computer binnen de eigen organisatie. Bij een opname van de kadastrale of topografische situatie verwerkt de land meter de meetgegevens rechtstreeks in het terrein tot een geometrisch projectbestand [6] [7]. Bij de inpassing in het geometrisch basisbestand dient de gegevensbeheerder de kwaliteit van het bestand te kunnen beoordelen. Fig. 6. Topografische situatie, afgebeeld in het grootschalig bereik, met aan duidingen voor de geometrische kwaliteit. Het geometrisch basisbestand in een ruimtelijk informatie systeem bestaat in het algemeen uit geometrische beschrij vingen van door de organisatie te beheren objecten en uit ondergronden die dienen voor de referentie van deze objec ten in hun topografische omgeving. Deze ondergronden kunnen hierbij bestemd zijn voor het gebruik in verschil lende schaalbereiken. Bij Waterschap Regge en Dinkel be vat het geometrisch basisbestand zowel ondergronden langs het waterlopenstclsel (grootschalig bereik) als gebiedsdek- kend TOPlOvector (midschalig bereik) en TOP50vector (kleinschalig bereik) [2]. Bij raadpleging van de gegevens „surft" de gebruiker door deze schaalbereiken (in- en uit zoomen), waarbij telkens automatisch de geldende vector ondergrond wordt gekoppeld. De gegevensbeheerder waakt ervoor dat geometrische beschrijvingen van overeen komstige objecten in de verschillende ondergronden consis tent met elkaar zijn en blijven. Ook geldt dit voor de be- heerobjecten onderling en ten opzichte van de onder liggende topografische situatie. Bijvoorbeeld, de puntvor mige beschrijving van een kunstwerk (stuw) moet deel uit maken van de lijnvormige beschrijving van de waterloop, waarbij deze geometrische beschrijvingen dienen overeen te komen met de topografische beschrijvingen in de onder gronden. Met name het bewaken van de consistentie in de ondergronden vereist een goede samenwerking met de Topografische Dienst als producent. De door het water schap gemeten topografische situatie van de waterstaat kundige infrastructuur zou hierbij in gegeneraliseerde vorm in TOPlOvector en TOP50vector kunnen worden opge nomen. Aanduidingen geo metrische kwaliteit Het toekennen van gebruiksvriende lijke aanduidingen voor kwaliteit aan de beschrijvingen van topografische objecten in het geometrisch basisbe stand is vaak afhankelijk van de orga nisatie waarin de geo-informatie wordt toegepast. Uit overleg met de gebruikers dient naar voren te komen welke informatie deze aanduidingen dienen te bevatten. Een nadere uitwer king van de aanduidingen, benevens de beschrijving en onderbouwing van het kwaliteitsmodel waarop deze aan duidingen zijn gebaseerd, wordt gege ven in het tot het systeem behorende kwaliteitshandboek. In fig. 4, 5 en 6 zijn voorbeelden te zien van aandui dingen voor classificatie, precisie, bron en actualiteit, zoals deze bij Water schap Regge en Dinkel worden gehan teerd. Het betreft hier de geometrische kwaliteit van de weergave van hetzelf de object in de ondergronden voor kleinschalige, midschalige en groot schalige topografie. Bij het in- en uit zoomen op het gebied wordt automa tisch van ondergrond gewisseld en be houdt de gebruiker het overzicht op de op dat moment geldende kwaliteit van de objecten. Afsluiting In dit artikel heb ik een beeld gegeven van de functie voor het gegevensbe heer van het geometrisch basisbestand in een ruimtelijk informatiesysteem. In deze functie verzorgt de gegevens beheerder de klantgerichte verstrek king van geo-informatie binnen zijn organisatie. Hij draagt daarbij zorg voor een systematische beheersing van de geometrische kwaliteit in dit basis bestand. Om deze taak te kunnen uit oefenen, is het noodzakelijk dat een goed inzicht wordt verkregen in de kwaliteit van door externe instanties te leveren geometrische bestanden. Een hulpmiddel hierbij is het gebruik van een genormaliseerd kwaliteitsdocu ment dat als digitale vrachtbrief deel uitmaakt van de levering. Ook is het in dit kader van belang dat door exter ne instanties vervaardigde metingenfi- les op het eigen systeem kunnen wor den verwerkt. Voor een systeemonaf- hankelijke uitwisseling van deze me- 1998-1 GEODESIA mslink classificatie gebouw grootschalig precisie actualiteit 19940601

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 24