X Hoofdlijnen huidige stand van zaken natuurlijke personen SUBJE< PEN niet-natuurlijke- markt personerj A-nr KvK-nr (Jebouw nummer i Perceel nummer gebouwen OBJECTEN percelen 1998-2 GEODESIA rijp voor een terugblik en een evaluatie van hetgeen wel en hetgeen niet van de grond is gekomen op het terrein van de administratieve vastgoedinformatie. De Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening schetst vier basisregistraties voor administratieve vastgoedinforma tie (fig. 1). Voor een belangrijk deel waren dit bestaande registers die in een groter geheel werden geplaatst. De onderlinge relaties komen daarbij duidelijk naar voren en tevens werd duidelijk aangegeven welke schakels in de onderlinge relaties nog ontbraken. De kern van de admi nistratieve vastgoedinformatievoorziening wordt gevormd door: de kadastrale administratie die voor elk perceel en elk kadastraal appartement een unieke identificatie biedt door middel van de kadastrale aanduiding en tevens een aantal kenmerken vastlegt primair ten behoeve van de rechtsbescherming; de GBA waarin elke persoon een unieke identificatie heeft door middel van het A-nummer. Inmiddels is het SoFi-nummer, dat een andere identificatie van de na tuurlijke personen biedt, volledig verwerkt in de basis administratie en is dus sprake van twee vormen van iden tificatie binnen één systeem. Van elke natuurlijke per soon die Nederlander is of in Nederland woonachtig is, zijn in de GBA enkele belangrijke kenmerken vastgelegd. Door het gebruik van het A-nummer (of het SoFi-num mer) legt de structuurschets vast dat de GBA gekoppeld moet zijn aan de andere basisregistraties, zoals de kadas trale administratie; de basisregistratie niet-natuurlijke personen. Deze basis registratie is beoogd om volledig parallel aan de basis administratie voor natuurlijke personen te functioneren. Van alle niet-natuurlijke rechtspersonen worden enkele kenmerken in een basisregister vastgelegd en door middel van een unieke identificatie wordt de relatie gelegd met de andere basisregistraties. De relatie met de basisregis tratie kadastrale objecten heeft betrekking op de rechten van niet-natuurlijke personen op onroerend goed en de relatie met de natuurlijke personen heeft betrekking op welke natuurlijke personen verantwoordelijk zijn voor de rechtspersoon. Het uitgangspunt voor deze basisregis tratie niet-natuurlijke personen wordt gevormd door de registers van de Kamers van Koophandel; de basisregistratie gebouwen die alle fysieke en andere kenmerken van gebouwen moet vastleggen, die voor meer dan één gebruiker relevant zijn. Alle te registreren kenmerken zouden betrekking moeten hebben op de centrale entiteit verblijfseenheid. De eerste drie basisregistraties hadden bij het verschijnen van de structuurschets reeds een lange traditie. Dat gold niet voor de basisregistratie gebouwen. In een latere publi catie heeft het Overlegplatform Ravi de totstandkoming van de basisregistratie gebouwen nog geprobeerd te sti muleren door de centrale entiteit ter discussie te stellen [2]. In deze discussie heeft het WOZ-object (de onroerende zaak volgens de definitie van de Wet Waardering Onroe rende Zaken die gebruikt wordt voor de belastingheffing) nog een tijd hoge ogen gegooid om de centrale entiteit te vormen van de basisregistratie gebou wen. Immers de definitie van het WOZ-object is al in een wet vastge legd en alle gemeenten zijn reeds ver plicht een WOZ-administratie te voe ren, die aan een aantal minimumeisen moet voldoen. Gebleken is dat ook het WOZ-object, net als de verblijfseen heid, voor veel toepassingen geen ge schikt uitgangspunt is voor de admini stratie. De basisregistraties die in de Struc tuurschets Vastgoedinformatievoor ziening zijn genoemd, worden be heerd door verschillende organisaties. De Kamers van Koophandel zijn ver antwoordelijk voor de registratie van markt I taak taak taak laak markt j markt Fig- 1- Gewenste structuur administratieve vastgoedinformatie volgens de Structuurschets Vastgoed- informatie voorziening. de niet-natuurlijke personen. Door een nieuwe Wet op de kamers van koophandel en fabrieken 1997 [3] vindt op dit moment een ingrijpende herziening plaats van de basisregistra tie niet-natuurlijke personen (Han delsregister). De identificatie van niet- natuurlijke personen door middel van het Kamer-van-koophandelnummer wordt hierdoor eenvoudiger (Han delsregisternummer). Helaas vormt dit nieuwe Handelsregister nog niet een echte basisregistratie niet-natuur lijke personen, omdat alleen privaat rechtelijke rechtspersonen (verenigin gen, stichtingen, nv's, bv's, enz.) ge registreerd zijn. Publiekrechtelijke rechtspersonen zoals gemeenten, wa terschappen en het toenemend aantal zelfstandige bestuursorganen (bijvoor beeld de Waarderingskamer) kunnen niet geregistreerd worden door een 58

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 12