De taken van de DGW&T zijn onderverdeeld in: ingenieursdiensten-, voor ondersteuning bij nieuwbouw en aanleg, bodemsanering, geluidsisolatie, onderzoek en advies. De dienst is daarin een soort architecten bureau waarin alle disciplines aan de orde komen. Van het ontwerpen tot het maken en berekenen van be stekken; vastgoedbeheer, dat samen met de klant een beheer- programma op maat ontwikkelt. Daarin komen, naast inspecties, onderhoud, klachten- beheer en bestandsinformatie ook zaken aan de orde als inrichting, ontwikkeling en vergunningenbeheer. Milieuzorg, bodembeheer en een belangenbehartiging bij de betrokken overheidsinstellingen completeren de dienstverlening. dienen en hier buiten beeld blijven. Volgens de kolonel heeft dat alles te maken met de opgebouwde vertrouwde band. De klantenkring van de DGW&T beperkt zich ech ter voornamelijk tot onderdelen van de Nederlandse krijgs macht (Koninklijke Landmacht, Marine en Luchtmacht, en de Marechaussee), waarvoor zij vastgoed beheert dat een gezamenlijke waarde vertegenwoordigt van zo'n 34 miljard gulden. Bijna 300 jaar lang heeft de Dienst op een vrijwel onveran derlijke wijze gefunctioneerd als onderdeel van de krijgs macht en tevens als onderdeel van het ministerie van Defensie, maar de laatste jaren is er enorm veel veranderd. Er zijn reorganisaties doorgevoerd en er heeft ongemerkt een taakverschuiving plaatsgevonden van handmatig werken naar computerwerk, vastgoedbeheer en geografisch werk. Sinds 1996 is de Dienst intern verzelfstandigd en werkt geheel marktconform. De DGW&T is een agentschap, dat is de hoogste graad van interne verzelfstandiging. Dat wil zeggen dat alle werkzaamheden worden verrekend met de opdrachtgevers en dat we onszelf geheel moeten bedruipen, zo efficiënt mogelijk moeten werken en vooral kwaliteits werk leveren. Winst maken mogen we overigens niet. Als we slecht werken en minder opdrachten krijgen, zullen we misschien wel moeten afslanken want we hebben niet het monopolie. Vroeger stonden we op de defensiebegroting en kregen van de minister een zak geld, nu moeten we het verdienen door onze klanten vast te houden. Onze klanten lopen nog niet naar de concurrentie en we hebben afge sproken dat we zo goed mogelijk met elkaar zullen blijven omgaan, dus toch een beetje monopolie. De klanten prik kelen ons weieens door elders prijsopgave te vragen. Er is dus wel een stok achter de deur. Het wordt tijd om eens bij een klant van de DGW&T op bezoek te gaan. Veranderende krijgsmacht De afschaffing van de dienstplicht en de daarmee af slankende krijgsmacht zou logischerwijze moeten leiden tot vermindering van kazernebestanden, oefenterreinen en Fraai verzorgd kazerneterrein in Doorn. aanverwante artikelen en dus ook tot taakvermindering van de DGW&T. Dat laatste blijkt een vergissing te zijn. Overste De Ronde, kazernecomman dant van een mariniersonderdeel dat is gelegerd in de marinierskazerne in Doorn, kan dat uitleggen. Het ligt aan de verandering en verschuiving van taken, van normen en van systemen. De kazerne bood aanvankelijk ruimte aan 800 mariniers, maar dat zijn er in middels 1700 geworden. Die 1700 moeten in auto's worden vervoerd, moeten eten, slapen en oefenen en in een ziekenboeg kunnen liggen. In ver gelijking met vroeger dagen hebben ze ook meer in te brengen en te eisen, al hoewel bij deze overste niet gelooi ik. De normen zijn nu nog „des mari niers", dat wil zeggen meestal vier man op één kamer. En die kamer moet ook aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het zal vast niet lang meer duren of de norm wordt twee man per kamer; dan heeft de overste tweemaal zoveel ruimte nodig, en die is er niet. Dan zal dus naar uitbreiding moeten worden uitgekeken. Ron de Bruijn, de projectleider van de DGW&T die dit complex in zijn por tefeuille heeft, heeft zich inmiddels ook bij ons gevoegd. Hij kijkt beden kelijk. Alweer uitbreiden? De vorige uitbreiding is nog niet af. Overste De Ronde zal het ons laten zien, hij heeft nog een uur de tijd voordat hij naar Noorwegen afreist naar een Neder lands onderdeel op oefening (want we zijn erg internationaal bezig tegen woordig). We marcheren af richting magazijn waar uitrustingsstukken en legerbenodigdheden zijn opgeslagen en worden onderhouden. Sommige 176 1998-4 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 30