adressen, terwijl het andere WOZ-object als woning mee telt in de woningstatistiek. Dit betekent dat de basisregis traties steeds onder meer de volgende relaties actueel moet houden: perceel WOZ-object perceel pand WOZ-object adres WOZ-object pand WOZ-object woning WOZ-object bedrijfsobject pand adres pand woning wooneenheid adres woning. Voor veel objecten is het bijhouden van deze relatie een voudig, omdat steeds sprake is van een één-op-één-relatie. Conclusie De ervaringen tot nu toe laten zien dat bet realiseren van een basisregistratie gebouwen zoals de RAVI die in de Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening voor ogen had, in de praktijk onmogelijk is. Dat betekent niet dat er geen grote behoefte bestaat aan een dergelijke basisregistra tie. De huidige praktijk betekent immers ondoelmatigheid, omdat mutaties meerdere malen worden verwerkt, lagere kwaliteit van de informatie, omdat beschikbare gegevens niet met elkaar kunnen worden vergeleken en het niet vol doen aan een aantal informatievragen met name van ge bruikers buiten de gemeente. Voor een deel van het werkterrein is gebleken dat een basis registratie met actuele relaties tussen vastgoedentiteiten haalbaar is. De Wet WOZ geeft immers voor enkele rela ties reeds een wettelijke verplichting en gebleken is dat een dergelijk beheer van de relaties haalbaar is. Gebleken is overigens ook dat door het beheer van de relaties en het vergelijken van de geregistreerde gegevens fouten in de registratie bij één van de entiteiten vaak aan het licht komen. Dat is één van de redenen dat gemeenten op dit moment veel energie nodig hebben voor de verbetering van de WOZ-administratie. Uitbreiding van het relatiebeheer tot meerdere entiteiten maakt de mutatiebijhouding van vastgoedgegevens voor veel toepassingen efficiënter. Deze efficiency-winst kan elke gemeente voor zich bereiken door de relatie tussen de binnen die gemeente gebruikte entiteiten te beheren in een basisregistratie. Standaardisatie van dit relatiebeheer is daarbij wel wenselijk. Deze standaardisatie voorkomt niet alleen dat 548 gemeenten zelf het relatiebeheer moeten in vullen, maar zorgt er ook voor dat de automatiseringssyste men die gemeenten worden aangeboden, op uniforme (en daardoor goedkopere) wijze dit relatiebeheer kunnen ver zorgen. De standaardisatie is ook wenselijk ten behoeve van het bereiken van landelijke uniformiteit. Immers het doel van de basisregistratie gebouwen is ook dat andere partijen informatie kunnen krijgen. Het is echter niet noodzakelijk om te wachten tot het moment waarop de laatste punt op de i is gezet bij de definitie van een blauwdruk, alvorens kan worden begonnen met uitvoering. De praktijk laat zien 62 dat invoering op een deelterrein al snel kan leiden tot voordelen op het gebied van efficiency en/of op het gebied van de kwaliteit van de gegevens. Wellicht wordt het realiseren van dit relatiebeheer voor de administratieve vastgoedinformatie voor veel geodeten pas echt een uitdaging, wanneer dit re latiebeheer wordt gekoppeld aan digi tale kaarten. Die digitale kaart kan niet alleen het relatiebeheer ondersteu nen, maar maakt ook het raadplegen van de registratie eenvoudiger en biedt ongekende mogelijkheden voor de presentatie van de informatie uit de basisregistratie. Structuring non -geographical information on real estate Attempts have been made in the Nether lands to implement a structure for the non-geographical information on real estate based on four identifiers: unique number for natural persons, unique number for legal bodies, cadastral parcel identifier and unique number for buil dings. It has become clear that it is not possible to realise this number for buil dings, because it is not possible to define buildings in such a way that the registration of buildings can be used for several purposes. Therefore it is suggested to build a register in which all essential registrations are linked. Part of this register of mutual relations between tax objects, official addresses and cadastral objects is already implemented for tax purposes. This can be enlarged to other registrations and other purposes. [1] Raad voor Vastgoedinformatie, Structuurschets Vastgoedinformatie voorziening. Apeldoorn 1992. [2] Ravi, Overlegorgaan voor Vast goedinformatie, Grip op gebou wen, de registratie en identificatie van gebouwen. Amersfoort 1995. [3] Wet op de kamers van koophandel en fabrieken, Staatsblad 1997, 783. 1998-2 GEODESIA Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 16