A voorbeeld is de rapportage van de Fig. 5- diverse projecten. Elke projectleider Productielocatie, zorgt dat de stand van zaken van zijn min of meer project altijd up-to-date is en daarvan natuurlijk kan iedereen dan kennisnemen. In één gecamoufleerd in oogopslag kun je de status van elk pro- het landschap. ject overzien. Het spaart veel overleg en vergadertijd. Leuk is ook de pagina met foto's van alle teamleden met daaronder hun e-mail adres. Zo zie je met wie je mailt. uitvoert door het hele land, dat wil zeggen in alle concessie gebieden en bovendien ondersteuning geeft aan speciale metingen zoals die voor bodemdalingen. In Schoonebeek en in Sappemeer zijn geheel zelfstandig opererende depen dances. Het meetwerk is gevarieerd en loopt door het hele exploratie- en productieproces heen, vertelt Bert. Eerst wordt ondersteuning gegeven aan de seismische metingen, dat is tegenwoordig altijd 3D-seismiek (ftg. 6). Met seismiek worden de weerkaatsingen (de echo) van kunstmatig opgewekte trillingen geregistreerd en geïnter preteerd. De geluidsgolven worden weerkaatst door schei- dingsvlakken van gesteentelagen in de bodem. Uit het tijdsverloop van de echo worden de afstanden berekend en kan inzicht worden verkregen in de samenstelling van de bodem tot grote diepte. De trillingen worden opgewekt door explosieve ladingen of door trilplaten die onder speciale auto's zijn gemonteerd. De 3D-seismiek is vooral mogelijk geworden door het beschikbaar komen van snelle computers die nodig zijn om de enorme hoeveelheid data die hierbij wordt verzameld, te kunnen bewerken (fig. 7). Het werk van de survey-afdeling bestaat hierbij hoofd zakelijk uit het geven van advies aan de afdeling die de seis mische metingen laat uitvoeren tijdens de voorbereiding van het project en kwaliteitscontroles op de plaatsbepaling bij de uitvoering van de seismische acquisitie. De onder steuning die de onderafdeling geeft bij de gravimetrie- meting, werd geacht genoegzaam bekend te zijn na het ver haal van de Wadmetingen in het novembernummer 1997 van Geodesia, dus dat kon Bert overslaan. Van alle voorkomende procedures zijn overzichten gemaakt, bijvoorbeeld aankoop gegevens Kadaster, bij wie moet je zijn, hoe moet je het aanvra gen en wat is de prijs. Centraal wordt dit overzicht continu bijgewerkt. Je hoeft niemand meer te raadplegen. De jongste update werd gebruikt om aan teambuilding te doen en bevatte een aantal foto's van het etentje van gister avond, opgenomen met een digitale camera en direct op de homepage ge zet. Survey (XTD/2) Het fraaie geautomatiseerde systeem zou toch mank gaan als er geen meet- dienst zou zijn om gegevens in het ter rein te vergaren of uit te zetten. Je kunt wel veel inkopen en ook wel wat uitbesteden, maar er is toch nog ge noeg te doen voor de eigen survey- afdeling. Bert Bouwmeester geeft lei ding aan die onderafdeling die op drie vestigingsplaatsen haar werk doet: in Assen zit de centrale groep die werk Fig. 6. De 3D-seismiek is mogelijk geworden door het beschikbaar komen van snelle computers. Met deze methode kan de ondergrond veel nauwkeuriger in kaart worden gebracht dan de oude 2D-methode. 75 GEODESIA 1998-2 2D Seismic 3D Seismic

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 29