Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 40e jaargang no. 2 februari 1998 In dit vijfde en laatste deel van de mini-serie Digitale Hoogtemodellen staat de gebruiker centraal. Bij de Dienst Landelijk Gebied worden hoogtegegevens onder andere gebruikt voor grondwaterbeheersing, bepaling van stroom richtingen, grondverzetberekening en als factor bij de bepaling van grond prijzen. Hoewel de precisie van laseraltimeterhoogten niet zo hoog is als die van hoogten ingewonnen met conventionele landmeetkundige methoden, vormden de sterke kostenreductie alsmede het gemak van verwerking van de gegevens de voornaamste redenen om de overstap te wagen. Tijdens het Geodesia-congres in oktober 1997 heeft de auteur een oproep gedaan om te investeren in een uniforme structuur voor de gemeentelijke basisregistratie gebouwen. De administratieve vastgoedinformatie in het algemeen en de gebouwenregistratie in het bijzonder zijn de afgelopen jaren een verwaarloosd spoor van de geodetische infrastructuur geworden. Met dit artikel wordt de tijdens het congres gedane oproep nogmaals onder de aandacht gebracht. Bij het ontwerp van het Hogesnelheidstracé van Amsterdam naar België zijn visualisaties belangrijk voor zowel ontwerp als voorlichting. Bij Visual Reality wordt van meerdere gegevensbronnen gebruikgemaakt om via het computer beeldscherm een zo realistisch mogelijk beeld te geven van de toekomstige situatie. Panoramabeelden (cyclorama's) vormen een belangrijk hulpmiddel om tot fotorealistische visualisaties te komen. De auteur beschrijft de activiteiten van de afdeling Topografie en Tekenen (Topography and Drafting, ofwel XTD) van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Deze geodetische afdeling heeft een vinger in de pap bij heel veel activiteiten van dit bedrijf, vanaf het vooronderzoek naar mogelijke aanwezigheid van gas of olie, het ondersteunen van het plaatsen of bouwen van de boorlocaties tot en met het opruimen van de laatste leidingen als een locatie uit productie gaat, vele tientallen jaren later. Dat werk speelt zich zowel te land als ter zee af. Van de redactie Digitaal grensinformatiesysteem van waterstaatsobjecten Stichting Geodesia AGRS.NL operationeel NVG Agenda Berichten Verslagen Publicaties Personalia ing Geodesia 49 De geodetische activiteiten van de NAM spelen zich deels af op zee. Zie artikel op p. 71. Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). wvwv. geodesia.nl issn: 1385-7517 51 Mini-serie Digi tale Hoogte modellen (S) Gebruik van hoogtegegevens Fred de Ridder drs. Jef Heuvelmans 57 Structuur voor de gebouwen registratie ir. Ruud M. Kathmann Bij de voorplaat 71 Bedrijfs reportage Een exploratie naar de NAM Theo Scheele en verder... Fotorealistische visualisaties ir. C. Dekker ir. K. W. Smit ir. E. Verbree

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 3