A buuttype (polygon, integer, string, enz.), wat de informa tiedichtheid is per tabel (aantal tupels per m2), voor welke schaal de informatie is bedoeld, welke projectie is gebruikt, welke attributen kunnen worden gebruikt voor selecties, enzovoorts. De definitie van visualisatie beschrijft de ken merken van een laag: de kleuring, het gebruik van sym bolen, lijnstijlen, lijndiktes en mogelijke condities waarmee een deel van een tabel wordt geselecteerd. Tot slot het samenstellen van een aantal lagen tot een kaartbeeld: welke kaartlagen vormen tezamen een voor een bepaald doel geschikte kaart. Deze lagen kunnen afkomstig zijn van meerdere servers. De visualisatiekenmerken en de samenstelling van de kaart beelden kunnen ook door de gebruiker zelf worden inge steld. Bij een uitgebreide basiskaart, zoals in Almere, is het aantal classificatiecodes ruim 200. Welke symbolen en kleuren men kiest voor een deelselectie, hangt af van de toepassing en de manier waarop men interactie met de kaart vormgeeft. Het is zonder meer handig indien de eigenaar van de data al aangeeft hoe ernaar kan worden gekeken, maar veelal zal voor iedere doelgroep een apart kaartbeeld moeten worden ontworpen. Dit zal zeker niet in alle gevallen gebeuren door de beheerder van de geo grafische gegevens. Een aspect dat in het GeoShop-project niet aan de orde is geweest, heeft betrekking op de beteke nis van de begrippen in de metadata. Praten we bijvoor beeld over „huizen" of „verblijfsobjecten"? In principe laat onze benadering iedereen vrij zijn eigen conventies te han teren. Het positieve daarvan is dat men zijn gegevens kan publiceren zonder verdere uniformering op dit gebied. Het negatieve is dat een gebruiker moet achterhalen wat de op gevraagde geografische gegevens nu echt betekenen, en dat men van tevoren niet weet om welke gegevens men precies moet vragen (verblijfsobjecten of huizen?). Het gebruik van het terreinmodel vastgoed 12] kan hier in de toekomst uitkomst brengen. De vraag De vraag die aan een geo-informatie leverancier wordt ge steld, is: lever alle objecten uit een kaartlaag in een bepaald gebied waarvan de attributen aan een bepaalde waarde vol doen. Dit is technisch verder uitgewerkt door een laag op te vatten als een tabel uit een object-relationele database waar bij één van de attributen de geometrie beschrijft. Daardoor kunnen we SQL, de algemene standaard voor het bevragen van relationele en object-relationele databases, gebruiken om selecties op te vragen [9] [5]. In principe willen we alleen de noodzakelijke informatie van de dataleverancier kunnen opvragen. Hier moet echter een afweging worden gemaakt tussen de complexiteit van de te stellen vragen en de robuustheid van het systeem. Met SQL is het zeer wel mogelijk om vragen te stellen die veel vergen van een database, soms zelfs zoveel dat het systeem te zwaar wordt belast. Om zeker te zijn dat dit niet kan ge- beuren,_ is het uitgangspunt dat iemand alleen condities mag opgeven voor waarden die in één tabel beschikbaar zijn. Iemand mag bijvoorbeeld wel vragen „geef mij alle huizen met een koopsom groter dan 300 000,-", maar niet „geef mij alle huizen die op perce len liggen die dit jaar nieuw zijn ge vormd en binnen 100 m van een spoorbaan liggen". Mocht nu een dataleverancier een zeer geavanceerde ruimtelijke database bezitten waarmee deze moeilijke vraag probleemloos te beantwoorden is, dan kan hij een „view" in zijn database definiëren, waarin bij „huis" als attributen gedefi nieerd zijn de datum waarop het on derliggende perceel gevormd is en wat de afstand tot de spoorbaan is. Dit be tekent overigens wel dat de dataleve rancier deze specifieke vraag moet voorzien en er bij de inrichting van zijn systeem rekening mee moet hou den. De vorm van de vraag is afgestemd op het http (Hyper Text Transfer Proto col). Het voordeel is dat praktisch alle computers die als server op internet of intranetten worden gebruikt, dit pro- Terra Bavaria Sinds januari 1998 is in Beieren, een pilotproject gestart onder de naam Terra Bavaria [17], dat verwant is met de Nederlandse GeoShop. Ook hier kunnen gebruikers geografische informatie van verschillende aanbieders, waaronder Kadaster Beieren, bekijken. Ook wordt ge werkt aan het direct via internet bestellen en betalen van deze gegevens om ze vervolgens te kunnen downloaden. En ook hier worden vectorgegevens in de browser als vectoren weergegeven, wat goede interactie mogelijk maakt. De pilot is te vinden op de site: httpwwwgeowarede/terrabavaria. Wel moet eerst de MapGuide plug-in van Autodesk (http/wwwmapguidecom) worden opgehaald en geïnstalleerd. Dit is een nadeel in vergelijking met de Java-applets van GeoShop, daar de MapGuide plug-in niet beschikbaar is voor platforms als de Mac of Unix werkstations. Een ander belangrijk verschil met GeoShop is dat aan de serverkant niet verschillende typen databases worden ondersteund, zoals Ingres, Illustra/Informix, enzovoort, maar beperkt is tot het Autodesk spatial data format. Bovendien is het server-platform beperkt tot Windows NT. De huidige pilot van Terra Bavaria is zo opgezet, dat alle aan te bieden data bij de provider staan (Firma Wenninger) en niet bij de geo-data producenten zelf. Overigens is dit geen beperking van MapGuide, want die kan wel gelijktijdig met meerdere servers werken. Doordat de gegevens bij de provider staan, moeten deze door de geo-data producenten regelmatig worden ver verst, omdat de buitenwereld anders met verouderde ge gevens te maken krijgt. 168 199^-4 GEODES1A

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 22