GeoShop, een multi-server internet-GIS Een pilot voor het ontsluiten en raadplegen van geo-informatie uit verschillende bronnen Gis-technology, data exchange, applications keywords Gis-technologie, gegevensuitlwisseling, praktijk Dit artikel beschrijft hoe geo-informatie uit fysiek ver schillende bronnen overal te raadplegen en te integreren is. Verschillen in gegevensbeheer bij geo-producenten, specifieke GIS-formats of databases zijn voor de gebruikers transparant. De enige vereiste aan de kant van de gebruiker is dat er een internet-aansluiting met een browser aanwezig is. Het type hardware-platform doet er niet toe, daar de GIS-functionaliteit in de vorm van een platform-onafhankelijke Java-applet wordt gerealiseerd en niet in de vorm van een specifieke plug-in. Zowel raster- als vectorinformatie kan worden aangeboden aan de cliënt-kant en behouden hun oorspronkelijke eigenschappen. Het concept is getest in de GeoShop-pilot waarin de gemeente Almere, de Casema Rijswijk en het Kadaster Flevoland als geo- informatieleveranciers fungeren. Betalen voor geleverde diensten moet in de toekomst mogelijk worden; voorlopig is de pilot een jaar lang vrij te benaderen. Gebleken is dat geo-informatie bij de bron kan blijven en toch voor iedereen eenvoudig toegankelijk is. Dit sluit naadloos aan bij het concept van het Nationaal Clearinghouse Geo-informatie. De snelle verbetering in netwerktech nieken, de opkomst van internet als standaard en de snel toenemende bandbreedte, maken dat we op een nieuwe manier tegen de uitwisseling van geografische gegevens gaan aan kijken. Geografische gegevens worden tussen professionele gebruikers pri mair uitgewisseld als relatief grote be standen. In plaats daarvan kan iemand straks alleen die gegevens ophalen, die hij direct nodig heeft, en ze opnieuw bij de bron ophalen zodra hij ze weer nodig heeft. Leveranciers moeten daarvoor hun gegevens flexibel op vraagbaar maken via een netwerk. De voordelen voor een gebruiker zijn dat snel en eenvoudig actuele geografische dr. Frank Tüijnman, Professional GEO Systems, en dr. ir. Peter van Oosterom, Kadaster. gegevens van verschillende leveranciers „live" kunnen worden gecombineerd. Verder kunnen de kosten van het op vele locaties bijhouden van gekopieerde bestanden dras tisch worden verkleind. Tegelijkertijd kan op die manier geografische informatie veel breder beschikbaar worden gesteld. De razendsnelle verspreiding via internet in de laatste paar jaar (nu al meer dan één miljoen personen in Nederland die minstens eenmaal per week internet op gaan) en de inspanijingen van overheid en nutswereld om ervoor te zorgen datj 70% van de huishoudens binnen twee jaar een snelle toegang kan krijgen tot internet, betekenen dat ook de niet-professionele gebruikers over dezelfde informatie kunnen gaan beschikken. In het GeoShop-project, een initiatief van Professional Geo Systems (PGS), met) ondersteuning van het Ministerie van Economische Zaken, is een praktijkproef uitgevoerd, waar in gedemonstreerd i$ dat met de huidige stand van de tech niek, bovengeschetste visie op dit moment technisch reali seerbaar is. In deze proef, uitgevoerd in samenwerking met de gemeente Almerle, de Casema en het Kadaster, heeft ieder van deze partijen op een aparte internet-site zijn eigen geografische gegevens beschikbaar ge maakt. Iedereen kan via internet de gegevens visualiseren, combineren, en verder bevragen. Een gebruiker kan dan van de ene server de topografie bpvragen (gemeente Almere), van een ;ander de kadastrale grenzen (Kadaster) gn van een derde de locatie van leidin gen (Casema). Visualisatie vindt direct plaats met een Java-applet, dat ervoor zorgt dat binnen één window de ver schillende gegevens als aparte kaart- lagen worden getoond. Doordat een gebruiker informatie van verschillende bronnen kan combineren, is het niet nodig om alle bestanden op een cen trale plek onder te brengen, en kan in principe iedere organisatie zich beperken tot beheer en distributie van zijn eigen gegevens. 165 1998-4 TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19