Lineaire algebra, geodesie, en GPS PUBLICATIE Een boekbespreking Titel: Linear algebra, geodesy, and GPS. Auteurs: Gilbert Strang en Kai Borre. Uitgever: Wellesley-Cambridge Press, USA. ISBN: 0-9614088-6-3. Prijs: ca. 180,-. Eind vorig jaar is bij Wellesley-Cam bridge Press een nieuw boek versche nen met de titel „Linear algebra, geo desy, and GPS". Dit boek is het resul taat van een vrij opmerkelijke samen werking tussen een wiskundige en een geodeet. De auteurs zijn Gilbert Strang en Kai Borre. Strang is profes sor in de wiskunde aan het Massachu setts Institute of Technology in de VS en Borre is professor in de geodesie aan de Universiteit van Aalborg in Denemarken. De verwerking van meetgegevens in de geodesie is een rijk toepassingsge bied van de lineaire algebra en het be lang van de lineaire algebra lijkt met de nieuwe ontwikkelingen alleen maar toe te nemen. De lineaire algebra ligt, naast de statistiek, aan de basis van de mathematische geodesie, zoals bij voorbeeld behandeld in hoofdstuk 3 van de HTW van het Kadaster. Waar het in boeken over geodesie vaak blijft bij een appendix „Matrixrekening", worden in dit boek zowel de theorie, de lineaire algebra, als de toepassing, de geodesie behandeld. Aan puntsbe- paling met GPS is apart het derde deel van het boek gewijd. Het centrale thema is: hoe worden uit metingen, op basis van een wiskundig model, waar den voor de onbekende parameters be rekend. Het boek, met 17 hoofdstukken over 624 bladzijden, is in drie delen opge splitst: I lineaire algebra (blz. 1 - 272) II geodesie (blz. 273 - 444) III Global Positioning System (GPS) (blz. 445 - 584) Christian Tiberius, TU Delft. Lineaire algebra Het eerste deel is een behandeling van elementaire lineaire algebra. Aan bod komen vectoren, vector-bewerkingen, stelsels van vergelijkingen, de Gausse-eliminatie, matrices, matrix-inverse, determinant, positief defmiete matrices, projecties, eigenwaarden en de singular value decomposi tion. Daarnaast komt ook aan de orde het begrip rang van een matrix, waarmee o.a. de schatbaarheid van onbekende parameters geanalyseerd kan worden. Een eenvoudig voor beeld is waterpassen: uit alleen gewaterpaste hoogtever schillen kan men geen absolute hoogten afleiden. Stelt men het model met waarnemingsvergelijkingen op, dan blijkt de design- of ontwerpmatrix rangdefect; het rangverlies be draagt één, ofwel, de hoogte van één punt moet bekend worden verondersteld. Dit is de relatie tussen de rang van een matrix in de lineaire algebra, en de interpretatie in de landmeetkunde, de rekenbasis. De hoofdstukken in dit deel worden afgesloten met op gaven, waarvan de expliciete invul-oefeningen wel erg sterk de nadruk leggen op de intentie een les- of studieboek te zijn. Geodesie 33 In dit deel wordt de behandelde theorie over lineaire alge bra toegepast in de geodesie. Zo komt aan de orde het oplossen van het gewogen kleinste kwadratenprobleem, via bijvoorbeeld normaalvergelijkingen. In dit boek draait het om de berekening van schattingen voor de onbekende parameters, samen met de covariantiematrix die de precisie van de schatters beschrijft, of naar de praktijk vertaald hoe uit metingen coördinaten berekend worden. Verdere onderwerpen zijn het lineari- seren van niet-lineaire waarnemings vergelijkingen (zoals een afstand in coördinaten) en het singulier zijn van de normaalvergelijkingen en hoe dat bestreden kan worden door het op leggen van voorwaarden. Een apart hoofdstuk is gewijd aan relevante on derwerpen uit de statistiek (stochasti sche variabelen, kansverdelingen, co variantiematrix en voortplantingswet). Met het opnemen van de term „geo desie" in de titel wordt eigenlijk teveel beloofd voor het tweede deel. De au teurs bedoelen met „geodesie" voor namelijk meettechnieken ten behoeve van landmeetkundige puntsbepaling. GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 35