A Internet is tot nu toe bij het grote publiek bekend als een netwerk dat vooral onveilig is. De paradox is dat er tevens technieken beschikbaar zijn, die voor een dusdanig goede beveiliging kunnen zorgen, dat zelfs de overheid niet kan afluisteren of inbreken. Encryptie-technieken die de basis vormen voor een adequate beveiliging en authenticatie, zijn momenteel in de twee populaire „browsers" (Netscape en MS Explorer) algemeen beschikbaar, echter in een enigs zins verwaterde variant (met korte sleutels) vanwege de Amerikaanse exportrestricties. Dit biedt voor financiële transacties onvoldoende zekerheid. Er zijn overigens meer dere Europese leveranciers die ook de onkraakbaar geachte vormen aanbieden. De internet-encryptietechnieken zijn gebaseerd op de zogenaamde „public key" (publieke sleu tel). Dit principe maakt gebruik van sleutelparen. Een privésleutel die je altijd geheim houdt en een publieke sleu tel die je bekend kunt maken aan een ieder met wie je com municeert. Een bericht is versleuteld met een van beide sleutels en kan alléén met de andere bijbehorende sleutel worden ontcijferd. Dit principe kan op twee manieren worden gebruikt: een gebruiker kan een digitale handtekening zetten door het document te versleutelen met zijn geheime sleutel. Iedereen kan dit dan lezen door zijn publieke sleutel te gebruiken, en de echtheid wordt gegarandeerd door de geheimhouding van geheime sleutel; een vertrouwelijk bericht verzend je aan iemand door het bericht te versleutelen met zijn publieke sleutel. Hij is de enige die het bericht kan ontcijferen met zijn eigen ge heime sleutel. Een digitaal paspoort is een document dat vercijferd is met de geheime sleutel van een vertrouwde partij (trusted third party). Daarin staat dat een publieke sleutel eigendom is van een bepaalde persoon. Een „secure http"-server moet een digitaal paspoort hebben, waarin staat dat die server (internet-adres) gebruikmaakt van een bepaalde publieke sleutel. Om als gebruiker jezelf geheel betrouwbaar te kun nen identificeren, moet je beschikken over een persoonlijk certificaat, waarin staat welke publieke sleutel van jou is. Dit document kan worden opgevraagd op het moment dat je contact zoekt met een secure http-server. Een wacht woord wordt alleen gebruikt om de geheime sleutel te beschermen, die in de eigen computer is opgeslagen. Dit wachtwoord hoeft slechts éénmaal te worden ingevoerd, namelijk bij het opstarten van de browser. Vervolgens kan dan iedere secure http-server achterhalen wie de gebruiker is. Deze laatste eigenschap is van groot belang om op een praktische wijze meerdere servers door elkaar te benaderen voor GIS-informatie. De conclusie is dat er momenteel technisch een effectieve oplossing is voor het identificatie probleem. Praktijkproef met GeoShop In de praktijkproef zijn drie servers ingericht. Hierop zijn door de betrokken partijen de geografische gegevens ge- installeerd van een bestaande wijk in de gemeente Almere (de Filmwijk) en een wijk in ontwikkeling (de Danswijk). Er is gebruikgemaakt van de internet servers van het Kadaster, de Casema, en PGS. De server van PGS is gebruikt voor de gegevens van de gemeente Almere (fig. 2). Fig. 3. Standaard GeoShop-interface, gestart vanaf het Kadaster. Het doel van de praktijkproef was te achterhalen of het op een effectieve wijze mogelijk is om on-line „bij el kaar in de aangeboden geo-informatie te kijken". Na een verkennende ana lyse bleek al snel dat de meeste belang stelling bestaat voor te bouwen of in aanbouw zijnde woonwijken. Hier vindt ook in de huidige situatie al de meeste uitwisseling van gegevens plaats. De gemeente ontwikkelt ma- tenplannen die door de nutsbedrijven (waaronder de Casema) worden ge bruikt om het aan te leggen leidingen- net te plannen, en door het Kadaster om al over te gaan tot de eerste fase van de kadastrale perceelsvorming. De volgende gegevens zijn voor de proef beschikbaar: (plan) topografie in de vorm van een objectgerichte GBK en matenplannen van de gemeente Al mere, (geplande) kabelgeulen van de Casema, en perceelsgrenzen en per ceelnummers van het Kadaster. De Magma-server behandelt de ver zoeken van buitenaf en stuurt het ant woord naar de cliënt in een compact binair formaat. De verzoeken worden geformuleerd in Geo-SQL en via http- berichten verstuurd. De Magma- server is geschreven in GEO++ en 170 1998-4 GEODESIA Beveiliging en authenticatie De huidige praktijk van gegevensuitwisseling Functionaliteit aan de server kant Bebouwing X/V: (144203.51,486939.52)

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 24