Mini-serie Digitale Hoogtemodellen (5) Gebruik van hoogtegegevens laser altimetry, DEMs, applications laseraltimetrie, DHM's, praktijk De Dienst Landelijk Gebied (DLG) is een uitvoerende dienst van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De dienst, die reeds meer dan zestig jaar bestaat, houdt zich bezig met een breed scala aan activi teiten (zie kader op p. 52). Bij DLG worden hoogtege gevens onder andere gebruikt voor grondwaterbeheer- sing, bepaling van stroomrichtingen, grondverzetbere- kening en als factor bij de bepaling van grondprijzen. De geschiedenis en het gebruik van hoogtegegevens bij DLG en het toepassen van laseraltimetrie in land inrichtingsprojecten staan binnen dit artikel centraal. Het bepalen van maaiveldhoogten ge beurde bij DLG tot vrij recent met waterpassing en tachymetrie. Een meetploeg bestond standaard uit twee of drie landmeters en er werden tussen de drie en twaalf punten per hectare gemeten, afhankelijk van het reliëf. De introductie van GPS en zakcomputers maakte dat de landmeter het veldwerk alleen aankon, met als bijkomend voordeel dat alles ook direct digitaal beschikbaar kwam. Thans hebben we ervaring opgedaan met laseraltimetrie als bron van hoogtegegevens. Nauwkeurigheid De nauwkeurigheid van de gemeten punten is bij een waterpassing onge veer twee centimeter [1]. Bij een meting via tachymetrie of GPS is die nauwkeurigheid iets minder. De grootste onnauwkeurigheid wordt op gelopen bij het bepalen van een repre sentatief terreinpunt. Praktijkproeven wezen uit dat het bepalen van een re presentatief punt door verschillende opnemers, verschillen in hoogte kun nen geven tot 20 cm. Dit is ook afban- Fred de Ridder en drs. Jef Heuvelmans, beiden werk zaam bij de afdeling Innovatie en Kennismanagement van de Dienst Landelijk Gebied. kelijk van de oppervlakte waarvoor het punt representatief is (van een kleine oppervlakte is namelijk veel gemakkelij ker de plaats van het representatieve punt te bepalen) en van de mate van reliëf (de onnauwkeurigheid is minder bij vlak terrein; de ligging van het punt is dan ook niet van belang). De menselijke factor bepaalt dus voor het grootste deel de kwaliteit van de opname. Bij de kwaliteitscontrole van hoogtekaarten worden conclusies evenwel over meer dere punten getrokken, niet over enkele punten. Maar de controle is wel zodanig dat constante afwijkingen die groter zijn dan 15 cm niet worden toegestaan. AHN Met de ingewonnen hoogtegegevens werd een hoogtekaart getekend. Dat is lang een handmatig proces geweest wegens de specifieke wensen aan onze hoogtekaarten. Vanaf 1994 worden deze kaarten „in huis" vervaardigd met Arclnfo. Eén van de voordelen is dat we deze bestanden kunnen combi neren met andere bestanden, zoals pei len, bodem- en grondgebruik. Door de opkomst van GIS en andere soft ware nam de behoefte aan snel be schikbare, digitale hoogtegegevens al leen maar toe. Dit heeft uiteindelijk geleid tot efficiënte, grootschalige toe passing van laseraltimetrie resulterend in het Actueel Hoog tebestand Nederland (AHN) [2]. Natuurlijk waren wij in eerste instantie sceptisch over het inzetten van een dergelij ke nieuwe techniek als het AHN (hoe zit het met de nauw keurigheid, zijn de bestanden hanteerbaar, kan ons systeem het wel aan?), maar na enkele controlemetingen in het veld en na (delen van) het bestand aan de tand te hebben ge voeld, zijn wij steeds enthousiaster geworden. De nauwkeu righeid van het bestand is iets minder vergeleken met de traditionele methode, die we helemaal zelf in de hand had den, maar voor ons doel is het, met de huidige specificaties, zonder meer geschikt. Als voordelen zien we nu: 51 GEODES1AIj KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 5