toegedeeld. Nieuw in ons voorstel is om de inrichting ervan buiten be schouwing te laten. Door alleen de grondclaims helder te maken en zich te beperken tot een omschrijving van de kavelinrichting boekt de Commis sie een forse tijdwinst, terwijl de be langhebbenden een helder inzicht krij gen in wat er gaat gebeuren. Boven dien is wat er óp de kavel gebeurt (zo als de mogelijkheden voor beheers maatregelen) al in grote lijnen in het Streekplan vastgelegd. De uitvoering van het cultuurtechnisch werk en de inrichtingswerkzaamheden komt zo veel mogelijk bij de eigenaar of gebrui ker te liggen. Na de stemming gaat het plan de Rea lisatiefase in. Dat wil nog niet zeggen dat de schop de grond in kan: eerst volgt een periode van gesprekken af ronden, kaarten maken, grond schat ten, juridisch omschrijven, voorstellen maken voor kostenverdeling enzo voort. Een belangrijk resultaat vormt het Plan van Toedeling, waarin ieder een kan lezen hoe de werkelijke ver kaveling er gaat uitzien. Ook in deze Realisatiefase liggen mogelijkheden voor flinke tijdwinst. Voorlichtings bijeenkomst. eerste begin de wensen van de belanghebbenden een rol spelen. Zij voelen zich door deze bottom-up benadering veel sterker bij het plan betrokken. Is in de Voorbereidingsfase nog niet alle benodigde grond aangekocht, dan kan de Landinrichtingscommissie bij de informele wenszitting nagaan wie zijn grond alsnog wil verkopen. Bovendien kan ze onderzoeken (voorzover dat in de Voorbereidingsfase nog niet is gebeurd) wie belangstel ling heelt voor boerderijverplaatsing buiten het project. „Vertrekken" in een vroeg stadium blijkt in de praktijk goed mogelijk en succesvol. Door de vroege en praktijkgerichte inventarisatie kan de Landinrichtingscommissie een plan in stemming brengen dat de eigenaren al een goed inzicht geeft in de verbeterin gen op het niveau van de kavelstructuur. Dat is een hele vooruitgang in vergelijking met de situatie tot nu toe: het plan dat in de bestaande procedure in stemming gaat, geeft alleen grote lijnen weer. Het is een „plan in woorden" en zegt niets over de nieuwe grondsituatie van individuele be langhebbenden. Geen wonder dat die vaak moeite hebben met hun oordeel: hoe moet je stemmen over een plan als je niet weet wat het voor de eigen verkaveling betekent. Nu weet iedereen wat hem of haar globaal te wachten staat. De al wat concretere toedeling is mogelijk doordat natuur, recreatie, landschap, infrastructuur en landbouw in deze opzet al naar gelang de wensen bepaalde gronden krijgen De kadastrale registratie als toedelingsbasis De twee voorgestelde activiteiten samen leiden in feite tot een landinrichtingsboekhouding inclusief een „kavelkaart" van de streek en een goed inzicht in de levende wensen. Daarmee is de Inventarisatiefase compleet. Door het goede inzicht in mogelijkheden en wensen kunnen de plannen makers in de volgende fase (het Ontwerp) veel sneller toe werken naar een paar alternatieven. Deze worden met de streek doorgepraat. De provincie kiest er één uit en geeft aan welke vorm de landinrichting moet krijgen. Dat plan gaat al ongeveer twee jaar na de plaatsing op het Voorberei dingsschema in stemming (afhankelijk van de vorm van de landinrichting ligt het besluit bij de eigenaren en pachters of bij de provincie). Is het begrenzingenplan nog nodig? Voorstel nummer één: gebruik de di gitale kadastrale registratie als basis voor de toedeling. Deze biedt een vol doende betrouwbare basis. De even- 1998-3 GEODESIA Wie wil alsnog verkopen? Concreet plan in stemming Wel gronden toedelen, maar niet inrichten

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 10