m 100000 netverbindingen binnen Nederland drastisch zal toenemen door een relatief goedkope, kabelgebaseerde internettoe gang. Vergeleken met ISDN is dan nog een versnelling met een factor 4 a 10 te verwachten, tegen gelijkblijvende (of dalende) kosten. Voor communicatie tussen overheids- en semi-overheidsorganisaties zijn vergelijkbare bandbreedte verbeteringen te verwachten. Het lijkt er dus op dat er ten aanzien van netwerk- en computerprestaties geen belem meringen zijn voor een grootschalige on-line ontsluiting van geografische informatie. De levering van data volgens het GeoShop-concept is an ders dan via traditionele media, zoals tape, CD of floppy. Het is enigszins analoog aan het verschil tussen een boek kopen en een boek lenen. In het eerste geval betaal je een hoge aanschafprijs en in het tweede geval een abonnement, waardoor je het recht koopt om binnen een bepaalde perio de zo vaak nieuwe uitgaven in te zien als je zelf wilt. Bij levering via internet zal de prijs per hoeveelheid opgehaalde data in overeenstemming moeten zijn met het gemak waar mee de gewenste data worden opgevraagd en gevonden. Een hogere abonnementsprijs en een lage prijs per data- hoeveelheid is een mogelijke tarifering. Een tarifering op basis van abonnementen kan worden gerealiseerd door ge bruik te maken van gebruikerscertificaten en secure http. In dit geval zal bij het afsluiten van een abonnement de leverancier de identiteit van de abonnee (zijn certificaat) gebruiken voor de toegangscontrole en het registreren van het gebruik. Binnen het GeoShop-project bestaan al afspra ken over het gebruik van data. De diverse partijen vervullen zowel de rol van leverancier als van gebruiker. Om een toe passing in een bredere context mogelijk te maken is een duidelijk tariefbeleid van essentieel belang. Toekomst Color Het Lava-Magma systeem is modu-lair opgebouwd en gemakkelijk functioneel uit te breiden of aan te passen voor andere gebruiksdoeleinden. Hieron der wordt in het kort ingegaan op de integratiemogelijkheden, kaartdigita- lisatie, publieke data-ontsluiting en koppeling met het NCGI. Veelal vormt geografische informatie slechts een onderdeel van het totaal aan infor matie dat een organisatie toegankelijk wil maken. Aangezien Lava binnen een Web-pagina kan worden geïnte greerd, kan het op eenvoudige wijze worden gekoppeld met bestaande Web-applicaties, zoals met juridisch administratieve (AKR) gegevens bij het Kadaster. Het Lava-Magma sys teem is momenteel ontworpen voor het inzien van data. Binnen een intra net-context is het vaak ook gewenst om geografische informatie vanuit de browser toe te kunnen voegen of te wijzigen. Voor de ondersteuning van Fig. 6. Aanpassen van de visualisatie eigenschappen van perceelnummers voor percelen groter dan 300 rrr). Fig. 7. Aanpassen van de visualisatie eigenschappen van grenzen, die aan de gespecificeerde cotiditie voldoen (bijvoorbeeld de lijndikte). JJ. Edit layer properties deze taak zijn de basale digitalisade- primitieven reeds aangebracht. Het rechtstreeks verwerken van metingen in het terrein in een centrale database zal in de toekomst zeker tot de moge lijkheden gaan behoren. Zo zou een notaris in een verkoopakte bij de over dracht van een perceelsgedeelte een voorlopige grens kunnen schetsen. Een onopgelost probleem is de prijs stelling die voor informatie gehanteerd dient te worden. Het concept leent zich bij uitstek voor lage prijzen per keer, iedere keer dat informatie wordt gebruikt. Daar staat tegenover dat de markt nu gewend is om geografische data eenmalig tegen relatief hoge be dragen af te nemen. Abonnementen structuren met een hoog vastrecht en een laag tarief per gebruik kunnen mogelijk de overgang vormen. Om echt „iedereen" te bereiken is een ta riefstructuur nodig, die ook voor de incidentele gebruiker aantrekkelijk is. De techniek van internet is voor een op abonnement gebaseerde levering momenteel al ver genoeg gevorderd. Voor incidenteel gebruik is het echter gewenst dat directe betaling mogelijk is. De ontwikkelingen van elektroni sche betaalmiddelen voor internet [6] of [8] scheppen hiervoor de juiste voorwaarde. Het Nationaal Clearinghouse Geo-In- formatie (NCGI) en GeoShop-project vullen elkaar aan. Het NCGI-initiatief brengt alle beschikbare geografische 1998-4 GEODESIA Commerciële aspecten [X] Grenzen Pickable Width Edit layer properties Pattern Condition: source-'CEOCR'and quality='T1' OK Cancel Percelen Color Pickable Condition: ioarea>300 OK Cancel 172

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 26