Mini -serie Landinrichting (I) Het mes erin! MINI-SERIE Voorstellen tot verkorting van de landinrichtingsprocedure rural planning, re-allocation, applications landinrichting, herverkaveling, praktijk De roep om kleiner, sneller en beter klinkt luid bij alle instanties die zich bezighouden met landinrichting. Begrijpelijk: een procedure die gemiddeld meer dan twee decennia in beslag neemt, is moeilijk eigentijds te noemen in een periode waarin de gemiddelde boer nauwelijks verder dan een paar jaar vooruit durft te kijken. In dit artikel is een serie ingrijpende aanpassings- voorstellen samengevat, die duidelijk de tumultueuze tijdgeest in inrichtingsland weerspiegelen. „Alsof je met een shovel een groente tuintje wilt bewerken: zo sluit de zwa re landinrichtingsprocedure aan op het werk dat er in de praktijk moet worden gedaan. Verdwenen zijn im mers de gebieden van 10 000 ha die op de schop moeten en de aanleg van tientallen kilometers weg en water loop. De nog steeds daarop afgestem de procedure ligt nu als een molen steen om de hals van de betrokken instanties. Die molensteen moet weg. Dat lukt niet met een kaasschaafme thodiek: het mes zal in de procedure moeten!" Met deze woorden opende de Kadasterinzending voor de Prijs vraag Landinrichting die de Provincie Drenthe in 1996 had uitgeschreven. Loodzwaar wordt prettig licht Dat klinkt naar „mooie woorden", maar blijkbaar was het nog iets meer, want de inzending viel in de prijzen en de Provincie besloot om de belangrijk ste suggesties zo snel mogelijk in de praktijk te toetsen. De eerste resulta ten daarvan zijn binnenkort te ver wachten, onder andere in het project Echten. De stelling die in de inzen- ir. K Mulder, hoofd afdeling LLZ/BJZV, en ing. W. Boers, project leider Kadaster Drenthe. ding naar voren kwam, luidt: „de gemiddelde duur van de landinrichtingsproceciure kan van 25 jaar teruggebracht worden naar 5 jaar. iEn de landinrichting wint hierdoor zelfs aan kwaliteit". Een dergelijke rigoureuze aanpak van de hele landinrichtingsprocedure wordt overigens niet alleen door het Kadaster bepleit. De landelijke operatie „Herijking Landinrichtingsprocedure" doet duizend bloe men bloeien, zo lijkt! het: her en der ontstaan initiatieven om het landinrichtingsproces beter af te stemmen op de wensen van deze tijd. De Kadaster-voorstellen lijken dus de tijdgeest goed te weerspiegelen. Voorstel In vogelvlucht De Herijking vormt de echo van de roep om een meer een voudige, snellere procedure en een uitvoering met minder cultuurtechnische werken. Wij bouwen voort op deze landelijke tendens in de landinrichting en stellen in het kort het volgende voor: houd de inrichtingsgebieden klein; baseer de landinrichtingsplannen zuiver op basis van het Streekplan en de Nota Landinrichting plus een priori teitsrapport (de Zienswijze) dat aangeeft welk project op de provinciale lijst!het eerst voor aanpak in aanmerking komt; begin met de uitvoering zodra er zicht is op voldoende grond voor het slagen van het plan; leg alle belangrijke ;stukken in één keer ter inzage; laat de belanghebbenden en niet de Landinrichtings commissie de noodzakelijke werken uitvoeren. Deze maatregelen samen kunnen een gemiddelde tijdwinst opleveren van maar liefst tachtig procent. Wat is tijd (waard)? Nu klinkt alles wat 'sneller gaat, natuurlijk aantrekkelijk, maar wat zijn de feitelijke voordelen van zo'n enorme ver korting van de procedure? Uiteraard levert deze verkorting een kostenbesparing!op: bepaalde werkzaamheden hoeven niet meer te worden! uitgevoerd. Deze besparing draagt bij aan de gewenste bezuinigingen, maar kan voor een deel 101 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 7