Kamer van Koophandel en daarom ontbreekt voor deze publiekrechtelijke niet-natuurlijke personen nog een ba sisregistratie en een uniforme identifi catie. Ook over buitenlandse rechts personen zijn in de basisregistratie van de Kamers van Koophandel geen gege vens beschikbaar en voor deze rechts personen is daarom ook geen identifi catie op basis van het Handelsregister nummer beschikbaar. Het Kadaster is natuurlijk verant woordelijk voor de basisregistratie ka dastrale objecten. Door koppelingen met de GBA voor natuurlijke perso nen en de Kamers van Koophandel voor niet-natuurlijke personen wor den ook de relaties met twee van de drie andere basisregistraties verzorgd door het Kadaster. Het Kadaster legt tevens een relatie met het „postadres". Het adres is volgens de structuurschets geen basisregistratie, maar zal gezien het belang van het officiële adres wel één van de pijlers van de basisregistra tie gebouwen moeten zijn. De gemeenten zijn verantwoordelijk voor de uitvoering van het resterende deel van de vastgoedinformatievoor ziening zoals die in de structuurschets is gepresenteerd. Dit betekent dat vol gens de structuurschets de 548 ge meenten in ons land gezamenlijk moe ten zorgdragen voor: basisregistratie natuurlijke perso nen; basisregistratie gebouwen; relatie tussen gebouwen en natuur lijke personen; relatie tussen gebouwen en niet-na tuurlijke personen; relatie tussen gebouwen en kadastra le percelen. Eén op één: 1 pand, 1 kadas traal perceel, 1 woning, 1 adres, 1 WOZ-object. Moeilijker: 1 pand, 1 kadas traal perceel, maar 2 woningen en 1 winkel, 1 adres, maar 3 WOZ- objecten. Naast deze in de structuurschets genoemde registraties vloeien er uit diverse wetten nog andere verplichte registra ties voort. Enkele belangrijke zijn de basisregistratie adres sen, de basisregistratie van WOZ-objecten en de basisregis tratie van woningen en wooneenheden. Dit is zeker geen limitatieve opsomming van de registraties op het terrein van vastgoed, die een gemeente nodig heeft voor de uitvoe ring van haar taken. Maar de entiteiten adres, WOZ-object en woning geven wel een goede illustratie van de wijze waarop een basisregistratie gebouwen zou moeten werken. De basisregistratie natuurlijke personen werkt zoals een basisregistratie is bedoeld. Steeds meer instellingen gebrui ken de GBA als basis voor de eigen administratie en maken daarbij gebruik van de unieke identificatie op basis van A- nummer of SoFi-nummer. Natuurlijk speelt bij uitbreiding van de gebruikstoepassingen steeds de afweging die ge maakt moet worden met betrekking tot de privacybescher ming. Bij de opzet van de GBA is onvoldoende onderkend dat gemeenten niet alleen informatie gebruiken over de eigen inwoners, maar dat ook inwoners van buiten de gemeente als eigenaar of gebruiker van onroerend goed relevant kunnen zijn. Pas met ingang van 1997 is het mogelijk geworden dat gemeenten ook inzage krijgen in de bevolkingsadministratie van andere gemeenten door mid del van een zogenaamde „afnemersstatus". Nog slechts een beperkt aantal gemeenten profiteert nu van deze mogelijk heden, maar wanneer alle gemeenten deze afnemersstatus hebben verkregen, werkt de basisregistratie natuurlijke per sonen zoals in de structuurschets is beoogd. Alleen de regi stratie van buitenlanders die ook in het buitenland woon achtig zijn, maar wel belang hebben bij vastgoed in Neder land (bijvoorbeeld een vakantiewoning) is daarmee nog niet uniform geregeld. Gemeenten hebben de taak om officieel straatnamen en huisnummers (en eventuele toevoegingen) vast te stellen. Deze taak houdt natuurlijk in dat de gemeente ook admini streert welke adressen officieel zijn vastgesteld. Ook de Wet WOZ verplicht de gemeenten tot het voeren van een administratie waaruit zij in ieder geval de waterschappen en de Belastingdienst van informatie voorzien. In deze administratie staat het zogenaamde WOZ-object cen traal. De definitie van een WOZ-ob ject is gedetailleerd vastgelegd in de wet en door jurisprudentie verder ver duidelijkt. In het kader van de WOZ- administratie zijn gemeenten eveneens verplicht om de relatie tussen WOZ- objecten en natuurlijke personen, niet-natuurlijke personen, kadastrale objecten en adressen volledig bij te houden. Tenslotte moeten gemeenten aan het Centraal Bureau van de Statis tiek opgave doen van het aantal wo ningen en het aantal wooneenheden. Ook deze opgave zal gebaseerd moe ten zijn op een registratie van deze GEODESIA 1998-2

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 13