A voor de inrichting van het landelijk gebied en de stedelijke randzones. Wat betekent nu die unieke combinatie van de uitvoering van werken en ruiling van gronden, waar Van Zutphen over sprak, voor de inrichting van het landelijk gebied? Ik kan me nog mijn verbijstering herinneren, toen ik als jeug dig en iets te enthousiast landmeter en -inrichter een verga dering op een ministerie in Den Haag bijwoonde, waar een jurist verontwaardigd opmerkte dat juridische implicaties voor de burger bij ruilverkaveling tien maal zo erg waren als bij onteigening. Pas later heb ik beseft dat hier bedoeld werd dat je bij onteigening tenminste wist waar je als eige naar van de grond aan toe was. Je raakte je grond kwijt en je kreeg over het algemeen een voldoende schadevergoeding, terwijl je bij herverkaveling nog wel je grond kon verkopen, maar als je dat niet deed, je maar moest afwachten wat je er voor terugkreeg. Ik begon onmiddellijk enthousiast uit te leggen dat het juist mogelijk was door de in de wet beschre ven herverkavelingsprocedure die de eigenaar van de grond juist zoveel bescherming gaf, dat er eigenlijk niets mis kon gaan. Pas te laat zag ik de glimlach in de ogen van de vorige spreker. Maar toch was de kern van het belang van herver kaveling duidelijk geworden. Zonder de in de wet vastge legde rechtszekerheid voor de eigenaren en gebruikers van de grond zijn de grondruil en de beschikbaarheid van de grond voor de openbare en gezamenlijke voorzieningen in landinrichting niet mogelijk. De planmatige grondruil is een goed en redelijk goedkoop hulpmiddel voor de uitvoering van plannen in een gebied. De planning en uitvoering van maatregelen en voorzie ningen vinden plaats binnen de kaders van de overheid in samenspraak met en inbreng van de direct betrokkenen. De herverkaveling heeft, als noodzakelijk hulpmiddel bij het ter beschikking krijgen van de grond op de juiste plaats, voldoende vertrouwen bij de eigenaren van de in het plan betrokken gronden. Juist deze unieke combinatie maakt landinrichting een effectief instrument voor de inrichting van het landelijk gebied, dat ook in een vernieuwde orga nisatorische opzet, met een aan de eisen van de tijd aange paste wet en met belangrijke ontwikkelingen op het gebied van de automatisering binnen het herverkavelingsproces, van grote waarde zal zijn. Tenslotte nog een ander argument om de reeks artikelen te publiceren. In de studie voor geodetisch ingenieur is land inrichting een vak waar vele onderwezen disciplines samen komen. Denk aan vastgoedinformatie, GIS, recht, foto- grammetrie, ruimtelijke ordening en planning. Landin richting is één van de toepassingsgebieden van de geodesie waarin onderwijs wordt gegeven en onderzoek wordt ge daan. Het systeem van denken hoort bekend te zijn bij een geodeet in wording. Landinrichting is een voorbeeld van een maatschappelijke toepassing van verworven kennis en vaardigheden. Een veel gehoorde klacht is de lengte van de landinrich tingsprocedure. Daarom wordt in dit nummer van Geo- desia door Kor Mulder en Willem Boers aandacht besteed aan een prikkelend en uitdagend voor stel voor verkorting van de landinrich tingsprocedure onder het motto: „Niet schaven, maar snijden!" Bij het beeld van de huidige praktijk van de landinrichting hoort de nieuwe gedecentraliseerde aanpak en uitvoe ring van landinrichting aandacht te krijgen. Daarom inzichten in deze ontwikkeling in een duo-presentatie van Gerrit Bakker van de DLG en Jaap Besemer van het Kadaster. Automatisering blijkt voor landinrich ting altijd erg nuttig te zijn geweest, denk maar aan de kadastersystemen voor vastgoedregistratie en kaartver vaardiging ter ondersteuning van de herverkavelingsprocedure. Freek Ros- man zal u een uitgebreide toelichting verschaffen op het integrale ontwerp systeem voor toedeling en de toekomst van dit systeem. Annet Buis zal de in houd en de achtergronden behandelen van haar dissertatie met de titel: „On dersteuning van het kavelontwerp tij dens het herverkavelingsproces in de landinrichting". Ze hoopt op dit on derwerp op 21 april 1998 de doctors titel te verkrijgen. René van der Schans en Willem Boers zullen verslag doen van het onderzoek naar een in teractieve wenszitting en de toekomst van deze ontwikkeling. Het herverkavelingsproces is in de af gelopen 100 jaar overgedragen van ge neratie op generatie door voorschrif ten en ervaring. Maar in die periode is eigenlijk nooit fundamenteel aan dacht besteed aan een wetenschappe lijke analyse van het proces. Maarten Moolenaar zal u op de hoogte brengen van de inhoud en voortgang van zijn promotie-onderzoek met de titel: „Kennis aan herverkavelen". De reeks artikelen wordt afgesloten door Jaap Zevenbergen met een verhaal over de herijking van de Landinrichtingswet. De herijking is opgestart om haken en ogen op het gebied van de wetgeving voor landinrichting op te sporen en eventueel tot wetswijziging te komen. Dit zijn de plannen en we zien elkaar aan de leestafel! 1998-3 GEODESIA 100

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 6