A volledige dekking van Nederland; snelle beschikbaarheid; nauwkeurigheid die overeenkomt met de huidige wen sen; geen veldwerk meer noodzakelijk en controles sterk ge reduceerd; geen problemen meer met landeigenaren die geen toe stemming verlenen voor terrestrisch meten; goedkoper dan traditionele methode (ongeveer 25% van de oorspronkelijke prijs); digitale beschikbaarheid maakt nieuwe toepassingen mogelijk, zeker indien het bestand regelmatig wordt geactualiseerd; hetere algehele indruk van het reliëf; één organisatie verantwoordelijk voor actualiteit en kwa liteit. Nadelen zijn er natuurlijk ook: de zeer grote bestanden vergen krachtige computers en veel opslagcapaciteit; daarom moeten afgeleide bestan den worden vervaardigd, die als „hapklare brokken' geschikt zijn voor bijvoorbeeld desktop pc's (met Arc- View); bodem van waterlopen door reflectie niet meetbaar; grotere standaarddeviatie in reliëfrijke gebieden; minder punten in bosrijke gebieden; in hoge en/of dichte vegetatie geen goed beeld van de werkelijke hoogte. Voorbeelden van toepassingen van hoogte bij DLG In het landinrichtingsproject Krimpenerwaard [2] werd bodemdaling berekend op basis van de traditionele meet methode, dat wil zeggen waterpassing. De gegevens zijn digitaal verwerkt. De Krimpenerwaard is een groot veen- weidegebied. Het wordt begrensd door de rivieren Lek, Vlist en Hollandse IJssel. Door de moerassige bodem is in het verleden een dik pakket veen ontstaan van 10 tot 14 m dik. Door de ontginning ging het veen oxyderen en inklinken. Daardoor werden de veenstroompjes uitgediept voor een betere afwatering. Uiteindelijk is land bedijkt, omdat door de maaivelddaling de natuurlijke afwatering niet meer mogelijk was. Afhankelijk van de ontwateringstoe stand en de samenstelling van de bo dem vindt ook nu nog maaivelddaling plaats. In 1984 zijn in de Krimpenerwaard hoogtemetingen verricht. Deze zijn digitaal opgeleverd. De meting is met een dichtheid van drie tot vier punten per hectare uitgevoerd. Voor een bere kening van het waterpeil was het noodzakelijk om in 1994 hetzelfde ge bied nogmaals op te nemen, maar de kosten waren te hoog om dat met de zelfde puntdichtheid te doen. Geko zen werd voor de raaienmethode, ver spreid over het gebied, in regelmatige patronen. Zo konden we de opname kosten binnen het budget houden. De hoogtemetingen in de Krimpener waard uit 1984 en 1994 waren dus niet op dezelfde locaties gemeten, maar met behulp van „ordinary point kriging" is de maaivelddaling bepaald. Hiervoor werden eerst de hoogtege- gevens van 1984 geïnterpoleerd, ver volgens die van 1994. Er is nu voor zo wel 1984 als voor 1994 een dekkende De hoofdtaken van DLG hebben betrekking op: plannen, voorbereiden en uitvoeren van landinrichting in Nederland; adviseren van de overheid ten behoeve van de ontwik keling van beleid; werving, beheer en verkoop van gronden als gereed schappen voor de verbetering van landbouw en de reali satie van natuurontwikkeling; aangaan van beheersovereenkomsten met boeren om natuurlijke condities te stabiliseren of te versterken; bereiken van multisectorale, regionale, rurale ontwikke lingsplannen. De dienst is al meer dan zestig jaar actief in Nederland (zij het dat de naam en samenstelling een paar keer zijn gewij zigd: Cultuurtechnische Dienst, Landinrichtingsdienst, Landinrichting en Beheer Landbouwgronden, Dienst Landelijk Gebied). Zij bestaat uit een centrale eenheid in Utrecht, waar management, administratie, toepassings gericht onderzoek en specifieke technische kennis zijn ge concentreerd en uit elf provinciale kantoren die vooral verantwoordelijk zijn voor de implementatie van de rura le ontwikkelingsprojecten. De Dienst heeft gedurende de jaren een instrumentarium ontwikkeld voor landinrich ting, dat zowel een optimale ontwikkeling voor de doel gebieden als maximale participatie van alle betrokken, geïnteresseerde partijen garandeert. De meerderheid van de ongeveer achthonderd medewerkers is opgeleid in ru rale planning en ontwikkeling. Daarnaast is een groot aantal gespecialiseerd in disciplines als hydrologie, draina ge en irrigatie, civiele techniek op het gebied van weg- en waterinfrastructuur, ecologie, en landbouweconomie en -sociologie. De centrale eenheid en de provinciale kanto ren worden sterk ondersteund op expertisegebieden als financieel- en projectmanagement, computertechnologie, kartografie, GIS (Arclnfo)-toepassing en landmeetkunde. 52 1998-2 GEODESIA Landinrichtingsproject Krimpenerwaard Hoofdtaken van DLG

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 6