I G O Cl G SIG januari 1998 Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 4Qe jaargang I 9 1 II 33 35 39 41 41 41 44 44 44 47, 48 Stichting Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 ■V i( 1 Mini-serie Digi tale Hoogte modellen (4) Kwaliteits aspecten van vliegtuiglaser- altimetrie dr. ir. M. J. P. M. Lemmens I I Vastgoedinfor matieketens bieden ge meenten een nieuwe uitdaging ir. M. Jellema 17 Kwaliteits beheersing: ons een zorg! ing. J. van Raamsdonk 15 Een dagje... DLO-Staring Centrum en het beheer van de groene ruimte Theo Scbeele en verder... Kwaliteitsaspecten van GIS-bestanden is een belangrijk onderwerp bij het gebruik van gegevens in de praktijk. In dit vierde artikel in de mini-serie over DHM's wordt de kwaliteit van laseraltimeterhoogten bekeken. Vooral de invloeden die de precisie van de afzonderlijke hoogtepunten bepalen, worden in het licht gezet. De niet-selectieve opname veroorzaakt dat veel hoogten die niet relevant zijn voor de betreffende toepassing, toch in het hoogtebestand komen. Geautomatiseerde verwijdering hiervan is een nog niet opgelost probleem. De gemeente zit als een spin in het web van de vastgoedinformatievoorziening. Zij vormt een belangrijke schakel in de informatieketens om afnemers adequaat van dienst te zijn. Dit artikel schetst een beeld van de externe bedrijfsmatige relaties binnen de vastgoedinformatieketens die de gemeente raken. Daarbij kan optimaal gebruik worden gemaakt van de gemeentelijke Basisvoorziening Vastgoed. Met name wordt aandacht gevraagd voor het aspect van de toegankelijkheid van informatie. Dit artikel geeft een schets van de mogelijkheden voor een systematische beheersing van de geometrische kwaliteit in basisbestanden. Een gebruiker dient een goed inzicht te hebben in de kwaliteit van een hem aangeleverd geografisch bestand, zodat het gebruik van deze data binnen de eigen applicaties optimaal kan plaatsvinden. Van Raamsdonk pleit voor het mee sturen van een digitale „vrachtbrief', een genormaliseerd kwaliteitsdocument. In landinrichtingsprojecten en andere omvangrijke ruimtelijke ingrepen is inzicht in het bestaande (agrarische) grondgebruik van groot belang. Met behulp van die gegevens kunnen gevolgen van ingrepen en oplossings mogelijkheden voor knelpunten zichtbaar worden gemaakt. Het DLO-Staring Centrum speelt daarbij een belangrijke rol. De redacteur ging een dagje met het Staring Centrum de boer op. Van de redactie Eerste ervaring met RTK bij Kadaster Amsterdam Lineaire algebra, geodesie, en GPS - een boekbespreking Geografische Informatie Systemen in ruimtelijk onderzoek NVG Stichting Geodesia Agenda Berichten Verslagen Techniek Publicaties Samenstelling Stichting Geodesia Bij de voorplaat Een afbeelding van de home-page van de Stichting Geodesia op internet: http://www.geodesia.nl

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 3