DLO-Staring Centrum en het beheer van de groene ruimte EEN DAGJE. Grondgebruikersinventarisatie en landmeten met de laptop rural planning, gis, profile landinrichting, gis, reportage Vraag in Zeeland naar de ervaringen van de waters noodramp in 1953 en men zal u overspoelen met trieste verhalen over het natuurgeweld dat ruim veertig jaar geleden over de bewoners van de Delta kwam. In Noord-Limburg is het pas een paar jaar geleden dat de Maas het op zijn heupen kreeg en het vertikte nog langer braaf binnen zijn oevers te blijven stromen. Huizen, boerderijen, weilanden en vele hectaren land bouwgrond liepen onder water. De overstromingen berokkenden voor miljoenen guldens schade en veel narigheid. Dat is men in het Limburgse nog lang niet vergeten. Hoe kon dat gebeuren was de vraag, maar vooral ook: dat mag nooit weer gebeuren, daar moet de overheid snel wat aan doen. Dat gebeurde ook; ijlings werden kaden en dijken aangelegd om de eerste gevaren het hoofd te kunnen bieden. Voor een meer gestructureerde en doordachte aanpak is wat meer tijd nodig. Daartoe werd de projectorgani satie „De Maaswerken" in het leven geroepen, waarin de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij zijn vertegenwoordigd, alsmede de Provin cie Limburg. De doelstelling is drie ledig: beperking van de wateroverlast voor de bewoners; modernisering van de vaarweg voor de scheepvaart; natuurontwikkeling. Verbetering van de agrarische omstan digheden is geen directe doelstelling van dit project. Van de landbouw wordt alleen gezegd dat ,,de schade voor de landbouw beperkt moet wor den" waarvoor een „herverkaveling op maat" is bedacht. Toch zijn het juist de landbouwers die het meest zijn geïnteresseerd in het plan, omdat het Theo Scheele, redacteur. Inzicht krijgen in het terrein. hun gronden waren die onder water liepen en (heel voor zichtig) hopen zij toch ook op wat positieverbetering als gevolg van de voorgenomen maatregelen. Daarom krijgen de medewerkers van DLO-Staring Centrum, een instituut voor onderzoek van het landelijk gebied in Wageningen, ook alle medewerking bij hun arbeid om op verzoek van het projectbureau „De Maaswerken" de grondgebruikers ruimtelijk in beeld te brengen. Twee medewerkers van die dienst, Pim Hamminga en Jacqueline van de Pol, trekken al geruime tijd, gewapend met laptop, kaarten, luchtfoto's en een hoop formulieren, door het Noord-Limburgse Maasgebied om onder de noe mer Grondgebruikers Inventarisatie (GI) de grondgebrui kers in kaart te brengen. Om de knelpunten in het Maas gebied op te lossen zijn drie varianten of alternatieven ont wikkeld: het basisalternatief met de nadruk op de hoogwaterstand verlaging en de scheepvaartverbetering; het MMA (Meest Milieuvriendelijke Alternatief) waarin naast de twee genoemde doelen ook een aantal natuur- en milieumaatregelen worden voorgesteld, zoals het aan brengen van natuurvriendelijke oevers en het aanbrengen van hoogwatergeulen; het Combinatie-Alternatief waarin ook veel aandacht voor de natuur wordt gevraagd. Het zal duidelijk zijn dat het tweede en derde alternatief de grootste aanslag doen op het huidige grondgebruik en dus het meest nadelig zijn voor de landbouw. Landbouw GIS Het ruimtelijk vastleggen van de grondgebruikers is een bezigheid die DLO-Staring Centrum al vele tiental len jaren verricht, met name in land inrichtingsprojecten. In al die jaren is de methode echter stapsgewijs meege groeid met de ontwikkelingen en de eisen van de tijd, maar vooral ook 25 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 27