning en actualiteit zijn hierbij bepalend voor de kwaliteit van de geometrische gegevens. Omdat bij digitaal werken vaak de suggestie wordt gegeven van een hogere nauwkeurigheid dan in werkelijkheid het geval is, dient de gebruiker te worden beschermd tegen onbedoeld misbruik van de gegevens. Vanuit zijn of haar deskundigheid moet de geodeet zorgen voor een systematische beheersing van de geometrische kwaliteit van de basisbestanden en een adequate advisering over de gebruiksmogelijkheden hiervan. Vrijwel alle organisaties die met geo- informatie werken, zullen nog in het bezit zijn van een aantal tekeningkas- ten waarin de kaartproducten zijn op geborgen afkomstig uit het analoge tijdperk. Het betreft dan kaarten ge bruikt voor het ontwerp of het beheer van infrastructuur of gebieden. Ook in het waterschapshuis van Regge en Dinkel bevinden zich deze tekening- kasten, waarin plankaarten en legger- kaarten zijn opgeborgen van het te be heren waterlopenstelsel. Ter informa tie van de gebruiker zijn deze kaart producten voorzien van een titel of stempel waarin is aangegeven hoe het product tot stand is gekomen, wat de actualiteit is van de gegevens en wan neer revisie heeft plaatsgevonden. Ik herinner mij uit mijn verleden bij de Bewerking van een lezing gehouden op 23 oktober 1997 tijdens het 19e Geodesia- congres te Utrecht. Meetkundige Dienst dat bij de vervaardiging van aanleg en beheerkaarten van rijkswegen in de titel de namen wer den vermeld van de landmeter, tekenaar en calqueerder. Hierbij werden de datums vermeld waarop de activiteiten werden afgesloten. Fig. 1 laat een fragment van een derge lijke titel zien. Voor het verantwoorden van de kwaliteit van het kaartproduct werd letterlijk getekend door de chef van de tekenafdeling: hij zette zijn paraaf voor gezien. Uit eigen ervaring weet ik dat hij dat niet zomaar deed. Hij nam uitgebreid steekproeven om een goed gevoel te krijgen op het product. Hij beoordeelde de veldwerken op meet- opzet en controlematen, controleerde de kartering door zelf maten te nemen en beoordeelde de calquering op film op zwarting van de lijnen. Ook het Kadaster kende een functie voor de beheersing van de kwaliteit, namelijk die van de ingenieur/verificateur. In het analoge tijdperk fungeerde de titel dus voor de gebruiker van de kaart als aanduiding van de kwaliteit van de geo-informatie. In het digitale tijdperk zijn de kaarten van tafel en ontbreken dergelijke aan duidingen. Het grafisch werkstation van de gebruiker toont het midschalig topografisch basisbestand TOPlOvec- tor. De gebruiker heeft op dit bestand ingezoomd naar de presentatieschaal 1 1000 (fig. 2). De figuratie ziet er perfect uit, de gebouwen zijn prachtig rechthoekig: dus wat let de gebruiker om dit bestand te gebruiken als onder grond voor zijn ontwerp? Bij het ge bruik van analoog kaartmateriaal bestaat meestal een goed besef van de beperkte nauwkeurigheid van het materiaal. Dit geldt eveneens bij het gebruik van een gescande kaart- ondergrond in de vorm van een rasterbestand. Indien de gebruiker de overeenkomstige situatie vanuit de gescande topografische kaart 1 10 000 getoond zou worden, ver groot naar de schaal 1 1000 (fig. 3), zou hij van schrik verstijven en er niet over peinzen zijn ontwerp op deze ondergrond te baseren! ing. J. van Raamsdonk hoofd bureau Landmeten en Grondzaken van het Waterschap Regge en Dinkel te Almelo. 17

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19