A belang zijn. De primaire doelstelling van de H PW is de beheersing van de geometrische kwaliteit van geodetische producten en processen. De HTW geeft hierbij aan op welke wijze de gestelde geometrische kwaliteit in het ver werkingproces kan worden gewaarborgd en laat zich ge bruiken als een praktische handleiding met vuistregels voor het uitvoeren van dagelijks voorkomende werkzaamheden. Bij de praktische implementatie van een geometrisch kwa liteitssysteem kan de HTW worden gebruikt als referentie kader. De kwaliteitzorg is hierbij gebaseerd op twee pijlers, namelijk het kwaliteitsmodel en een structurering van het landmeetkundig proces. Een nieuw begrip in de geodetische wereld is de term field office". Hierbij is de landmeetploeg uitgerust met een rechtstreeks of via datacommunicatie aan de tachy- meter gekoppelde pencomputer. Deze portable compu ter is voorzien van een gebruiksvriendelijke grafische interface en bevat een softwarepakket, waarmee de land meter on-line meetgegevens in het terrein kan verwer ken. Tevens is de pencomputer voorzien van CAD- functionaliteit, zodat de landmeter het geometrisch bestand verder kan afwerken. Ook kan de landmeter bestanden mee naar buiten nemen voor bijhouding of revisie. In plaats van een geheugenblok met metingen- files levert de landmeter nu op floppy een bestand in van de gemeten situatie, eventueel ingepast in de oude situatie. Voor een goede kwaliteitsborging op de pencomputer is het van belang dat de structuur van het verwerkings proces voldoet aan de richtlijnen van de HTW. Dit geldt zowel voor de verwerking van tachymetrische en aanvullende meetregels als voor CAD-bewerkingen. Voor het vastleggen van de kwaliteit van het bestand dient een kwaliteitsdocument te. worden aangemaakt. Dit bestaat uit de volgende onderdelen: administratieve gegevens, zoals datum, naam land meter, gebruikt instrumentarium, enzovoorts; kwaliteitsmodel met een systematische beschrijving van de kwaliteit van het gemeten puntenveld. Het betreft hier de puntprecisie (per methode van in winning) en de idealisatieprecisie (per objecttype); logverslag van de door de landmeter uitgevoerde be werkingen van landmeetkundige aard (zoals aanslui ting van het puntenveld en het ingeven van blok- en controlematen), wiskundige aard (zoals het rechthoe kig maken van gebouwen) en grafische aard (zoals de evenwijdige verplaatsing van lijnen). Net zoals bij de fiattering van door externe instanties ge leverde geometrische bestanden beoordeelt de gegevens- beheerder aan de hand van het kwaliteitsdocument of de meting voldoet aan de gestelde eisen voor inpassing in het geometrisch basisbestand. Het kwaliteitsmodel maakt een syste matische beschrijving mogelijk van de geometrische kwaliteit van de verschil lende kadastrale producten en, door het volgen van de systematiek, ook van andere geometrische producten. De kwaliteit bestaat hierbij uit twee com ponenten, namelijk de precisie en de betrouwbaarheid van detailpunten. Bij de precisie zijn wij vooral geïnte resseerd in de ligging van de opgeno men punten ten opzichte van elkaar. Deze relatieve precisie v an detailpunten is hierbij een functie van de puntpreci sie en van de idealisatieprecisie. Per kadastraal product is in de HTW de kwaliteit gespecificeerd in termen van de relatieve precisie. De betrouwbaar heid wordt gewaarborgd door toetsing van de meetgegevens in het verwer kingproces. Indien u volgens de richt lijnen van de HTW werkt, is de be trouwbaarheid van de coördinaten zeker gesteld. Om deze reden is het aspect betrouwbaarheid niet opgeno men in het kwaliteitsmodel. Voor wat betreft de structurering van het land meetkundig proces zijn alle bij het Kadaster toe te passen landmeetkun dige technieken op uniforme wijze be schreven. Hierdoor kan ook de kwa liteitsbeheersing van deze processen verregaand worden gestandaardiseerd. Voor het Kadaster is de HTW lei draad voor het aanpassen en vernieu wen van haar concernsystemen. Daar naast is het mogelijk dat deze handlei ding gebruikt gaat worden als referen tiekader voor het kwalificeren c.q. cer tificeren van producten en systemen van toeleverende instanties. Het is dan ook van belang dat in het landmeet kundig verwerkingssysteem van de eigen organisatie het kwaliteitsmodel van de HTW wordt ingevoerd en dat rekenprocessen worden gestructureerd volgens de gegeven richtlijnen. In de HTW is de structurering van het in- winnings- en verwerkingsproces toe gepast voor grondslagmeting, detail meting, fotogrammetrie en kaartver- nieuwing. Er bestaat een initiatief om te zijner tijd een hoofdstuk aan de HTW toe te voegen over hoogte meting. Indien echter de systematiek van de HTW wordt gevolgd, kan ook zelf een gestructureerd proces voor hoogtemeting worden afgeleid. 20 1998-1 GEODESIA Kwaliteitsborging bij gebruik pencomputers

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 22