A Structuur voor de gebouwenregistratie Optimalisering door relatiebeheer geo-information engineering, municipalities, system analysis keywords geo-informadevoorziening, gemeenten, systeemanalyse trefwoorden Volgens de Structuurschets Vastgoedinformatievoor ziening was een gemeentelijk gebouwenregister één van de belangrijke pijlers voor de vastgoedinformatie- voorziening. Vijf jaar na het verschijnen van deze structuurschets kan worden geconstateerd dat er nog geen sprake is van een uniforme en landelijke gemeente lijke basisregistratie gebouwen. Het belang van deze basisregistratie en de behoefte aan deze basisregistratie zijn zeker niet verminderd. De Structuurschets Vast goedinformatievoorziening ging uit van een basis registratie gebaseerd op de „verblijfseenheid" als centrale entiteit. Later zijn pogingen gedaan om de basisregistratie gebouwen van de grond te krijgen door het register op een andere centrale entiteit, het WOZ-object, te baseren. Als alternatiel lijkt een gemeentelijke basisregistratie gebouwen, waarin de relaties tussen de verschillende entiteiten centraal staan, de totstandkoming van een landelijke gemeente lijke basisregistratie gebouwen weer vlot te kunnen trekken. Dc administratieve vastgoedinforma tie in het algemeen en de gebouwen registratie in het bijzonder zijn de af gelopen jaren een verwaarloosd spoor van de geodetische infrastructuur ge worden. De geodetische infrastructuur is bedoeld om alle gebruikers van „geo-informatie" een kapstok te bie den voor de verzameling, de analyse, de registratie en de presentatie van in formatie. De geodetische infrastruc tuur is daarbij niet alleen van belang voor de geodetische gebruiker, maar ook voor de niet geodetische gebrui ker. Binnen de geodetische infrastruc tuur zijn in feite drie hoofdwegen te onderscheiden: coördinaten kaarten administratieve basisgegevens. Zeker in een geografisch informatiesysteem of vastgoed informatiesysteem (GIS/LIS/VIS) zijn deze drie wegen niet los van elkaar te onderscheiden. De administratieve basis gegevens krijgen na het verschijnen van de Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening van de Ravi [1] relatief weinig aandacht. Het aantal bijdragen over dit onderwerp tijdens bijvoorbeeld de Geodesia-congressen of in dit tijd schrift laat duidelijk zien dat de voorkeur van de geodeet vaak uitgaat naar de coördinaat en de kaart. Het belang van de administratieve gegevens mag zeker niet worden onder schat. In de praktijk bepaalt immers de behoefte aan admi nistratieve gegevens vaak de gewenste structuur van de geo metrische gegevens. Bij de oproep in dit artikel wordt ook een concreet voorstel gedaan voor het realiseren van een gemeentelijke basisregis tratie gebouwen. De voorgestelde structuur voor deze basis registratie is wezenlijk anders dan in de Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening is beoogd en ook wezenlijk anders dan van de Gemeentelijke Basis Administratie per soonsgegevens (GBA). Voorgesteld wordt niet het beheer van een beperkte set kenmerken van de centrale entiteit (persoon respectievelijk gebouw of verblijfseenheid) cen traal te stellen, maar het beheer van relaties. Het beheer van relaties betreft het bijhouden van de relaties tussen de ver schillende entiteiten die relevant zijn voor een gebouwen- register, zoals gebouw of pand, verblijfseenheid, woning, adres, WOZ-object, enzovoort. Er is dus sprake van een technische vorm van relatiebeheer, maar dit is wellicht tevens een goede basis voor een meer persoonlijke vorm van relatiebeheer tussen de verschillende gebruikers van gege vens uit de basisregistratie gebouwen binnen de gemeente en daarbuiten. Structuurschets Vastgoedinformatie voorziening De Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening is in 1992 opgesteld door de Raad voor de Vastgoedinformatie (Ravi), die inmiddels is overgegaan in het overlegplatform Ravi. Vijf jaar na het verschijnen van deze schets is de tijd ir. Ruud M. Katbmann, hoofd afdeling Toezicht van het secretariaat van de Waarderings kamer. 57 GEODESIA1998-2

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 11