kaart ontstaan van de maaiveldhoogte in het gebied. Vervolgens zijn deze twee kaarten „van elkaar afgetrok ken", zodat er een maaivelddalings- kaart ontstaat. Willeskop is een natuurontwikkelings project in de provincie Utrecht. Hier is op basis van een digitaal terreinmo del een planontwerp gemaakt, waarbij eerst een gekleurde hoogtelij nenkaart is gemaakt van de huidige situatie. Op deze gekleurde hoogtelijnenkaart wa ren duidelijk de sporen terug te vinden van een oude zandophoping. Deze op bollingen zijn in het ontwerp meege nomen. Vervolgens moet het gebied een trapvorm krijgen, aflopend naar het waterniveau van een aanliggende sloot, zodat op het laagste terras een drassige bodem ontstaat, waar de na tuur zich vrij kan ontwikkelen. De huidige maaiveldhoogten die in het ontwerp voor verlaging in aanmerking komen, zijn van het digitaal terrein model afgetrokken. Zo is een nieuw digitaal terreinmodel ontstaan, waar van wederom een gekleurde hoogte lijnenkaart is gemaakt. Hierop is het ontwerp inzichtelijk gemaakt voor de planontwerpers en voor de bewoners van het gebied. Met het huidige digi taal terreinmodel en het ontworpen digitaal model is daarnaast natuurlijk ook het grondverzet bepaald. Het Landinrichtingsproject Midden- Groningen (20 000 ha) is onze eerste ervaring met laseraltimetrie. Bij con ventionele opname zouden de kosten ruim het viervoudige zijn geweest 900 000). Het zal duidelijk zijn dat we deze techniek na een zorgvuldige bestudering niet meer konden nege ren, al zou de nauwkeurigheid minder zijn. Voor wij daadwerkelijk „over de streep zijn getrokken", heeft Geodan Geodesie ons data van één van hun, reeds eerder afgeronde, projecten ge deeltelijk beschikbaar gesteld voor een test. Dat gebied viel deels samen met een project dat wij een jaar daarvoor nog conventioneel hadden laten op nemen. Het bestand is in gridformaat aangeleverd met een rastergrootte van 25 m. Van beide metingen hebben we het gemiddelde verschil en de stan- Fig. 1. daardafwijking berekend; deze zijn respectievelijke 6 en Hoogtekaart 8 cm. Door deze goede resultaten waren wij gereed om over Appingedam- te gaan tot de aanbesteding van het project Midden- Delfcijl met een Groningen. gridcel-grootte van 5 m en een Na de oplevering van de digitale hoogtegegevens zijn de contourinterval hoogtekaarten door ons in eigen beheer gemaakt op de van 25 cm. schalen 1 5000 en 1 10 000 (fig. 1 en 2). Dit had het voordeel dat we sneller en eenvoudiger op de specifieke wensen van onze gebruikers konden inspelen. De kwali teitscontrole van laserdata uitgevoerd door Geodan en door onszelf heeft geleid tot respectievelijk een standaardafwij king van 8,4 cm (gemiddelde over zes referentiegebieden) en 7 cm (gemiddelde over drie controlemetingen). Door deze gunstige resultaten is direct daarna het project Winterswijk-Oost (7000 ha) aanbesteed. De kwaliteits controle van laserdata uitgevoerd door Geodan had een standaardafwijking van 4,5 cm (gemiddelde over zes refe rentiegebieden). Hier zijn door ons wederom controle metingen uitgevoerd met het resultaat van een standaard afwijking van 7 cm (gemiddelde over drie controlemetin gen). 53 GEODESIA 1998-2 Project Willeskop Landinrichtingsproject Midden-Groningen

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 7