kinematisch GPS-experiment: Flevo 96 22 december 1996, Anti-Spoofmg aan code en fase op twee frequenties (Cl, P2, LI, L2) waarnemingsinterval 1 seconde 2421 epochen (--40 minuten) Trimble 4000 SSI Geodetic Surveyor ty Decorrelation Adjustment, dus de decorrelerende kleinste kwadratenver- effening van de meerduidigheden. De derde component in de gegevens verwerking is de kwaliteitscontrole. Parallel aan de vereffening wordt de toetsing op fouten in de waarnemin gen uitgevoerd. Dit gebeurt met statis tische toetsingsgrootheden. De toetsing signaleert discrepanties tussen model en waarnemingen. Er wordt gecontro leerd op blunders (outliers) in de co demetingen en op sprongen van een geheel aantal golflengten in de fase metingen (cycle-slips). In fig. 7 zijn de fouten symbolisch afgebeeld voor een tijdreeks van metingen. Wordt tijdens de recursieve gegevens verwerking een fout gedetecteerd en gelocaliseerd (geïdentificeerd)dan wordt ze direct in rekening gebracht (ge-adapteerd). Met deze laatste stap wordt de uitwerking van de fout on schadelijk gemaakt. Wordt een fout niet ontdekt, dan kan ze een systema tische afwijking (bias) in de coördi naat-schatters veroorzaken. De kracht van de toetsingsprocedure wordt be schreven met betrouwbaarheid. Zo kan men de grootte van de fout analy seren, die met een vooraf ingestelde kans, bijvoorbeeld 80%, kan worden gevonden. Dit is de grenswaarde. Cycle slips hebben, wanneer ze on ontdekt blijven, in het algemeen een significante invloed op de geschatte coördinaten. De grenswaarde voor een cycle slip moet dus klein zijn. Elke cycle slip moet worden gevonden. Fig. 7. Outlier (links) en slip rechts). Treden er geen fouten op en geeft het opgestelde mathe matisch model een adequate beschrijving van het meetsys teem, dan zijn de schattingen zonder systematische fouten (unbiased). Wat overblijft is de stochastiek. De spreiding in de schattingsresultaten wordt beschreven met precisie bij voorbeeld de 3-bij-| covariantiematrix van de coördinaat- schatters. Tezamen beschrijven precisie en betrouwbaarheid de kwaliteit van dó coördinaatschatters. Precisie is geba seerd op de aangenomen mathematische modellering. Be trouwbaarheid beschrijft hoe resistent de vereffening op basis van dit model is ten aanzien van fouten in de waar nemingen. Resultaat Alle stappen van de gegevensverwerking zijn nu besproken. De invoer bestaat uit GPS-code- en -fasemetingen en de belangrijkste uitvoef is de berekende basislijn. Met kinema- tische GPS zijn er tiiteindelijk per punt drie basislijn-coör dinaten. Deze kunnen verder worden verwerkt. In [8] bij voorbeeld is een jietwerk van GPS-basislijnen met de SCAN-3 programmatuur gebruikt voor deformatie-analyse in de provincie Gjroningen. De verdere verwerking, de transformatie van de WGS84-coördinaten naar een lokaal stelsel (RD/NAP) en de aansluiting aan bekende punten blijft in dit artikel buiten beschouwing [6]. Kinematisch GPS-experiment Op de Oostvaardèrsdijk in de Flevopolder is eind '96 met de faculteitsbus een kinematisch GPS-experiment uit gevoerd (fig. 8). Dp antenne van het referentiestation was opgesteld op statief boven punt 15 (fig. 9). De andere antenne was op het dak van de bus gemonteerd (punt 39). Voor deze basislijn 15-39 zijn diverse berekeningen uit gevoerd. Gestart werd bij Almere met een statische periode van 3 minuten. Daarnq werd over de dijk richting Lelystad ge reden met een snelheid tot 40 km/u. Vlak voor Lelystad werd na een statische periode van 3 minuten gekeerd en teruggereden richting Almere. Het experiment werd beëin digd met een statische periode van 5 minuten. De totale tijdsduur was zo'n f40 minuten. Start- en eindpunt lagen op ongeveer 2 kilometer van de referentie-ontvanger, het keer punt lag op ruim 12 kilometer. Fig. 8. Kinematische GPS op de Oostvaardersdijk. 123 GEODESIA 1998-3 Kwaliteitscontrole V- Va t t

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 29