A Geodesie te Delft. Het is onder meer de bedoeling dat de stichting, waarin ook de Stichting Geodesia zal deelnemen, een periodiek gaat uitgeven. De eerder genoemde werk groep zal voorlopig blijven bestaan en mogelijk later met de stichting worden gelieerd. Toegepaste ruimtegeodesie Door de opkomst van ruimtegeodetische technieken direct toepasbaar in de geodetische praktijk, met name die van de GPS-plaatsbepaling, ontstond ruim tien jaar geleden de be hoefte aan een landelijk overlegorgaan om in Nederland van die technieken optimaal gebruik te kunnen maken. De instelling van de Werkgroep Toegepaste Ruimtegeodesie van de toenmalige Rijkscommissie was daarvan het gevolg. Deze werkgroep heeft zich in de daaropvolgende jaren ont wikkeld tot een actief landelijk platform, waarin door de daarin deelnemende partijen doeltreffend van gedachten werd gewisseld over praktische aspecten van GPS. Als ge volg van de enige jaren geleden door de NCG voor zichzelf uitgestippelde beleidslijnen moest ook voor deze werk groep een andere status worden gevonden. Het was hierbij Antennes voor radiosterren en GPS-satellieten, zij aan zij te Westerbork. (Foto: Harm Jan Stiepel, Stichting ASTRON.) zeker niet de bedoeling de werkgroep, die in de Nederlandse geodesie een onmisbare maatschappelijke rol ver vult, aan haar lot over te laten. De al geruime tijd geleden met de Neder landse Vereniging voor Geodesie be gonnen onderhandelingen lijken bin nenkort tot een definitieve „overna me" van de werkgroep te leiden. Uit gangspunt is dat de wijd verbreide GPS Nieuwsbrief het al twaalf jaar bestaande orgaan van de werkgroep - zal worden gecontinueerd. N ieuw geodetisch- astronomisch station te Westerbork Enkele jaren geleden zag de toenma lige Faculteit der Geodesie zich ge noodzaakt zich te beraden over de toe komst van het Observatorium voor Satellietgeodesie te Kootwijk. Deze vestiging was twintig jaar eerder in ge bruik genomen als onderkomen voor de, toen voornamelijk optische, sta tionaire satellietgeodetische waarne mingsactiviteiten van de faculteit. Technische ontwikkelingen sedert dien, waarbij in toenemende mate ge bruik wordt gemaakt van transporta bele en verregaand geautomatiseerde waarnemingsapparatuur, boden kan sen voor een meer doelmatige bedrijfs voering, zonder dat de uitvoerbaarheid van het wetenschappelijk programma daardoor in gevaar zou komen. De verhoogde doelmatigheid werd gevon den in overplaatsing van de dagelijkse werkzaamheden van het personeel naar Delft en de verhuizing van de sta tionaire voorzieningen naar de radio sterrenwacht van NWO/ASTRON te Westerbork. Hierdoor werd de geode tische waarnemingsapparatuur van het observatorium geografisch verenigd met de sterrenkundige, te weten met de radiotelescoop ter plaatse en de bij behorende voorzieningen. Zich dit realiserende, besloot de NCG in juni 1997 tot instelling van de Taak groep Geodetisch-Astronomisch Sta tion Westerbork, met als opdracht na te gaan hoe de wetenschappelijke meerwaarde hiervan optimaal kan worden benut. Naar verwachting zal deze taakgroep voorjaar 1998 rappor teren. 134 1998-3 GEODESIA IMHHHIl

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 40