2 m aangeleverd. Voor het op een juiste manier afbeelden van de tracé-ontwerpen in de foto's moeten deze posities nauwkeuriger worden bepaald. Om dit te realiseren wordt gebruikgemaakt van de Inspiegelen en Positioneren Plug-in van de CycloMedia ImageViewer. Hiermee kan de be heerder DTM's in de panoramabeelden weergeven en met metingen betere opnamelocaties bepalen. De verbeterde opnamelocaties worden in het indexbestand opgeslagen en de betreffende cyclorama wordt gekenmerkt als zijnde gecontroleerd. Een gewone gebruiker zal zich in eerste instantie willen Fig. 5. oriënteren. Hiervoor zijn meerdere soorten digitaal kaart- DTM in materiaal voorhanden, waarbij de gebruiker zelf kan aange- panoramafoto. ven welke kaartbladen in het kaartvenster moeten worden geladen. Daarnaast kunnen ook de tracé-ontwerpen en de opnamelocaties van de cyclorama's worden afgebeeld. Een logische volgende stap is het bekijken van één of meerdere cyclorama's. Zoals beschreven in het systeemontwerp zijn in het GVS twee technieken geïmplementeerd voor het openen van de panoramabeelden: door selectie van een specifieke opnamelocatie of door het aanwijzen van een willekeurig punt in de kaart (fig. 4). De gewenste selectie methode kan worden geactiveerd via het menu of met tool- barbnttons. Om het beeldscherm enigszins overzichtelijk te houden, zijn hoogstens drie cyclorama's tegelijk geopend. Verder worden de cycloramavensters bij het openen van een beeld op de rechterhelft van het beeldscherm geplaatst zonder overlap met het kaartvenster. Uiteraard kan de ge bruiker vervolgens de vensters naar eigen inzicht aanpassen (verplaatsen, vergroten, verkleinen, enz.). De tracé-ontwerpen staan als 3D-draadmodellen in meer dere CAD-bestanden (DXF formaat). Door in een dialog- box zo'n bestand en vervolgens een geopende cyclorama te selecteren, kan het ontwerp of een DTM in de panorama foto worden afgebeeld (fig. 5). Hiertoe wordt van het ont werp een panoramisch perspectief berekend, gezien vanuit de opnamelocatie. Door op deze manier een ontwerp te bekijken in het visuele model van de werkelijkheid, krijgen zowel ontwerpers als andere belanghebbenden een realis tisch beeld van de toekomstige situatie. Doordat meerdere ontwerpen tegelijk aan een cyclorama gekoppeld en af zonderlijk aan- en uitgezet kunnen worden (dat wil zeggen wel of niet afgebeeld in de cyclorama), kunnen tijdens voorlichtingsbijeenkomsten op snelle en eenvoudige wijze meerdere ontwerpen worden getoond. Wanneer de gebruiker een geschikte cyclorama en kijkrichting heeft gevon den, kan het panoramabeeld worden getransformeerd naar een centraal- perspecdvisch beeld om dit uiteinde lijk te combineren met een gerenderde versie van het tracé-ontwerp (fig. 6). Hiervoor wordt gebruikgemaakt van de Centraal-Perspectief Plug-in van de CycloMedia ImageViewer. Het resul terende beeld wordt bepaald door parameters als beeldboek (horizontaal en verticaal), brandpuntsafstand van de „denkbeeldige" centraal-perspecti- vische lens, en pixelgrootte. Via een dialoogvenster van de plug-in kunnen deze parameters worden ingesteld. Omdat dezelfde parameters moeten worden ingesteld bij het renderen van het tracé-ontwerp, worden deze para meters weggeschreven naar een tekst bestand wanneer het centraal perspec tivisch beeld wordt opgeslagen. Gebruik en ervaring GVS bij de HSL In juli 1997 heeft de projectorganisa tie HSL-Zuid Infra het GVS in ge bruik genomen. Hiervoor zijn dui zend panoramafoto's gemaakt op mar kante punten langs het tracé van de HSL-Zuid. Deze markante punten zijn aangegeven door diverse personen van de projectorganisatie, die een goe de kennis van de ligging van het tracé en omgeving hebben. Het is zeer be langrijk geweest om over de opname locaties goed overleg te hebben met de fotografen. Uit dit overleg moest dui delijk worden hoeveel foto's er onge veer per markant punt nodig zijn. Ook opnamebeperkingen moeten hier worden besproken. Een voorbeeld van een beperking is dat vrijwel alleen van af een weg foto's kunnen worden ge nomen. Toen de panoramafoto's digitaal be schikbaar waren, is binnen de project organisatie direct gebruikgemaakt van het GVS, ook al konden toen nog lang niet alle functionaliteiten worden ge bruikt. Het GVS is toen met name door ontwerpers gebruikt om de hui dige situatie rondom het tracé te bekij ken. Ook ontwerpers die al meerdere Beschikbaarheid cyclorama's Eerste toepassing: huidige situatie bekijken 68

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 22