Het grote gevaar van digitaal werken met vectorbestanden is dat de geome trische gegevens een schijnnauwkeurig- heid kunnen suggereren. Des temeer spannend is dit als het basisbestand zo wel ondergronden bevat voor gebruik in het grootschalig, midschalig als kleinschalig gebruik. Op al deze on dergronden komen afbeeldingen van dezelfde objecten voor, waarbij echter iedere afbeelding is afgestemd op het specifieke schaalbereik van de be treffende ondergrond. Behalve door onverantwoord in zoomen op de figuratie wordt schijnnauwkeurigheid ook gesuggereerd door het uitlijsten van coördinaten of afstan den in bijvoorbeeld drie cijfers achter de komma. De ge bruiker van de informatie krijgt op deze wijze een flinke portie „ruis" voorgeschoteld. De geodeet als geometrisch adviseur RIJKSWATERSTAAT. DIRECTIE BEHEER WEG N* 26 GEDEELTE Fig. 1. Fragment van de titel van een analoog kaart- product. In het analoge tijdperk verrichtte de geodeetdie toen nog gewoon landmeter was, volgens een vast patroon zijn werk zaamheden. Niet gehinderd door inspraak van de klant leverde hij zijn bijdrage aan de vervaardiging van de kaart, waarvan de vorm en inhoud door de jaren heen waren bepaald in het uiteindelijke product. De geodeet meende te weten welke eisen zijn opdrachtgever aan het kaartmate riaal stelde. Paniek ontstond slechts als de opdrachtgever besloot tot een zodanige wijziging van het tracé van het uit te voeren werk, dat nieuwe kaarten moesten worden ver vaardigd. Door de ontwikkeling van de informatietechnologie is de geodeet gedwongen meer marktgericht te gaan denken. De opdrachtgever is mondiger geworden en door het beschik baar komen van nieuwe technieken (GPS) minder afhanke lijk van de diensten van de geodeet. De behoefte van de samenleving aan geodetische ondersteuning betreft vooral specifieke kennis en vaardigheden. Het in 1995 gepresen teerde Nationaal Geodetisch Plan (NGP) onderscheidt een aantal functies waarin de moderne geodeet een rol in de samenleving kan vervullen [1]. Eén van deze functies is de geo-informaticus die gespecialiseerd is in de bouw en het beheer en onderhoud van systemen voor geo-informatie en in de klantgerichte verzorging van deze informatie. Bij Waterschap Regge en Dinkel is een functie ontwikkeld voor het gegevens beheer van het geometrisch basisbe stand in het ruimtelijk informatiesys teem voor waterkwantiteit [2]Onder klantgerichte verzorging valt in dit kader het adviseren van de gebruikers van geometrische informatie over de kwaliteitsaspecten van de verschillen de topografische en thematische on dergronden en de hiervan afgeleide ba- sisgeometrie. Als geometrisch adviseur dient de gegevensbeheerder te zorgen voor een geometrische kwaliteitsbor ging binnen het basisbestand. Hierbij hanteert hij aanduidingen die voor de gemiddelde niet-geodetische gebrui ker van de informatie leesbaar en be grijpelijk zijn. Aan de hand van deze aanduidingen kan de gebruiker zelf beoordelen of het nemen van maten uit het bestand of het overnemen van geometrie in zijn project verantwoord Systematische beheersing geometrische kwaliteit De ontwikkeling van het kwaliteitsbe sef bij de gebruikers van digitale geo metrische gegevens is des te belangrij ker, omdat in een modern systeem de ze gebruikers ergens in het gebouw Fig. 2. Midschalig topografisch basisbestand TOPlOvector, ingezoomd naar de presentatieschaal 1 1000. Fig. 3. Gescande topo grafische kaart 1:10 000, ingezoomd naar de p resen tatieschaal 11000. achter hun werkstation zitten en via het netwerk met de centrale server zijn verbonden. De gegevensbeheerder is als geometrisch adviseur dus in het al gemeen niet in staat om over de schouder van zijn klanten mee te kij ken om te zien wat er gebeurt. Via de aanduidingen brengt hij zijn geodeti sche kennis in teneinde de gebruikers op afstand te adviseren over een ver antwoord gebruik van de geometri sche gegevens. Om zijn klanten goed te kunnen advi seren dient onze gegevensbeheerder te beschikken over een systeem waarmee de kwaliteit van de geometrische gege vens systematisch kan worden be heerst. Als geodeet heeft hij in zijn op leiding inzicht gekregen in de mathe matische statistiek, waarin aanduidin gen voor precisie, idealisatie en be trouwbaarheid worden gehanteerd om 1998-1 GEODESIA oor het beschrijven van deze tekening zjn gebruikt de Str.7 Foto's 1454 1438 As bijgew junj '78 D.D sept '66 OPN KLM, te Pas D.D. mrt,apr.'67 GET. Flor, Rusting GEC. Hoogerbrug. D.D. lOaoa.WH B06EW. DO DD D.D is.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 20