weegt, variëren de basislijn-coördinaten. In de praktijk wordt de vereffening vaak recursief uitgevoerd. Dit betekent dat op elk tijdstip schattingen worden berekend op basis van de tot dan toe beschikbare waarnemingen. In een der gelijke implementatie (bijvoorbeeld Kalman-filter) is het eenvoudig voor elke of een aantal epochen nieuwe coördi naten voor de rover te introduceren en deze vervolgens te schatten. Zoals aangegeven in het mathematisch model zijn de meer duidigheden onbekende, maar gehele getallen. Dit vereist een uitbreiding van de standaard-ver- effening waarbij voor alle parameters wordt verondersteld dat ze reële groot heden zijn en dus iedere waarde kun nen aannemen. Voor precieze relatieve GPS-puntsbepaling worden twee stap pen onderscheiden. De eerste is de reële oplossing (float) waarin zowel coördinaten als meerduidigheden als reële onbekenden worden behandeld. Wanneer zoals bij kinematische GPS slechts metingen uit een korte waarne mingsperiode beschikbaar zijn, heeft deze float-oplossing een precisie in de orde van decimeters of zelfs meters. De tweede stap is dan het benutten van de informatie dat de meerduidigheden gehëeltallig zijn. Zijn deze waarden eenmaal bepaald, dan kunnen de defini tieve precieze basislijn-coördinaten worden berekend. De meerduidigheden zijn vastgehouden op de geheeltallige waarden, de fixed-oplossing. De tweede stap, het oplossen van de geheeltallige meer duidigheden, is geen eenvoudig probleem. Dit geldt in het bijzonder wanneer slechts waarnemingen beschikbaar zijn uit een korte waarnemingsperiode. In het verleden zijn meerdere oplossingen bedacht om dit probleem te ont wijken zoals de „antenne-swap" en het starten vanaf een bekende basislijn. Na een dergelijke initialisatie moesten dan de te meten punten worden bezocht. Daarbij mocht echter de ontvangst van het satelliet-signaal niet worden onderbroken. De afgelopen jaren zijn methoden ontwikkeld om op basis van uitsluitend de metingen zelf afkomstig uit een zo kort mogelijke meetperiode, de gehele getallen voor de meer duidigheden te bepalen. Een initialisatie is dan niet meer nodig. Bij de sectie MGP is de LAMBDA-nrethode ont- Fig. 6. Zoeken in de meerduidigheids ellipsoïde voor 2 meerduidigheden X] en X2- Voor een gridpunt geldt dat beide meerduidigheden een geheel getal zijn. Gridpunten zijn mogelijke geheeltal lige oplossingen. De rand van de ellips vertegenwoordigt punten met gelijke afstand tot het middelpunt, de float- oplossing, aangeduid met x. Punten buiten de ellips hebben per definitie een grotere afstand en kunnen bui ten beschouwing blijven bij het zoeken (fig. 6). 122 wikkeld [1]. Een strikte toepassing van het kleinste kwadratenprincipe levert via een zoekprocedure de geheeltallige schatting voor de meerduidigheden. In een ellipsoïdische ruimte wordt sys tematisch het gridpunt gezocht, dat het dichtst ligt bij de eerder berekende reële schatting voor de meerduidig heden (fig. 6) [9]. Eertijds was het zoekproces zeer rekenintensief en nam te veel tijd in beslag om praktisch in zetbaar te zijn. Voor zoekprocedures in commerciële programmatuur werd daarom een langere meetduur voor geschreven van ongeveer 10 tot 15 minuten voor de zogenaamde fast of rapid static survey. Bij de LAMBDA-methode wordt voorafgaand aan het zoeken eerst een her-parametrisering van de meerdui digheden uitgevoerd. In plaats van de dubbel-verschil meerduidigheden zelf wordt gewerkt met een even groot aantal combinaties van deze meerdui digheden. Voor het voorbeeld in fig. 6 zouden dat kunnen zijn: 2*Xj - 3*x^ en 1 *xi 1 *X2- Deze combinaties worden door de methode per geval zelf bepaald op basis van onder andere de satellietgeometrie. Het streven is de correlatie tussen de meerduidigheden zoveel mogelijk terug te brengen. Het geheeltallig karakter blijft daarbij be houden [4]. Als resultaat van de transformatie kan het zoekproces snel en efficiënt wor den uitgevoerd, in de orde van milli seconden op een pc, zelfs wanneer ge bruik wordt gemaakt van een korte meetperiode van één of enkele secon den. Op deze manier kunnen de meer duidigheden snel worden opgelost ge heel onafhankelijk van voorafgaande gebeurtenissen, met name een even tuele onderbreking van de signaal-ont vangst. Dit vliegensvlug oplossen heet ,,on the fly ambiguity resolution". Dit heeft niets te maken met het feit of de rover statisch al dan niet in beweging is. In het laatste geval zou het „ambi guity resolution on the move"zijn. Tezamen vormen de decorrelatiestap en het systematisch zoeken de LAMB DA-methode. Naast A (lambda) sym bool voor golflengte dat daarmee naar de meerduidigheid verwijst, is het een acroniem van Least-squares AMBigui- 1998-; GEODESIA Oplossen meerduidigheden X

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 28