Hoofdstuk 3, een bijdrage van Wes- sels (in samenwerking met Van Oos- terom en Molenaar) poogt structuur aan te brengen in de geometrische en thematische kenmerken van ruimte lijke objecten. Voortbordurend op het vorige hoofdstuk is de aandacht ge richt op logische gegevensmodellen: op welke wijze kom je van een con ceptueel model naar een logisch model met onder andere aspecten als geome trische opslagstructuren en toegang tot ruimtelijke gegevensverzamelingen. In hoofdstuk 4 bespreken Toppen en Ottens op welke manier gegevens voor een GIS worden verzameld, inge bracht, bewerkt en geactualiseerd. Naast de gegevens staan de bestanden en de organisatie rond bestanden centraal. Aan bod komen daarbij onder andere aspecten als ge- gevenssoorten, inwinningsbronnen en -methoden, be standsbeheer, koppeling van geometrische en thematische gegevens, standaardisatie, meta-informatie en clearing house, gegevenskwaliteit en het al dan nietfuzzy" omgaan met fouten. Vervolgens wordt in hoofdstuk 5 geïllustreerd hoe combi naties van visuele en numerieke gegevensanalyse in GIS krachtige hulpmiddelen zijn om tot een goed begrip van de werkelijkheid te komen en zo beter beslissingen te kunnen nemen. Beschreven wordt hoe gebruikers omgaan met weergavemodellen, in het bijzonder kaarten ten behoeve van visualisatie en interactie. Hier treft de lezer de, voor Geodesia-lezers op onderdelen niet onbekende, bijdrage aan van Ormeling en Van der Schans, waarin een verdere uitwerking van de relaties tussen de verschillende modelbe schouwingen (weergave, gegevens, analyse) wordt gegeven. Kortom, een diepgaand college elementaire kartografie (of is het door de nieuwe spelling nu cartografie?). De daaropvolgende hoofdstukken gaan over toepassing in de praktijk vanuit het aspect van de ruimtelijke analyse: op welke wijze kan ruimtelijke analyse worden uitgevoerd en ondersteund met behulp van GIS. Hoofdstuk 6 (Harts en Van Lammeren) behandelt uit voerig de analytische verwerkingsmogelijkheden van geo grafische gegevens, variërend van eenvoudige bevragingen tot complexe analyses voor beleidsgericht ruimtelijk onder zoek. De ontwikkeling verloopt chronologisch van de be perkte mogelijkheden van analoge overlays tot de schier onbeperkt lijkende vormen van analytische operaties op geïntegreerde geo-thematische data. Bewerkingen op be staande geografische informatie kan afgeleide, nieuwe, in formatie laten ontstaan. I11 hoofdstuk 7 wordt door De Jong en Ritsema van Eek het analyseren van transportnetwerken met GIS besproken. Zij beperken zich binnen het onderwerp netwerkanalyse tot vragen over het oplossen van verkeers- en vervoerspro blemen in termen van kortste, snelste en goedkoopste rou- Fig. 1. Modellerings stappen GI: van de iverkelijkheid tot een voor de computer hanteer baar model (fig. 1.3). tes. De resultaten, zeker met kartogra- fische ondersteuning, kunnen wel weer bruikbaar zijn voor meer com plexe analyses, zoals onderzoek naar bereikbaarheid van personen en voor zieningen. Ter illustratie wordt een ca sus op het Zeeuwse eiland Schouwen- Duiveland beschouwd. Ruimtelijke gedragsmodellen komen aan bod in hoofdstuk 8 (Borgers en Witlox). Behandeld worden twee be naderingen: ruimtelijke interactiemo dellen die zich bezighouden met het gedrag van groepen mensen om on derbouwde voorspellingen te kunnen doen, en discrete keuzemodellen die individueel keuzegedrag proberen te verklaren. Tot slot gaan Van Lammeren en Roos-Klein Lankhorst in hoofdstuk 9 in op de gebruiksmogelijkheden van GIS in landschapsecologisch onder zoek. Naast de basisbegrippen worden enkele toepassingen van registratie- en monitoringsystemen met voorbeelden behandeld. De inzet van GIS binnen dit thema is volgens de schrijvers bij na onvermijdelijk. Na lezing kom je eigenlijk ook wel tot die conclusie. 1 Kennismaking met GIS Paul Hendriks Henk Ottens 2 Conseptuele ruimtelijke gegevensmodellen Martien Molenaar 3 Het structureren van ruimtelijke informatie Coen Wessels, m.m.v. Peter van Oosterom Martien Molenaar 4 Gegevens voor een GIS Fred Toppens Henk Ottens 5 Visualisatie en interactie door kaarten Ferjan Ormeling René van der Schans 6 Analysefuncties in GIS Jan Jaap Barts Ron van Lammeren 7 Netwerkanalyse, bereikbaarheidsanalyse en GIS Tom de Jong Jan Ritsema van Eek 8 Modellen voor ruimtelijk gedrag Aloys Borgers Frank Witlox 9 GIS-toepassingen in de landschapsecologie Ron van Lammeren Janneke Roos-Klein Lankhorst 10 De toekomst van GIS Paul Hendriks Henk Ottens Literatuur Register 36 1998-1 GEODESIA fysiek gegevensmodel: vastlegging gegevens in de computer conceptueel ruimtelijk model: ruimtelijke conceptie van de werkelijkheid logisch gegevensmodel: gegevens-, gegevensbank en bestandsstructuur conceptueel gegevensmodel: formalisering ruimtelijk model conceptueel niveau conceptueel niveau fysiek niveau logisch niveau Inhoudsopgave

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 38