A eens benodigde pachtgegevens zijn al eerder vastgelegd in de inventarisatie. Het voordeel is dat de Commissie niet hoeft te wachten op de Lijst met Rechthebbenden. Het vooraf opstel len en ter inzage leggen daarvan vergt tot nu toe een paar jaar proceduretijd vanwege de gelegenheid tot bezwaar, beroep, enzovoort. Deze Lijst wordt later samen met het Plan van Toe deling ter inzage gelegd. Voorstel nummer twee: beperk je bij de Eerste Schatting tot de werkelijk te ruilen grond en laat de rest min of meer buiten beschouwing. Gebruik voor de waardeschatting de digitale bodemkaart van het Staring-Centrum, wanneer die voorhanden is. Ook de schattingsgegevens worden samen met het Plan van Toedeling ter inzage ge legd. Voorstel nummer drie: neem de gron den voor openbare wegen, waterlopen, kaden, enzovoort, samen met de grondgebieden voor natuur, land schap en recreatie als kavels op in het Plan van Toedeling. In de huidige situatie is het Begrenzingenplan de plaats waar het eigendom, en het be heer en onderhoud van de openbare gronden worden geregeld. Maar in de praktijk en zeker in kleine landinrich tingsprojecten verandert er slechts weinig in de structuur en situatie van wegen en waterlopen. Het eventuele uitvoerende werk, inclusief het regelen van beheer en onderhoud, kan daarom evengoed buiten de landinrichting plaatsvinden. Dit laatste geldt zeker voor de gebieden voor natuur en land schap. Daarmee blijft de verantwoor delijkheid voor de openbare gronden liggen bij diegenen die daar normaal ook voor zorgen: wegen en waterlopen komen bijvoorbeeld niet onder het gezag van een tijdelijke instantie als de Landinrichtingscommissie. Dat scheelt een hele overbodige exercitie plus nog eens een beroepsprocedure en maakt ook de verantwoordelijk heden een stuk duidelijker. Voorwaar de is dat in het landinrichtingsplan wordt opgenomen dat het eigendom van al deze gronden wordt geregeld in het Plan van Toedeling. Het resultaat van deze procedureveranderingen is dat slechts twee jaar na de stemming, ofwel vier jaar na de plaatsing op het Voorbereidingsschema, de diverse voor stellen en gegevens bejcend zijn. De Lijst van Rechthebben den, de uitkomsten yan de Eerste Schatting, het Plan van Toedeling en de Lijst van Geldelijke Regelingen kunnen daarmee in één keer ter inzage komen te liggen. Dit is ove rigens alleen mogelijk door de kleine omvang van de gebie den. Daardoor lukt Jiet om de procedures aan elkaar te koppelen. Tegelijkertjijd bespreekt de Commissie met be langhebbenden het ujt te voeren kavelaanvaardingswerk. De tijdwinst door die gecombineerde terinzagelegging is aanzienlijk. Elk van deze onderdelen vraagt normaal een eigen beroepsprocedure met wettelijk vastgestelde termij nen. In dit voorstel lopen die procedures allemaal gelijktij dig. Bovendien maakt het de procedure overzichtelijker omdat er één momenjt is voor het beoordelen van de defini tieve plannen en de financiële consequenties in plaats van een serie van zulke m'omenten. Grote ingrepen door cultuur technische werken komen zelden voor. Geen 25 maar 5 jaar Met deze hele Realisatiefase is in totaal ongeveer twee jaar gemoeid. Een jaar na de terinzagelegging wordt de Akte van Toedeling gepasseerd en de renteberekening opgelegd en weet dus iedereen] wat hij of zij moet betalen. Het is dan slechts 5 jaar gelederi dat het gebied op het Voorbereidings schema terechtkwam. In de huidige procedure praten we al gauw over 25 jaar. Er rest nu nog maar één fase, namelijk de feitelijke uitvoering van de kavelaanvaardingswerken. Ook in die Slotfase kan nog veel veranderen. De grondge dachte daarbij is: houd al het uitvoerende werk buiten de procedure. De Landinrichtingscommissie maakt met de eigenaren afspraken over wat er nog uit te voeren is en stelt het geld beschikbaar, maar de eigenaar is zelf verantwoor delijk voor de uitvoering. Dat bevordert de efficiency: door de uitvoering bij d^ belanghebbenden te leggen ontstaat een kleinschaliger aanpak die maakt dat alleen die werken tot stand komen, dié werkelijk een positief effect opleveren. 105 GEODESLA '998-3 Beperk Eerste Schatting tot de geruilde grond Sla het Begrenzingenplan over Alles in één keer ter inzage Eigenaar zelf verantwoordelijk voor uitvoering

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 11