Tenslotte Ongeveer twintig jaar geleden bestond de afdeling landmeetkunde uit tien medewerkers. Het landmeetkundige werk werd voor ongeveer 40% zelf uit gevoerd en de resterende 60% uitbe steed aan ingenieursbureaus. Daar naast werden de medewerkers ingezet voor inventarisaties van wegen en voor begroeiingsclassificaties langs wegen en waterlopen. Vijftien jaar geleden werd landmeetkunde, inmiddels een sectie van de afdeling Kartografie, ge reduceerd tot drie personen omdat het veel efficiënter werd 0111 het veldwerk volledig uit te besteden. De drie reste rende medewerkers werden belast met het uitbesteden, begeleiden en contro leren van het werk. Sinds 1997 bestaat landmeetkunde uit één medewerker. De redenen voor deze reductie zijn naast een reorganisatie, vergrote efficiëntie op de uitbesteding, gewijzigd uitbeste- dingsbeleid en het toenemend gebruik van digitale hoogte- gegevens. De verwachting is dat DLG het gebruiksrecht van het AHN aanschaft, waardoor geen landmeetkundig (veld)werk meer hoeft te worden uitbesteed en gecoördi neerd. De landmeetkundig medewerker zal in plaats daar van veel meer tijd besteden achter een GIS-werkstation of pc om de diverse van het AHN afgeleide producten te vervaardigen, gebruikers te begeleiden en daarnaast het in zetten van GPS voor de sporadische (kleinschalige) inven tarisaties te coördineren. DLG zal naar verwachting in de toekomst nog meer gebruik gaan maken van digitale hoog- Bij DLG worden hoogtegegevens onder andere gebruikt voor: grondwaterbeheersing; bepalen en bereiken van een optimaal grondwaterpeil voor de functie van het land; bepaling van stroomrichtingen ten behoeve van aan- en afvoer van water; grondverzetberekening; als factor in de bepaling van grondprijzen met name in geaccidenteerd terrein. De producten die worden vervaardigd, zijn: hoogtekaarten; hoogtelijnen en/of hoogtecijfers ten opzichte van NAP met of zonder topografie; hoogtebestanden (XYZ) voor gebruik in Arclnfo en ArcView; digitale terreinmodellen, zowel Triangular Irregular Network (TIN) als grid; hellingklassekaarten; lengte- en dwarsprofielen; uitkomsten van diverse berekeningen; nieuwe technieken zoals 3D-visualisatie en in een later stadium fly-throughs. Fig. 2. Vogelvlucbtkaart van Midden- Groningen met ToplOvector. tegegevens dan nu al het geval is, om dat de gegevens landsdekkend be schikbaar komen en door de koppe ling aan andere (al dan niet lands- dekkende) bestanden, waardoor nieu we toepassingen mogelijk worden. Use of elevation data for rural planning purposes The use ofelevation data for rural plan ning purposes is sketched. The transition from terrestrial elevation measurements to laser altimeter surveys is motivated. Although the precision of laser altimeter heights is not as high as those of conven tional land surveying methodsthe sub stantial reduction of costs and the ease of processing of the laser data are the main reasons for this choice. [1] Voorschriften Opmetings Werkzaamheden 1986 Dienst Laitdelijk Gebied. [2] Wouters, W. J. C., Actueel Hoogtebestand Nederland. Geodesia 1997 no. 10, p. 433 - 438. [3] Veltman, S., Het gebruik van geografische informatie systemen veostatische interpolatietechnieken. 1996. 1998-2 GEODESIA Gebruik van hoogtegegevens en producten Summary Literatuur

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 8