gepast. Daarnaast is met DLG afgesproken dat met ingang van 1998 op contractbasis wordt gewerkt. Dit komt erop neer dat DLG het Kadaster uitnodigt voor het opstellen van offertes voor de door het Kadaster uit te voeren werk zaamheden. Vervolgens wordt hierover onderhandeld al vorens DLG overgaat tot het verstrekken van de opdrach ten tot uitvoering, waarbij de kwaliteit van het te leveren product en de door de DLG te betalen prijs worden vast gelegd. De afrekening vindt plaats op basis van deze aan- neemsom. Op deze wijze heeft DLG als opdrachtgever meer greep op de inhoud en de kosten van het werk van het Kadaster en wordt het Kadaster gedwongen zo efficiënt mogelijk te werken om met de aanneemsom uit te komen. Op deze manier wordt de bedrijfsmatigheid geoptimali seerd bij de uitvoering van deze wettelijke (monopolis tische) taak. Waar vind je een dergelijke bedrijfsmatige aan pak binnen het publieke bestel?! Het Kadaster zou als verzelfstandigde publiekrechtelijke or ganisatie geen ondernemer zijn als het, naast optimalisering van de efficiency en de bedrijfsvoering, niet zou trachten zijn dienstverlening binnen de daarvoor geldende spelregels te maximaliseren. In de reguliere landinrichting betekent dit dat zo goed mogelijk wordt ingespeeld op de specifieke wensen tot dienstverlening in de onderscheiden landin richtingsprojecten. Het Kadaster wil, indien dat wordt ge wenst, maatwerk leveren. De provincies zijn zich nu over het algemeen nog niet be wust van de cruciale rol die het Kadaster in de land inrichting vervult. Vooralsnog houdt slechts een zeer be perkt aantal provincies zich daadwerkelijk met de functie en de rol van het Kadaster in de landinrichting bezig en heeft daarin enig inzicht. Het is steeds onze ervaring dat een instantie die beter weet wat het Kadaster doet, ook meer waardering heeft voor het werk van het Kadaster. Dit ervaren wij ook met name bij de landinrichtingscommissies in de loop van het landinrichtingsproces. Doordat de pro vincies de uiteindelijke opdrachtgevers in de landinrichting zijn geworden, is er een toenemende kans dat er tussen de provincies verschillen zullen ontstaan in de manier waarop landinrichting wordt aangepakt. De herijkingsvoorstellen geven daartoe eveneens aanleiding en in het kader van de herijking zijn bovendien provinciale landinrichtingsexpe rimenten opgestart. Ook op deze ontwikkeling wil het Kadaster inspelen. Daarnaast tracht het Kadaster zijn flexibele mogelijkheden tot vastgoedinformatielevering en zijn expertise op het ge bied van de herverkaveling ook dienstbaar te maken aan andersoortige ruimtelijke inrichtingsprojecten, ook van andere overheden dan Rijk en provincie. Het Kadaster is altijd een zeer loyale partner van DLG geweest in de regu liere landinrichting. De veranderende omstandigheden zul len met zich meebrengen dat DLG het Kadaster daarnaast ook als concurrent zal tegenkomen. Dit is inherent aan de verzelfstandiging van het Kadaster, maar ook aan de decen tralisatie van de landinrichting. Dat hoeft niet te verontrus ten, want de ondernemingslust van het Kadaster kan ook betekenen dat er nieuwe mogelijkheden voor de landin- 162 richting ontstaan, waarvan ook DLG zou kunnen profiteren. Bovendien mag worden verwacht dat te zijner tijd een verzelfstandigd DLG dezelfde ont wikkeling zal doormaken. Dat zal de verhoudingen alleen maar kunnen verhelderen. Tenslotte Om de betrokkenheid van het Kadas ter bij de landinrichting nog meer te benadrukken, gaat het Kadaster in de loop van dit jaar over tot vorming van een afzonderlijke landinrichtingseen heid. Directeur, en inhoudelijke en ondersteunende staf zullen vanuit Apeldoorn opereren. In nagenoeg iedere provincie zal een gespecialiseerd landinrichtingsteam de kadastrale ac tiviteiten voor zijn rekening nemen, de relatie met de provincie en de com missies onderhouden en vanzelfspre kend goed samenwerken met DLG. Dit lijkt wellicht op de herleving van de Ruilverkavelingsdienst, maar door alle ontwikkelingen van de afgelopen jaren is dit slechts schijn. De eenheid zal werken met inachtneming van de hiervoor besproken uitgangspunten. Zon eenheid in het leven roepen op het moment dat zich in de landinrich ting in relatie met het Kadaster allerlei problemen voordoen, lijkt wellicht vreemd. Dat is het echter geenszins. Het Kadaster anticipeert ermee op de centralisatie en herijkingsontwikkelin gen. Het maakt de bedrijfsmatigheid nog sterker. Het benadrukt kortom het belang dat het Kadaster aan land inrichting hecht. The Dutch Cadastre as enterprising contractor in land development In land development major organisa tional changes are taking place. Policy making and programming of the projects will be the responsibility of the provinces. A more businesslike approach must be introduced as well as an improvement of the legal procedures. By modernisation of its techniques and management chan ges, the Cadastre will play along with the developments. In 1998, the Cadastre will establish a new land development unit. 1998-4 GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 16