A De DGW&T van het Ministerie van Defensie EEN DAGJE... Van fortificatie tot startbaan voor straaljagers gis, organization, profile gis, organisatie, reportage We leerden het al lang geleden op school: voor de aanleg van fortificaties had prins Maurits knappe forten bouwers in dienst, die alles wisten van schootsvelden, aanval en verdediging, maar ook van bouwkunde en grondwerk. De forten uit de Tachtigjarige Oorlog zijn verdwenen (of hebben een andere functie gekregen), maar helaas de oorlogen nog niet. Daarom is er ook in Nederland nog steeds een leger en zijn er ook nog steeds bouwwerken om die legereenheden te huisvesten en hun verdedigend werk te kunnen doen. Heel veel bouw werken zelfs, 12 000 om precies te zijn. Daarnaast zijn er nog heel wat andere zaken waar de krijgsmacht niet zonder kan, zoals oefenterreinen, vliegvelden, marine havens, opslagterreinen en nog veel meer fraais wat we allemaal niet mogen weten. Bij elkaar opgeteld praten we over 45 000 ha terreinen. Al die objecten bevatten, zowel ondergronds als bovengronds, grote hoeveelheden zaken die nodig zijn om te kunnen functioneren: leidingen, kabels, installaties. Dit alles moet worden beheerd en onderhouden en op zijn tijd worden gemoderniseerd, vernieuwd of geheel vervangen. Ook bij Defensie heet dat tegenwoordig vastgoedbeheer en daar mee zijn we weer thuis. Het vastgoed- beheer is een taakonderdeel van de Dienst Gebouwen, Werken en Terrei nen van het ministerie van Defensie (DGW&T), een dienst met vertak kingen door heel Nederland en een apart takje in Duitsland. De totale dienst functioneert als een groot inge nieursbureau met bijna 1200 mede werkers, waarvan slechts 68 militair zijn. Van die 1200 hebben ongeveer 20 een min of meer geodetische ach tergrond. Zes regionale directies kent Nederland. Ons bezoek geldt de direc tie West- Nederland, dat wil zeggen de provincies Noord-Holland en Utrecht, Theo Scheele, redacteur. Luitenant- Generaal Knoopkazerne in Utrecht. waarin 200 vaste medewerkers hun arbeid verrichten. Deze directie is gevestigd in de Luitenant-Generaal Knoop kazerne in Utrecht. Zak met geld Eén van de 68 geüniformeerden, kolonel Koos Los, directeur van deze regionale directie, vertelt dat zijn dienst alles doet op het gebied van infrastructuur, echt alles van begin tot het eind, behalve het bouwen zelf. We stapelen alleen zelf geen stenen op elkaar. We zijn een uitgebreid architectenbureau, ingenieursdienst, beheersdienst, belan- genbehartigingsorganisatie en nog veel meer op het gebied van vastgoedzaken. De DGW&T behoort tot de top tien van de Nederlandse ingenieursbureaus en volgens de kolo nel is er geen enkel ander ingenieursbureau dat alles op zo'n uitgebreide schaal doet (zie kader). Vijftien jaar geleden hadden we zelf nog tuinlieden, stokers en timmerlieden in dienst, vertelt de kolonel, maar op dit moment is het zelf doen beperkt tot een storingsdienst. Dat willen we zelf in de hand houden en die is dan ook 24 uur per dag paraat. Vol trots vermeldt fie Centrale Directie in haar jaarverslag dat dit ingenieursbureau bij Defensie bijna 100 markt aandeel bezit, wat de gerechtvaardigde vraag oproept waar om die andere ingenieursbureaus het vaderland niet mogen 175 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 29