Kwaliteitsborging geometrisch basisbestand Ik kom nu terug op de rol van de gege- vensbeheerder bij het voeren van een systematische kwaliteitszorg betreffen de het geometrisch basisbestand. Voor het in stand houden van de gestelde kwaliteit is het noodzakelijk dat de ge- gevensbeheerder stevig de vinger aan de pols houdt bij het opnemen van nieuwe bestanden en bij het verwer ken van was/wordt-mutaties in dit basisbestand. Voordat intern of extern vervaardigde bestanden worden opge nomen, dient de gegevensbeheerder deze eerst te fiatteren op geometrische kwaliteit en consistentie. De door de gegevensbeheerder te voeren kwali teitszorg bestaat uit de volgende on derdelen: fiattering van in het basisbestand in te passen basis- en mutatiebestan den; bewaking van de consistentie tussen geometrische beschrijvingen in de verschillende ondergronden en van de beheerobjecten van de organisa tie; koppeling op grond van het gehan teerde kwaliteitsmodel van ge bruiksvriendelijke aanduidingen aan de geometrische beschrijvingen. Bij de fiattering van de geometrische bestanden krijgt onze gegevensbeheer der te maken met zowel op het eigen landmeetkundig systeem verwerkte metingenfiles als met door externe in- Fig. 4. TOP50vector, afgebeeld in bet kleinschalig bereik met aanduidingen voor de geometri sche kwaliteit (het gebouw be vindt zich bij de linkerbovenhoek van de tabel). Fig. 5. TOPlOvector, afgebeeld in het midschalig bereik, met aanduidingen voor de geometri sche kwaliteit. stanties vervaardigde geometrische bestanden. Dit kunnen standaardproducten zijn zoals GBKN of TOPlOvector, maar ook bestanden die in opdracht zijn vervaardigd door een ingenieursbureau. Bij de intern verwerkte metingen files vindt fiattering plaats op grond van toetsing van de meetregels in het eigen landmeetkundig systeem. Volgens de HTW wordt de aansluiting van nieuw gemeten detail punten aan bestaande puntenvelden steeds in drie fasen uitgevoerd: toetsing van de meetgegevens in het vrije net; toetsing van de aansluitingspunten; berekening van de coördinaten. De fiattering van extern vervaardigde bestanden kan ook plaatsvinden als de gegevens in metingenfiles worden aan geleverd. De gegevensbeheerder beoordeelt dan de geo metrische kwaliteit van het bestand op grond van toetsing van de meetregels. Voor een systeemonafhankelijke uit wisseling van metingenfiles is dan wel de ontwikkeling nodig van een norm voor de definitie van landmeetkundige meetgegevens. Deze norm voor meetgegevens tezamen met de norm voor uitwisseling van geo-informatie NEN1878 maken een gestandaardiseerde systeemonafhankelijke leve ring van landmeetkundige meetgegevens mogelijk. Voor een goede beoordeling door de gegevensbeheerder van de kwaliteit van door externe instanties aangeleverde geometrische bestanden is een genormaliseerd kwaliteits document in digitale vorm noodzakelijk. Als vrachtbrief bij de levering van het bestand kan dit document als voorloop record in het formaat NEN1878 worden opgenomen. Per bestand dient het document een beschrijving te bevatten van de voor het bestand geldende kwaliteit volgens het model van de HTW. Tevens bevat dit document een log- verslag van het HTW-gestructureerde verwerkingproces op het systeem van de producent. Op basis van de informatie in dit document fiatteert de gegevensbeheerder de inpas sing van het bestand in het geometrisch basisbestand. Het gebruik van een kwaliteitsdocument is ook van belang voor het beheersen van de kwaliteit bij het gebruik van een pen- 21 GEODESIA 1998-1 mslink classificatie gebouw kleinschalig precisie top50vector 19930101 actualiteit mslink classificatie gebouw precisie midschalig top1 Ovector 19940101 actualiteit

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 23