tekent dat mutaties die zich in de wer kelijkheid voordoen, eenvoudig kun nen worden verwerkt. De mutaties hebben soms betrekking op één enti teit en soms op meerdere entiteiten. Juist mutaties die gevolgen hebben voor meerdere entiteiten, worden nu vaak door verschillende personen meerdere malen verwerkt. Er zijn ge heel verschillende typen mutaties in de werkelijkheid, die in één of meerdere registraties over vastgoed moeten wor den verwerkt. Gedacht kan worden aan: de bouw of verbouwing van een pand; de nieuwe eigenaar of gebruiker van een pand of een onderdeel van een pand; verandering van het soort gebruik, bijvoorbeeld een woning wordt kan toor; door een huisnummerbesluit krijgt een pand een (ander) nummer; één WOZ-object wordt gesplitst in twee WOZ-objecten door de komst van een nieuwe gebruiker. De signalen van deze mutaties worden op verschillende plaatsen binnen de gemeentelijke organisatie ontvangen. Doordat de diverse toepassingen ver schillende eisen stellen aan de actuali teit van de gegevens, zullen sommige mutaties snel worden verwerkt in de administratie, terwijl andere mutaties soms met enkele maanden vertraging bekend worden of verwerkt in de ad ministratie. Een kadastraal perceel wisselt van eigenaar. Deze muta tie heeft gevolgen voor meerdere gebouwen op het per ceel, voor meerdere WOZ-objecten, omdat het perceel gesplitst is op grond van het feit dat er meerdere gebrui kers zijn. Deze mutatie kan verder nog betekenen dat één van de betrokken WOZ-objecten wordt gesplitst in twee objecten. Naar aanleiding van deze splitsing wordt formeel een extra huisnummer toegekend. Tenslotte wijzigt het gebruik, van kantoor in woningen, zodat er twee extra woningen meetellen voor de woningtelling. Het belangrijkste probleem blijft ech ter dat voor verschillende toepassingen dezelfde mutaties worden verzameld en verwerkt. Voor een efficiënte ver werking van mutaties en bijhouding van de vastgoedinformatie is het daar om in ieder geval wenselijk dat bij de verwerking van een mutatie ten behoeve van een bepaalde toepassing ook de mogelijke consequenties voor andere toepassingen worden aangegeven (zie kader). Verschillende afdelingen en/of verschillende personen zijn verantwoordelijk voor deze complexe mutaties. Wanneer nu de relaties tussen kadastraal perceel, gebouw, adres, WOZ-object, woningtelling systematisch is bijgehouden, kan een basisregistratie gebouwen direct aangeven voor welke gebouwen, adressen, WOZ-objecten en woningen een mutatie met betrekking tot een kadastraal perceel mogelijk gevolgen heeft. Relatie-georiënteerde basisregistratie Het realiseren van een uniforme gemeentelijke basisregis tratie gebouwen kan een belangrijke impuls geven aan de administratieve vastgoedinformatievoorziening. Die im puls zal zeker vergelijkbaar zijn met de impuls die is uitge gaan van de GBA. De GBA is in feite een relatief eenvoudi ge administratie, die is opgebouwd rondom de natuurlijke persoon als centrale entiteit. Tussen natuurlijke personen kunnen duidelijk gedefinieerde relaties bestaan (ouder kind, man-vrouw, enz.) en er kunnen duidelijk gedefinieer de kenmerken van deze personen worden vastgelegd (naam, geboortedatum, woonadres, enz.). Iedereen die be hoefte heeft aan gegevens over natuurlijke personen, kan met een dergelijk systeem uit de voeten. Geprobeerd is om de gemeentelijke basisregistratie gebou wen te baseren op dezelfde eenvoudige uitgangspunten met één centrale entiteit (de verblijfseenheid) en duidelijk ge definieerde kenmerken. Anders dan een natuurlijk persoon is een verblijfseenheid geen natuurlijke eenheid en is het uiteindelijk onmogelijk gebleken om deze verblijfseenheid zodanig te definiëren dat er voor alle gebruikers een bruik baar systeem kon worden gemaakt. Een analyse van de werkprocessen en de informatiebehoefte van de verschil lende potentiële gebruikers van een uniforme gebouwen registratie maken duidelijk dat het definiëren van deze centrale entiteit onmogelijk is. Bij het ontbreken van een logische centrale entiteit voor de gebouwenregistratie zal iedere gebruiker in feite steeds een relatie moeten leggen tussen de voor zijn of haar werk noodzakelijke entiteit en de basisregistratie. Daarom wordt de suggestie gedaan dat iedere toepassing in beginsel blijft werken met de eigen entiteit. Immers voor de ene toepassing is het adres de beste ondersteuning, in andere gevallen biedt een pand, verblijfs eenheid of woning de beste basis, terwijl ook WOZ-object en nutsaansluiting van belang zijn. De functie van de basisregistratie gebouwen wordt daarmee ruimer. Natuurlijk biedt de basisregistratie een beperkt aantal geüniformeerde gegevens die voor verschillende ge bruikers van belang zijn. Daarnaast legt de basisregistratie de gedetailleerde relatie tussen de verschillende entiteiten volledig vast. De basisregistratie geeft niet alleen aan dat de kadastrale oppervlakte van een perceel 200 m2 is, maar laat ook direct zien dat dit twee WOZ-objecten van elk 100 m2 betreft. Eén van beide WOZ-objecten heeft twee officiële GEODESIA 1998-2 Voorbeeld van een complexe mutatie

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 15