A Uw doelgroep binnen handbereik! pijen in Nederland geanalyseerd. Ten slotte zijn de verschillende in te zetten instrumenten onderzocht. Met de resultaten is een geschikte werkwijze voor een stichting opgesteld. De oplossing voor de problemen die kunnen ontstaan aan het eind van de subsidieperiode, zijn afhankelijk van een aantal factoren. Er is geen op lossing te geven voor deze problemen zolang er nog geen duidelijkheid is over de uiteindelijke organisatiestruc tuur van stichting en ontwikkelings maatschappij. Daarnaast zal binnen de gemeente Den Haag betere communi catie moeten plaatsvinden over bij voorbeeld de afstemming van verschil lende plannen die betrekking hebben op een gebied. Ook zal de gemeente een standpunt moeten innemen over de mate van bemoeienis die zij met het project wil hebben. Judith Handgraaf (Afstudeerdatum: 12-9-1997) Op de Noordzee worden regelmatig metingen uitgevoerd, die tot doel heb ben de diepte van de vaargeulen op het Nederlands Continentaal Plat te be palen. De Rijkswaterstaat wil bij het uitvoeren en controleren van de me tingen op de Euro-Maasgeul gebruik maken van GPS. Men hoopt dat de bepaling van de dieptegegevens zo efficiënter verloopt. Om dit mogelijk te maken is de Meetkundige Dienst momenteel bezig met het opstellen van twee referentiestations langs de Noordzee-kust. Met behulp van deze twee referentiestations kan men tij dens de baggerwerkzaamheden op de Noordzee de positie bepalen met rela tieve GPS. Vooral aan de hoogtecom ponent worden strenge eisen gesteld. De Meetkundige Dienst streeft naar een verticale precisie van minder dan 10 cm. Het probleem is de afstand tussen het schip en de kust. De huidige kinema tische GPS werkt tot maximaal 25 km afstand van het referentiestation; voor bij deze afstand wordt de invloed van de diverse foutenbronnen te groot. In het gebied vlak langs de kust kan men dus al gebruikmaken van de referentie stations. Dit is echter niet voldoende. Een mogelijke oplossing voor de ge ringe reikwijdte van relatieve GPS is het buitengaats brengen van referen tiestations. Door een aantal referentie stations op de Noordzee te plaatsen, wordt het gebied waar gebruik kan worden gemaakt van relatieve GPS veel groter. Het referentiestation wordt geplaatst op een platform. Op dit moment is er te weinig bekend over het bewegingsgedrag van dergelij ke platforms. In dit onderzoek wordt de beweging van het Europlatform ge analyseerd, zodat kan worden vast gesteld of het Europlatform geschikt is als referentiestation. Een andere mogelijkheid is het inscha kelen van modellen voor de fouten bronnen die een rol spelen bij GPS met lange basislijnen. Op die manier kan de reikwijdte van relatieve GPS worden vergroot. De onderzochte fou tenbronnen zijn de ionosfeer, tropo sfeer en satellietbanen. Onderzocht is hoe groot de invloed van de fouten bronnen is voor diverse beschikbare modellen en methoden, en welke mo dellen het beste kunnen worden ge bruikt om de vereiste verticale precisie van 10 cm te halen. N. F. Jonkman (Afstudeerdatum: 28-11-1997) Het schatten van geheeltallige fase meerduidigheden is een eerste vereiste voor snelle en zeer precieze plaatsbe paling met het Global Positioning Sys tem (GPS). Van de twee basis GPS- waarnemings typen(draaggolf) fase- en pseudo-range metingen, zijn fase metingen het meest precies. Faseme tingen zijn echter per definitie behept met systematische fouten ter grootte van gehele aantallen golflengten van de GPS-draaggolven, de zogenaamde meerduidigheden. De grotere precisie van de fasemetingen kan daarom pas volledig worden benut als de meerdui digheden op hun geheeltallige waar den worden geschat en de fasemetin gen aan de hand van de schattingen worden gecorrigeerd. Tijdens het afstudeeronderzoek is de bruikbaarheid van een bepaalde aan pak voor het schatten van geheeltal lige meerduidigheden, de zogenaamde geometrievrije aanpak, onderzocht. De geometrievrije aanpak bestaat uit twee stappen: het vereffenen van de GPS-waarne- mingen voor de onbekende meer duidigheden volgens het geometrie vrije waarnemingsmodel, dat wil zeggen het GPS-waarnemingsmodel waarin satelliet-ontvanger afstanden in plaats van basislijncoördinaten als onbekenden optreden; en gebaseerd op de uit deze stap vol gende reële meerduidigheidsschattin- gen: het berekenen van geheeltallige meerduidigheidsschattingen met de bij de sectie Mathematische Geode sie en Plaatsbepaling ontwikkelde LAMBDA-methode. De voornaamste conclusie van het on derzoek is dat de geometrievrije aan pak een bruikbare methode is voor het schatten van geheeltallige meerduidig heden, mits een bepaalde vorm van het geometrievrije waarnemingsmodel wordt gebruikt en met bepaalde be perkingen met betrekking tot de basis- li jnlengte en de satelliet-elevatie reke ning wordt gehouden. 144 1998-3 GEODESIA Hoogtebepaling op de Noordzee Kinematische GPS met lange basislijnen Integer GPS-ambiguity estimation without the receiver-satellite geometry Met Geodesia bereikt u een groot deel van uw doelgroep. Het actuele maandblad wordt gelezen door stafmedewerkers van overheids- en gemeentediensten, architecten-, ingenieurs-, kartografische en geodetische bureaus, bouwbedrijven en aanverwante branches. Een buitengewoon interessante lezerskring die u relatief goedkoop kunt bereiken. Met een advertentie in Geodesia!

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 50