Mini-serie Landinrichting Landinrichting in perspectief MINI-SERIE Een reeks artikelen over landinrichting rural planning, applications landinr; ichting, praktijk „Landinrichting is een bij wet geregelde overheids maatregel om delen van het landelijk gebied opnieuw in te richten, opdat ze in economische, landschappelijke en recreatieve zin, alsmede op het gebied van de natuur en het milieu beter aan de toegekende functie voldoen". Achter deze keurige ambtelijke woor den gaat een wereld schuil van kennis en ervaring, hartstocht en teleurstel ling, inventiviteit en ontwikkeling, handwerk en automatisering, boeren en natuurbeschermers, ambtenaren en politici, Wageningers en land meters. In de afgelopen jaren is er in Geodesia niet veel aandacht besteed aan landinrichting of ruilverkaveling. In vroeger tijden werden in het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeet kunde en in de Ruilverkavelingsbode felle polemieken gevoerd over de tech niek en de procedure van de herver kaveling. Vandaar dat er nu in een reeks artikelen van heden tot in okto ber maandelijks uw aandacht zal wor den gevraagd voor diverse aspecten van landinrichting, zoals: Heeft de landinrichting nog toekomst? Of, hoe is de vernieuwde organisatiestructuur rond landinrichting en hoe speelt het Kadaster daar op in? Welke ontwikke lingen zijn er gaande op het gebied van de automatisering bij landinrichting en welke onderzoeken worden of zijn binnen en buiten de Subfaculteit Geo desie opgestart, uitgevoerd en afge rond? In de komende maanden zullen artike len worden verzorgd door landinrich ters als Kor Mulder en Willem Boers, door bestuurders als Jaap Besemer prof. ir. W. H. de Vos, oud-hoogleraar Planologische Geodesie TU Delft. (Kadaster) en Gerrit Bakker (van de DLG - Dienst Lande lijk Gebied van het hjinisterie van LNV), door onderzoe kers en wetenschappers als René van der Schans en Freek Rosman, door aanstaande promovendi in het vakgebied als Annet Buis en Maarten Moolenaar en door geodeet/jurist Jaap Zevenbergen. Wat is nu zo de mopite waard aan landinrichting? Naar mijn mening is dat de unieke combinatie van de uitvoering van werken en het ruilen van gronden. Onder het motto: „Nu hoor je het ook eens van een ander", citeer ik de toen malige directeur-generaal Landelijke Gebieden en Kwali teitszorg van het ministerie van Landbouw, mr. J. P. van Zutphen, die bij zijnj afscheid in 1991 het volgende over landinrichting zei: „De kracht van landinrichting is ge legen in het ruilproces gekoppeld aan de mogelijkheid om werken uit te voeren. Dat vind je nergens anders. Ook in de toekomst zal dit de kracht van het instrument landinrich ting blijven: de mogelijkheid te schuiven met eigendoms- en gebruiksrechten om zo de grond op de plek te krijgen waar men die wil hebben, en dat dit bovendien gepaard kan gaan met de uitvoering van werken". (Uit het tijdschrift „Landinrichting", 1091 no. 6, p. 5). Ondanks de datering van de uitspraak gaat de redenering nog steeds op, óók in de veranderde omstandigheden van heden, waarin landbouw, natuur, milieu en landschap gelijke „rechten" hebben gekregen bij de planning en uit voering van landinrichting. Daar doet ook de nadien ver anderde organisatie niets aan af. De veranderingen in;de dagelijkse praktijk van landinrich ting zijn elkaar in de;afgelopen jaren snel opgevolgd, zowel in bestuur als planning. Dit is een direct gevolg van on vrede met de bestaande gang van zaken (rigiditeit in de planning, te lange procedure, naar veler mening een te centrale sturing), maar ook van de inzichten in de aanpak van de problemen in het landelijk gebied. De agrarische belangen worden tegenwoordig in gelijkwaardigheid af gewogen tegen de belangen van natuur en milieu. Land inrichting ontwikkelt zich tot een integraal instrument 99 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 5