aantal musea is al op internet te vin den. En bij een tentoonstelling ver schijnt er, naast de „klassieke" gedruk te catalogus, steeds vaker een „alterna tieve" catalogus op cd-rom. Zo heeft het Limburgs Museum in Venlo eind 1997 bij de tentoonstelling „Stads leven in Limburg 1350-1795" een cd- rom uitgebracht met de titel „Lim burgse Steden in Kaart Prent". Op deze cd-rom staan ruim 130 kaar ten en prenten van acht Limburgse steden: Gennep, Venlo, Weert, Roer mond, Stevensweert, Sittard, Valken burg en Maastricht. De prenten zijn ruimer vertegenwoordigd dan de kaar ten, maar ze vullen de kaarten goed aan en samen geven ze een aardig beeld van de ontwikkeling van deze steden van 16e tot en met de 19e eeuw. Het meeste materiaal is afkom stig uit de collecties van het Gemeen te-Archief Maastricht, het Limburgs Museum en het Rijksarchief in Lim burg. De kaarten en prenten zijn op volgor de van stad, tijd, maker en collectie op te roepen. Ze worden met een aantal trefwoorden ernaast weergegeven, ter wijl een nadere beschrijving apart kan worden opgeroepen. Iedere afbeelding kan met een muisklik ook tweemaal worden vergroot. Deze vergroting past precies op het beeldscherm, als dit is ingesteld op een resolutie van 1024 bij 768. Bij lagere schermresoluties kan men het beeld verschuiven met de muis. Deze vergroting laat wel meer zien dan het oorspronkelijke beeld, maar niet genoeg om alle details zicht baar te maken. Dat kan ook niet, want originelen van bijvoorbeeld 63 bij 105 cm worden uiteindelijk weergegeven op een scherm van ongeveer Ad- formaat. Het is jammer dat niet van een aantal kaarten een sterkere vergro ting is gemaakt, al was het maar van een interessant fragment. Dan had de lezer toch een betere indruk gekregen van de vaak grote rijkdom aan details die sommige oude kaarten bevatten. En op de cd-rom was daar nog vol doende plaats voor. Alle afbeeldingen zijn als TIFF-bestand op de cd-rom gezet in 256 kleuren. Dat is in princi pe te weinig voor een natuurgetrouwe weergave, maar in de praktijk voldoet het hier uitstekend. De kaarten kun nen ook apart worden bewaard voor verdere bewerking of om te printen. Maar dat mag alleen voor persoonlijk gebruik. Scherm keuze steden. Fig. 2. Oudste kadasterkaart Valkenburg. Als extra kan in de steden Maastricht, Roermond en Venlo een stadswande ling in de ruimte en de tijd worden ge maakt door middel van oude prenten met een gesproken toelichting. De locatie van hetgeen op de prenten zichtbaar is, wordt met rode stippen op een oude stadskaart weergeven. Deze stadswandelingen zijn kort, maar zeer geslaagd. Verder is er een gespro ken inleiding over de geschiedenis van de kartografie opgenomen met ruim dertig dia's. Deze geeft een goede in troductie over het maken van de kaar ten in dit gebied. Hierin wordt ook aandacht besteed aan de rol van de landmeetkunde in de tijd dat land meters nog mooie kaarten maakten in plaats van gevalideerde bestanden. Tenslotte is er ook een mogelijkheid om op trefwoorden te zoeken. Voor „landmeter" zijn er twee hits: de na men van J. J. Carré en Sotiau; maar bij de woorden „kartograaf„carto graaf', „tekenaar" en „graveur" wordt niets gevonden. In de verantwoording zijn naast een beknopte literatuurlijst ook de inter netadressen van het museum en van de maker opgenomen. Indien de browser Netscape of Explorer is geïn stalleerd, kan hiernaar direct worden doorgeklikt. Deze adressen vormen een interessant begin voor verder sur fen naar vergelijkbare projecten. Daar om, en voor diegenen die deze cd-rom willen bestellen, worden deze adressen hier vermeld: http://www.limbu.nl/ lbmuseum/steden en http://www. ab-c.nl. De cd-rom hoeft voor gebruik niet te worden geïnstalleerd en is onder Win dows 95 zelf-startend. Wel wordt on gevraagd een eigen letterfont op de harde schijf gezet. Er worden geen hoge eisen gesteld aan de computer: een 486-pc met Windows 3.1 en een cd-rom speler is al voldoende. Voor de stadswandelingen en de inleiding over kartografie is bovendien een geluids kaart nodig. Het programma is over zichtelijk opgezet en zeer eenvoudig te bedienen. Er zit een gebruiksaanwij zing bij, maar deze is niet of nauwe lijks nodig, evenals het help-menu. Samenvattend kan worden gezegd dat de cd-rom „Limburgse Steden in Kaart Prent" een goed verzorgd en eenvoudig te bedienen product is. De beperkte resolutie van de afbeeldingen laat geen diepgaande studie van de op genomen kaarten toe. Maar voor wie op een originele wijze kennis wil ne men van de geschiedenis van de Lim burgse steden, is deze cd-rom een aan rader, die bovendien zeer schappelijk is geprijsd. M. A. Damoiseaux Op 1 februari 1998 is ing. P. H. J. Vos aangesteld als tech nisch support ma nager van LNR Glo- balcom bv. Hij is af komstig van Fugro- Inpark bv, waar hij de functie van projectleider vervulde. Sinds 1994 heeft hij zich bij dit bedrijf met name gespecialiseerd op het ge bied van GPS. Mr. A. R. Schatte- leijn is als bedrijfs jurist benoemd tot hoofd juridische za ken van LNR Glo- balcom, alwaar hij zich met name zal be- 142 1998-3 GEODESIA Limburgse Steden PERSONALIA Datering Techniek

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 48