Fotorealistische visualisaties Specificatie, ontwerp, bouw en toepassing van het Geografisch Visualisatie Systeem Achtergrond GEODESLA 1998-2 Gis-technology, visualisation, applications Gis-technologie, visualisatie, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Het ontwerp van de Hogesnelheidslijn van Amsterdam tot aan de Belgische grens wordt vormgegeven vanuit één concept, de inpassingsvisie. Binnen deze eenheid in vormgeving bestaat de mogelijkheid 0111 flexibel in te spelen op wensen vanuit techniek en omgeving. De hoofddoelstelling vanuit de inpassingsvisie is het beperken van verstoring en waar mogelijk het bereiken van een meerwaarde voor de omgeving. Een middel hierin zijn ontwerp-visualisaties in de vorm van schetsen, tekeningen, vogelvluchtperspectieven, maquettes, driedimensionale ontwerpen en simulaties. In dit artikel wordt een nieuwe opzet behandeld, die nauw aansluit bij het principe van Visual Reality 1 Simulaties, en met name fotorealisti sche visualisaties, zijn niet alleen toe pasbaar voor het ontwerp, maar ook voor voorlichting. Juist de bewoners en andere belanghebbenden willen naarmate het ontwerp een grote mate van detail krijgt, een precies, begrijpe lijk en geloofwaardig beeld gepresen teerd krijgen van de gevolgen van de aanleg. Visual Reality (VR) is een feno meen dat het mogelijk maakt om ver schillende soorten data te benaderen en te raadplegen vanuit een visueel model dat is vervaardigd uit optische beelden. In het in dit artikel beschre ven Geografisch Visualisatie Systeem (GVS) worden digitale panoramabeel- den (cyclorama's) gebruikt voor het beoordelen en visualiseren van tracé- ontwerpen. Er wordt een overzicht ge geven van de componenten, configu ratie en toepassing van het GVS, waar in de te doorlopen processtappen voor het vervaardigen van fotorealistische visualisaties binnen één toegankelijk systeem zijn verenigd. ir. C. Dekker, Holland Railconsult, ir. K W. Smit, Frank Data International nv en ir. E. Verbree, Subfaculteit Geodesie TU Delf, sectie GIS-tecbnologie. 2) 1 Het Geografisch Visualisatie Systeem is in opdracht van de Projectorganisatie HSL-Zuid Infra ontwikkeld door Frank Data Research Development bv in samenwerking met Geodan Geodesie bv. Mevr. Dekker is sinds januari 1997 werkzaam als GIS-coördinator bij de Projectorganisatie HSL-Zuid Infra (PHZI), en de heer Verbree was t/m december 1996 werkzaam als GIS- coördinator bij PHZI. Voordat een definitief besluit wordt genomen over de aan leg van grote infrastructurele werken, zijn meestal enige jaren verstreken van overleg, onder zoek, besluitvorming en inspraak. De besluitvorming wordt, voor zover het gaat om Rijks- en hoofdinfrastruc tuur, procedureel bepaald door de Tracéwet. Door deze wet kan de be sluitvorming sneller dan vroeger wor den afgerond, terwijl de zorgvuldig heid voldoende gewaarborgd blijft. De zorgvuldigheid komt onder meer tot uiting in de mogelijkheden tot in spraak en het op cruciale momenten bezwaar kunnen maken. De tijdwinst wordt geboekt door koppeling van de besluitvorming inzake de tracékeuze en de besluitvorming in het kader van de ruimtelijke ordening. De PKB procedure (zie kader „Tracé wet") is voor het HSL-Zuid project op 29 april 1997 afgerond met de goed keuring van de kabinetsbeslissing. Het tracébesluit wordt begin 1998 ver wacht, waarna gestart wordt met de aanpassing van de diverse bestem mingsplannen. Volgens planning wordt in 1999 gestart met de bouw. In 2005 moet de hogesnelheidslijn zijn aangelegd. Tijdens de PKB1 was nog sprake van een veelheid aan tracé-varianten, het geen onzekerheid bij de meest direct betrokkenen de bewoners in de om geving van één van deze tracé-varian ten teweegbracht. Met de besluitvor ming van de Tweede en Eerste Kamer 63

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17