De (numerieke) voorbeelden in dit deel zijn beperkt tot terrestrische metingen zoals waterpassen, hoek- en af standsmetingen. GPS Het derde deel start met een zeer korte beschrijving van meten met GPS (o.a. coördinaten-systeem en het Rinex- formaat). Zo wordt niet ingegaan op de achtergronden van signaalstructuur, golfvoortplanting (in de atmosfeer) en de elektronica in de ontvanger. De waarnemingsvergelijkin gen worden niet afgeleid; de auteurs starten met vergelij kingen, zoals deze algemeen geaccepteerd zijn. Het gaat er in dit boek immers om, hoe op basis van de metingen schattingen voor de onbekenden uitgerekend kunnen wor den. Behandeld worden het concept van enkelpuntsbepa- ling met GPS, en vervolgens dat van relatieve puntsbepa- ling met dubbel-verschilmetingen (double differences). In hoofdstuk 15 „Processing of GPS data", de kern van het GPS-gedeelte, gaat het om het berekenen van de basislijn tussen twee stations. Veel aandacht wordt besteed aan het oplossen van de geheeltallige fase-meerduidigheid. Om het probleem uit te leggen, wordt in de inleiding een aardig voorbeeld gegeven: het trekken van baantjes in een zwembad. Het (gehele) aan tal gezwommen banen heeft men niet geteld of is men na verloop van tijd vergeten bij te houden. Op ieder moment, ook na een uur zwemmen, kan men het fractionele deel vrij precies bepalen (een kwart, halfweg, enz.), namelijk ten opzichte van de rand van het bad. Het onbekende gehele aantal zou men kunnen proberen te achterhalen door de totale zwemtijd te delen door de tijd per baantje. Voor een korte totaaltijd zal dit vrij goed werken, maar voor een langere tijd is het berekende aantal onbetrouwbaar. Voor het oplossen van de GPS fase-meerduidigheden wordt in hoofdstuk 15 de in Delft bij de sectie Mathematische Geo desie en Puntsbepaling ontwikkelde LAMBDA-methode behandeld. Het laatste deel van hoofdstuk 15 beschrijft enkele alter natieve procedures voor - en uitbreidingen van - GPS- puntsbepaling, maar deze behandeling zou weieens afbreuk kunnen doen aan het overzicht. Het derde deel sluit af met een behandeling van stochastische processen en recursieve gegevensverwerking (Kalman-filter) Matlab Het boek behandelt niet enkel theorie; het bevat veel uit gewerkte voorbeelden. Voor instructiedoeleinden is daar naast een verzameling van zogenaamde Matlab M-files via internet beschikbaar. Met een M-file, vergelijkbaar met een subroutine van een programma, kan binnen de Matlab omgeving een reeks bepaalde (numerieke) bewerkingen worden uitgevoerd. Matlab staat voor „matrix laboratory" en is een commercieel programmapakket van The Math- Informatie over het boek is te vinden op internet: http://www. math. mit. edul-gs. Voor Matlab zij verwezen naar: http://www. mathworks. com/ bijvoorbeeld onder 'products matlab. Works Inc. in de VS, dat een zeer groot aantal (elementaire) bewerkin gen kan uitvoeren op vectoren en ma trices. Het werkt interactief en be schikt over krachtige grafische moge lijkheden. Dit pakket wordt tegen woordig veel gebruikt zowel voor onderzoek als het onderwijs. Met het doorwerken van het boek, ondersteund met de Matlab M-files, kan de lezer „hands-on" vaardigheden opdoen in lineaire algebra, geodeti sche berekeningen en GPS-puntsbe- paling. De auteurs veronderstellen een beperkte basiskennis van het Matlab pakket. De beschikbare Matlab M- files kunnen nog verder geoptimali seerd worden. Conclusie Het boek is mooi vormgegeven en goed ingebonden (harde kaft). De op zet van het boek is zeer werkbaar. Het boek is een studieboek over lineaire algebra, met die delen geselecteerd, die van belang zijn voor de (mathema tische) geodesie. Als toepassing is ge richt gedacht aan GPS-puntsbepaling, zonder aan het meten met GPS zelf al te veel aandacht te schenken. De auteurs zijn enthousiast over hun vak gebied en streven, onder het motto „maak het niet moeilijker dan nodig", naar een recht-toe recht-aan behande ling van de stof. Als slotsom lijkt het boek geschikt voor diegenen, die werkzaam zijn op het gebied van GPS of in de geode tische gegevensverwerking en voor wie kennis van de hedendaagse lineaire al gebra noodzakelijk is. Lineaire algebra tenslotte staat aan de basis van vele algoritmen in de geodesie. Het bespro ken boek staat tussen boeken over GPS (en andere meettechnieken), waarin de nadruk ligt op het opstellen van het wiskundig model voor punts bepaling, en de meer algemene boeken over numerieke aspecten van het op lossen van kleinste kwadratenproble- men. Zeker in vergelijking met deze laatste categorie is dit boek veel toe gankelijker. 1998-1 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 36