A bedrijfspapieren, waaronder die van de MacSharry-regeling (waarmee subsi die op de teelt van maïs wordt aange vraagd), worden de oppervlakten bij elke kavel in de laptop ingevuld, als mede de verdere gevraagde gegevens. Als de verschillende percelen samen een topografische kavel vormen, kan de oppervlakte in de laptop direct worden berekend door één van de grenzen aan te wijzen. De bedoelde kavel licht op en ernaast verschijnt de oppervlakte die op dat moment wordt berekend. Dit is mogelijk omdat de grenzen als een gesloten polygoon zijn opgenomen. De opgegeven perceels oppervlakten worden nu ingedeeld op de berekende grootte. De percelen rondom de bedrijfsgebouwen zijn snel afgewerkt. Er liggen nog een paar per celen verder weg. Daar weet mevrouw niet zoveel van, daar kom ik nooit, dat is te ver weg, verklaart ze. Met de nodige toelichting en omschrijving komen we er toch uit. Hier komt de topografische kennis van Pim goed van pas. Tenslotte zijn alle percelen opgenomen en onder andere voorzien van een code voor eigendom, pacht of ander gebruik. Met dit laatste wordt onderhands gebruik bedoeld, percelen waarvoor bijvoorbeeld geen pachtcon- tract is opgemaakt. Dat telt echter wel mee voor de bepaling van de grootte van het bedrijf. Tenslotte wil Pim nog wat informatie over aangrenzende per celen. „Dat weitje waar schapen op lopen, van wie is dat?" Dat blijkt van een schapenboer uit Zeeland te zijn. „Zijn naam weet ik niet hoor". „En die kavel aan de andere kant waar ze vanmorgen maïs aan het hakselen waren?" „Weet ik ook niet, had je beter daar kunnen vragen", antwoordt mevrouw ad rem. Het enquêteformulier dat vooraf is toegezonden, blijkt nog niet helemaal ingevuld te zijn. De vragen over de toekomst plannen zijn nog open. Die hebben we niet meer, zegt de boerin gelaten, op zo'n bedrijf heb je helemaal geen toe komst, het gaat niet meer, mijn man gelooft het niet, maar echt, het gaat niet, we zullen ermee moeten stoppen. Maar wat we dan moeten weet ik ook niet. Het is een wat triest besluit van dit bezoekje. Stilletjes sluit Pim zijn laptop en neemt afscheid. Bedankt voor uw medewerking. Nee, niet iedereen in het Maasproject rekent op verbetering van de agrarische situatie. Een juweeltje van een boerderij. Gipskruidkweker: laten zoals het We zoeken een volgend bedrijf op en dat is van geheel andere soort. Het woonhuis is een plaatje, achter het huis ligt de bedrijfsgrond, een paar hectare slechts, waarop bloe men worden gekweekt. Gipskruid. De eigenaar roept van achter de schuur dat hij eraan komt. In de woonkamer van de verbouwde en fraai gerestaureerde boerderij wordt het gipskruidbedrijf geïnventariseerd, niet zo omvangrijk wat administratie betreft, wel moet de kaart in de laptop wor den bijgewerkt, want de scheidingslijn met de buren staat er niet op. Pim fungeert nu even als landmeter, maar hoeft daarvoor niet het veld in. Op aanwijzing van de eigenaar wordt die grens er achter de tafel ingebracht: vanaf de hoek van de schuur tot aan het hekje naast het huis, met midden in een kleine knik van ongeveer een meter. In een paar minuten staat de nieuwe grens op de kaart, zodat ook nu weer de perceelsgrootte kan worden berekend. Landmeten met de laptop, misschien ook iets voor de landmeter van het Kadaster? De gipskruidkweker heeft zijn enquêteformulier helemaal ingevuld. Over de toekomstplannen is hij wat voorzichtig: wat gebeürt er eigenlijk met mijn antwoorden? Misschien denk ik er volgend jaar wel anders over. Hij kan gerust zijn, het is allemaal vrijblijvend, stelt Pim hem gerust, en u tekent toch nergens voor? Omdat het bedrijf niet zo ingewikkeld in elkaar zit, blijft er tijd over voor een praatje. Vol trots leidt de eigenaar ons door zijn eeuwenoude woning met prachtig uitzicht op de Maasvallei. Dat uitzicht moet zo maar blijven, vindt hij, Maasproject of geen Maasproject. Onze grote angst is de oprukkende toeristenindustrie waarover ook in het Maas plan wordt gerept. En daarmee voegt hij nog een extra wens 27 GEODESIA 1998-1

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 29