A werk en besparing van kosten en tijd wordt thans voorgesteld dat de plaatselijke commissie in ieder geval door een landmeter van het kadaster wordt bijgestaan. Door het hooren van den Minister van Financiën vóór de aanwijzing van dezen land meter kan worden bereikt, dat een ambtenaar wo7'dt ge vonden, die in het bijzonder geschikt is om de plaatselijke com missie bij te staan Hiermee vond als het ware de geboorte plaats van de intensieve, op de wet gebaseerde betrokken heid van het Kadaster bij landinrichting en van de term „landmeter-deskundige". Deze formele regeling van de betrokkenheid van het Kadaster bij landinrichting is tot in de huidige wetgeving, zij het met iets andere bewoor dingen, gehandhaafd. Bij deze wet doet ook de plaatsvervanger van de landmeter van het Kadaster zijn intrede; hij wordt tegelijk met de landmeter aangewezen om de plaatselijke commissie bij te staan. Tevens wordt bij deze wet expliciet bepaald dat de landmeter van het Kadaster aanwezig dient te zijn c.q. moet worden gehoord bij de behandeling door de rechter commissaris en de rechtbank van de bezwaren tegen de lijst van rechthebbenden, de schattingsuitkomsten en het plan van ruilverkaveling, dat toen zowel het plan van toedeling als de lijst der geldelijke regelingen omvatte. Wat betreft de kosten van de landmeter van het Kadaster werd op verzoek van de Tweede Kamer bij de wet van 1938 bepaald dat de kosten van de hulp van het Kadaster geheel ten laste van het Rijk komen. Evenals de Kamer verwachtte de minister dat hierdoor het totstandkomen van ruilver kavelingen krachtig zou worden bevorderd. Omdat de ruilverkavelingsblokken steeds groter werden, werd bij de wet van 1954 bepaald dat tegelijk met de land meter van het Kadaster „één of meer plaatsvervangers" worden aangewezen om de plaatselijke commissie bij te staan. Voor het overige werden geen wijzigingen gebracht in de regelgeving omtrent de betrokkenheid van het Kadaster. Bij de mondelinge behandeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer stelde de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening (Mansholt) naar aan leiding van een opmerking uit de Kamer over de opleiding van het personeel het volgende: „Inderdaad is het zo, dat, wanneer wij spreken over de middelen en de mensen, die nodig zijn voor de ruilverkaveling, vooral wordt gedacht aan te dezer zake bekwaam personeel. Ik denk hierbij aan het personeel van het Kadaster, aan landmeters e.d. Deze mensen zijn de eerste hiervoor aangewezeneen aan hun opleiding is de laatste jaren bijzondere aandacht geschonken Op verzoek van de Eerste Kamer werd in een bijlage van de Memorie van Antwoord voor de Eerste Kamer een over zicht gegeven van „de organisatie en functionering van de organen en diensten, die in de voorbereiding en uitvoering van ruilverkaveling een rol spelenDe taak van de landmeter van het Kadaster in de ruilverkaveling, en daarmee in feite de taak van het Kadaster, werd daarin vrij uitvoerig om schreven. Volgens deze omschrijving behoren tot deze taak onder meer het uitvoeren van de land meetkundige en kartografische werk zaamheden, het samenstellen van de ter inzage te leggen documenten in het kader van de herverkavelingsproce dure, het ontwerpen van het plan van toedeling, het ondersteunen van de plaatselijke commissie bij de bezwa- renbehandelingen, het verstrekken van de gegevens voor de akte van toe deling, het verzorgen van de kadastrale toepassing van de akte van toedeling en de berekening van de ruilverkave lingsrente. mmitHK deb NE[ii;nr,.vxi)i: (N\481.) Wwt De wetgeving heeft Bij de mondelinge behandeling van vanaf het prille het wetsontwerp in de Eerste Kamer begin de plaats van werden naar aanleiding van deze om- het Kadaster in de schrijving enige lovende woorden ge- landinrichting sproken over het Kadaster door het bevestigd, kamerlid ir. A. L. H. Roebroek. Roe broek kon het weten, want hij was op dat moment tevens voorzitter van de Centrale Cultuurtechnische Commis sie. Hoewel deze lovende woorden thans wellicht wat overdreven aan doen, lijkt het niet verkeerd daar en kele passages uit te citeren: „Uit de omschrijving van de taak van de kadastrale Ruilverkavelingsdienst blijkt duidelijk hoe belangrijk deze is bij de uitvoering van een ruilverkaveling". Na het vermelden van de eisen waaran de landmeter moet voldoen, vervolgt Roebroek met: Wanneer de ruilver kaveling in Nederland geslaagd mag heten, een conclusie, die getrokken kon worden, zowel uit het Voorlopig Verslag der Tweede als der Eerste Kamer, dan is dit naar mijn overtuiging in hoge mate te danken aan het feit, dat de dienst van het Nederlandse kadaster uit zijn mid den personen heeft kunnen aanwijzen, die aan deze hoge eisen voldoen 158 1998-4 GEODESIA Ruilverkavelingswet 1938 Ruilverkavelingswet 1954 KKOERt NKDKHK IT AA FJIiit Sonenn» A STAATSBLAD Ruilverkavelingswet 1938 RUtLVERKAVELrNGSWBT 1954 «MUMMUUflJ WII.U.SK.ÜWH.IH,

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 12