29_ Summary DLO-Staring Centrum and the management of public green Many planning projects affect agri cultural area. By in-situ measurements insight into the effects of works can be obtained. This article provides an im pression of one day in the field. The use of laptops enables automatic data pro cessing. worpen, kan op die wijze worden aan getoond welke omrij-afstanden door de aanleg ontstaan en ook waar je het best een viaduct of brug kunt bouwen om de weg over te steken. Om de inventarisaties volautomatisch in het terrein te kunnen uitvoeren is de aanwezigheid van de digitale ToplOvector-kaart van de TDN es sentieel. Er hoeft niet meer te worden gedigitaliseerd, wat veel tijdwinst geeft en een meer betrouwbare basis is voor de analyses. Het toevoegen van de digitale luchtfoto geeft meer ruimte lijk inzicht en door de topkaart te kop pelen aan de bodemkaart of de vegeta- tiekaart wordt het toepassingsgebied almaar groter en beter. Als alle verdere gegevens zijn ingelezen, wordt een conversieslag gemaakt naar ARC/ INFO en is het GIS compleet. Ver snelling is nog mogelijk als ook alle ge gevens van de landbouwtelling direct ruimtelijk digitaal zouden kunnen worden opgenomen, maar dat is toe komstmuziek. Toekomst van Gl De toekomst van de GI binnen DLO- Staring Centrum is, in tegenstelling tot die van veel landbouwers, hoopvol. De taak bestaat nu nog hoofdzakelijk uit inventariseren en analyseren. Auke denkt dat de GI binnen afzienbare tijd Afstand van de bedrijfsgebouwen tot de bedrijfs- kavels. De rode kavels hebben de meest ongunstige ligging. Gevolgen van een nieuwe infra structuur voor de bereikbaarheid van kavels. zal worden ingezet ten behoeve van de planvorming zelf. En er zal nog heel wat aan planvorming worden gedaan, waarbij de agrarische sector direct belanghebbende is. Op dit moment heeft 30% van de ruimte in Nederland een niet-agrarische bestemming. Als je de meest enthousiaste plannenmakers hun gang laat gaan, is dat over 25 jaar al uitgegroeid tot 50%. Dat betekent een forse aanslag op de grond die nu nog een agrarische bestemming heeft. De gevolgen voor de landbouw zullen bij dat scenario drastisch zijn. DLO-Staring Centrum kan daarbij zijn nut bewijzen, heeft de instrumenten in huis om alternatieven te ont wikkelen en de gevolgen van elk alternatief snel zichtbaar te maken. De toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van Nederland staat vooral in het teken van verstedelijking en infrastructurele werken. De landbouw zal steeds meer de rol gaan spelen van beheerder van de groene ruimte. DLO-Staring Cen trum wil daarin graag een woordje meespreken en zijn eigen inbreng heb ben. GEODESIA 1998-1 Loraöe bedrijfsgebouw Wegsn netwerk Kavalafs tanden §0 - 500 meter 501 - 2000 meter 2001 - 8400 meter Locatie bedrijfsgebouwen /y Geplande nieuwe infrastructuur 'V, Huidige route naar kavels /V Toekomstige route naar kavels |T~a1 Kavels van bedrijf 1 Kavels van bedijf 2 Topografie Overig grondgebruik 300 0 300 600 Meters

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 31